Zmiany personalne w Kancelarii Prezydenta. Andrzej Duda czeka

Polska
Zmiany personalne w Kancelarii Prezydenta. Andrzej Duda czeka
Grzegorz Jakubowski/KPRP
Zmiany personalne w KPRP. Prezydent Andrzej Duda czeka na rekonstrukcję rządu

Jeszcze w kampanii wyborczej prezydent Andrzej Duda mówił, że po wyborach dojdzie do zmian w jego kancelarii. Jak dowiedziała się Interia, prezydent czeka z przetasowaniami do zapowiadanej rekonstrukcji rządu. Wówczas "na rynku" mogą się pojawić ludzie, którzy byliby wartościowym wzmocnieniem dla jego otoczenia.

- Na pewno będą zmiany kadrowe w Kancelarii Prezydenta - mówił pod koniec lipca prezydent Andrzej Duda w programie "Gość Wydarzeń".

 

Jeszcze w trakcie kampanii wyborczej prezydent zapowiadał wyznaczenie specjalnego podsekretarza stanu ds. społeczeństwa obywatelskiego, co było elementem rozmów z Pawłem Kukizem.

 

Mimo że od wyboru Andrzeja Dudy na drugą kadencję minęły już blisko dwa miesiące, zapowiadanych przetasowań kadrowych w kancelarii wciąż nie ma. Jak dowiedziała się Interia, otoczenie prezydenta i sam Duda czekają na to, co wydarzy się w trakcie rekonstrukcji rządu. Ta, według najnowszych informacji, ma zostać przeprowadzona na przełomie września i października. Redukcja resortów może sprawić, że na rynku pojawią się politycy, których być może Duda zagospodaruje u siebie.

 

ZOBACZ: Prezydent zwołał Radę Gabinetową. Przyczyną pandemia Covid-19

 

- Ważne, żeby byli to ludzie wyważeni, poniekąd wpisujący się w dotychczasową politykę personalną kancelarii. Nie spodziewałbym się najgorętszych nazwisk - mówi rozmówca portalu z otoczenia Kancelarii Prezydenta.

 

Możliwe wakaty na dwóch ważnych stanowiskach

 

Aktualnie w KPRP jest dziewięć stanowisk ministerialnych. Według informacji Interii, ma być ich więcej. Krzysztof Szczerski miałby nie łączyć już funkcji szefa gabinetu prezydenta z obowiązkami związanymi ze sprawami zagranicznymi. Teraz w całości ma się poświęcić tej drugiej kwestii. Tym samym Andrzej Duda będzie musiał znaleźć nowego szefa swojego gabinetu. 

Odejść z kancelarii ma jej szefowa, Halina Szymańska, która ma mieć "inny pomysł na siebie". Szymańska, oprócz kierowaniem kancelarii, jest radną PiS w sejmiku woj. zachodniopomorskiego.

 

Według informacji Interii, niepewna jest też przyszłość ministra Pawła Muchy. Posadę miałby z kolei zachować rzecznik prasowy Błażej Spychalski.

 

W skład obecnej Kancelarii Prezydenta wchodzą jeszcze: Paweł Soloch (szef BBN), Andrzej Dera (sekretarz stanu), Wojciech Kolarski (sekretarz stanu), Adam Kwiatkowski (sekretarz stanu) i Anna Surówka-Pasek (podsekretarz stanu).

zdr/ Interia
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie