Zmiany w najbliższym otoczeniu prezydenta. Nowa szefowa kancelarii

Polska
Zmiany w najbliższym otoczeniu prezydenta. Nowa szefowa kancelarii
KPRP/Jakub Szymczuk
Prezydent powołał Grażynę Ignaczak-Bandych na stanowisko Szefa Kancelarii Prezydenta RP

Nowa szefowa Kancelarii Prezydenta, były wojewoda małopolski jako prezydencki minister i były poseł PiS i Kukiz'15 jako etatowy doradca. To zmiany w najbliższym otoczeniu prezydenta, o których poinformował w środę jego rzecznik, Błażej Spychalski.

Prezydent Duda odwołał szefową KPRP Halinę Szymańską i powołał na tę funkcję Grażynę Ignaczak-Bandych, która do tej pory pełniła funkcję dyrektor generalnej prezydenckiej kancelarii. Wcześniej związana była z warszawskim samorządem, zasiadała m.in. w Radzie Warszawy, była przewodniczącą komisji edukacji i rodziny. Pracowała również w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pełniła także funkcję dyrektora generalnego w centralnym urzędzie administracji rządowej – Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych. Od 2008 r. jest urzędnikiem mianowanym służby cywilnej.

 

Nowym dyrektorem generalnym będzie Barbara Brodowska-Mączka, która dotychczas pracowała w resorcie finansów.

 

Paweł Mucha pozostanie zastępcą szefa kancelarii, a Krzysztof Szczerski - szefem gabinetu prezydenta.

 

ZOBACZ: Zaprzysiężenie w cieniu koronawirusa. Zmiany w Radzie Ministrów

 

Ze stanowiska podsekretarz stanu w KPRP odwołana została Anna Surówka-Pasek, która będzie pełniła funkcję doradcy etatowego. Nowym prezydenckim ministrem będzie Małgorzata Paprocka.

 

Do grona najbliższych współpracowników prezydenta dołączy Piotr Ćwik, były wojewoda małopolski. Ma on zajmować się koordynacją pracy doradców prezydenckich; będzie mu podlegało Biuro Narodowej Rady Rozwoju Samorządu i Inicjatyw Obywatelskich.

 

Jednym ze współpracowników zostanie również Łukasz Rzepecki, były poseł PiS i Kukiz'15. Ma być doradcą prezydenta ds. społeczeństwa obywatelskiego, młodych i sędziów pokoju. 

 

Łukasz Rzepecki to były samorządowiec i poseł PiS, a także Kukiz'15. Był również dyrektorem biura poselskiego Marcina Mastalerka, który wspierał Andrzeja Dudę w ostatniej kampanii prezydenckiej. 

jo/sgo/zdr/ polsatnews.pl/ PAP/ 300polityka.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie