Koronawirus wśród polityków. "Prezydent jest badany jak każda osoba w Polsce"

Polska
Koronawirus wśród polityków. "Prezydent jest badany jak każda osoba w Polsce"
Polsat News
Błażej Spychalski gościem "Graffiti"

- To jest decyzja pana prezydenta. Jestem przekonany, że jesteśmy przygotowani, że wszystkie procedury, które istnieją, w pełni chronią nas przed koronawirusem. Te zmiany muszą zostać przeprowadzone, polski rząd musi sprawnie funkcjonować - mówił w "Graffiti" rzecznik prezydenta Błażej Spychalski, pytany o zaprzysiężenie nowych ministrów, które ma się odbyć we wtorek po południu.

Zaprzysiężenie nowych ministrów miało się odbyć w poniedziałek po południu. Ze względu na zakażenie koronawirusem przyszłego ministra edukacji Przemysława Czarnka i spowodowanej tym kwarantanny części polityków, premier wnioskował o zmianę terminu zaprzysiężenia.

 

- Andrzej Duda podjął decyzję, że dokona zmian w składzie Rady Ministrów we wtorek o godzinie 14 - poinformował Błażej Spychalski, rzecznik prezydenta. Jak dodał zaprzysiężenie posła Przemysława Czarnka na ministra edukacji i nauki nie odbędzie się ze względu na jego zakażenie koronawirusem. Odbędzie się ono w późniejszym terminie.

 

ZOBACZ: Czarnek i Zgorzelski z koronawirusem. Politycy w kwarantannie

 

We wtorek rano Marcin Fijołek pytał rzecznika prezydenta o tę zmianę i przygotowania w Kancelarii Prezydenta. - Przygotowaliśmy się do tej uroczystości w sposób szczególny, przede wszystkim przestrzegając wszystkich zaleceń Głównego Inspektora Sanitarnego - podkreślił Spychalski. - Mamy duże doświadczenie i swoje rygorystyczne uwarunkowania, których przestrzegamy - dodał.

 

- Od strony organizacyjnej jesteśmy w pełni gotowi do przeprowadzenia tych zmian w radzie ministrów - mówił Spychalski. Jak dodał, "osoby, które przebywają w kwarantannie, nie będą w niej uczestniczyć, ale wszystkie, które mogą, będą brały udział".

 

"Nie ma badań prewencyjnych"

 

- Prezydent jest badany jak każda osoba w Polsce, kiedy są zalecenia. Jeśli były zalecenia lekarzy, to był badany. Nie ma prewencyjnych badań w Pałacu Prezydenckim - powiedział prezydencki minister.

 

Dopytywany, ile wykonanych testów miał już prezydent, Spychalski odpowiedział: "nie chciałbym takich informacji przekazywać, ale za każdym razem były to testy wykonywane za zaleceniem odpowiednich służb w naszym kraju".

 

ZOBACZ: Koronawirus u polityków. Prof. Simon: zaprzysiężenie rządu nie powinno się odbyć

 

Pytany o reakcję prezydenta na zmiany personalne w składzie Rady Ministrów, Spychalski odpowiedział: "prezydentowi zależy, żeby rząd pracował w sposób skuteczny i jak najszybciej podejmował decyzje". - Przed Polską trudny czas odbudowywania gospodarki i kwestie związane z najbliższym czasem, bo wszyscy wiemy, że koronawirus będzie w większym stopniu w Polsce występował - dodał.

 

WIDEO: zobacz rozmowę z rzecznikiem prezydenta

  

 

Zmiany w Kancelarii Prezydenta

 

Na pytanie o zadania Jarosława Kaczyńskiego jako wicepremiera, Spychalski stwierdził: "jest strategia bezpieczeństwa Polski i tam był pomysł, żeby na poziomie rady ministrów powołać zespół do spraw bezpieczeństwa". - Pan premier Jarosław Kaczyński, który będzie stał na czele tego zespołu, będzie wykonywał obowiązki związane z jego koordynacją - dodał.

 

ZOBACZ: Cały rząd zagrożony koronawirusem? "Byliśmy w jednym pomieszczeniu"

 

Przyznał, że planowane są także zmiany w Kancelarii Prezydenta. - Myślę, że do końca października z całą pewnością do takich zmian dojdzie - poinformował prezydencki minister.

 

Dotychczasowe odcinki programu można obejrzeć tutaj.

prz/ Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie