Zaprzysiężenie w cieniu koronawirusa. Zmiany w Radzie Ministrów

Polska
Zaprzysiężenie w cieniu koronawirusa. Zmiany w Radzie Ministrów
Polsat News
Zaprzysiężenie ministrów miało się odbyć w poniedziałek, ale zostało przełożone ze względu na zakażenie Przemysława Czarnka

We wtorek w ogrodach Pałacu Prezydenckiego odbyła uroczystość zaprzysiężenia nowych ministrów rządu Mateusza Morawieckiego, z wyjątkiem zakażonego koronawirusem Przemysława Czarnka, który ma być ministrem edukacji i nauki. Na uroczystości nie pojawili się także politycy, którzy po kontakcie z Czarnkiem muszą przebywać w kwarantannie, m.in. wicepremier Jacek Sasin.

- To bardzo podniosła chwila, można powiedzieć - historyczna. Rekonstrukcja rządu nie jest w naszym państwie codziennością i dlatego zapewne jest ważnym momentem, który - mam nadzieję - spotkał się dziś z tą piękną pogodą na dobry omen, na to, aby taka właśnie piękna pogoda w szerokim tego słowa znaczeniu przyświecała Polsce, polskiemu społeczeństwu, Zjednoczonej Prawicy i polskiemu rządowi na ten cały czas najbliższych lat urzędowania, tego państwu z całego serca życzę - powiedział prezydent.

 

ZOBACZ: Czarnek i Zgorzelski z koronawirusem. Politycy w kwarantannie

 

Duda podkreślił, że rząd powołany po wyborach w 2019 roku praktycznie od razu zetknął się z ogromną trudnością - z pandemią koronawirusa, która - jak mówił - "dotknęła cały świat, w tym niestety także i nasz kraj".

 

- Po pierwsze kwestia życia i zdrowia obywateli, po drugie kwestia - cóż tu wiele mówić - ratowania polskiej gospodarki. To dzieło było, i jest realizowane. I chciałem z całego serca podziękować wszystkim państwu i za tamte cztery lata - wszystkim tym, którzy brali w nich udział, i za ten czas teraz, tego prawie roku niezwykle dzielnej, a bardzo często odważnej postawy, która wymagała wielkiej odpowiedzialności, odporności psychicznej, ale przede wszystkim wymagała niezwykłego wysiłku - powiedział.

 

- Dziękuję całemu polskiemu rządowi, dziękuję całej Zjednoczonej Prawicy, dziękuję i tym ministrom, którzy pozostają w rządzie, dziękuję panu premierowi, panom premierom, ale dziękuję także i tym ministrom, których żegnamy, którzy kończą swoją służbę - podkreślił prezydent.

 

Podziękowania dla Emilewicz i Ardanowskiego

 

- Chciałem wśród nich - z mojego punktu widzenia przede wszystkim wymienić - panią wicepremier Jadwigę Emilewicz i pana ministra Jana Krzysztofa Ardanowskiego - powiedział Andrzej Duda.

 

ZOBACZ: Przyszłość ministra rolnictwa. Ardanowski komentuje po łacinie

 

- Współpracowaliśmy z (b. minister rozwoju) Jadwigą Emilewicz nad rozwiązaniami dotyczącymi pakietów antyepidemicznych, walki z kryzysem koronawirusa, właśnie w sferze gospodarczej, dyskutując nad różnymi rozwiązaniami, by także ratować rynek pracy. Z (b. ministrem rolnictwa) Janem Krzysztofem Ardanowskim pracowaliśmy nad bardzo ważnymi sprawami polskiego rolnictwa, by mogło się rozwijać, by kwitło, a ludzie na polskiej wsi czuli, że są traktowani godnie, i że Polska dziękuje im za dostarczanie bezpieczeństwa żywnościowego - podkreślił Andrzej Duda.

 

Prezydent wyraził nadzieję, że odwołani ministrowie "dobrze przysłużyli się Rzeczpospolitej".

 

WIDEO - Zobacz wystąpienie prezydenta Andrzeja Dudy

  

Nowy skład rządu

 

Na funkcję ministra cyfryzacji powołany został we wtorek premier Mateusz Morawiecki.

 

Prezes PiS Jarosław Kaczyński został powołany na funkcję wicepremiera. Według dotychczasowych doniesień, lider PiS ma stanąć na czele komitetu spraw wewnętrznych, sprawiedliwości i obrony narodowej.

 

Piotr Gliński został odwołany z funkcji wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego oraz przewodniczącego Komitetu ds. Pożytku Publicznego i jednocześnie powołany na wicepremiera, ministra kultury, dziedzictwa narodowego i sportu oraz przewodniczącego Komitetu ds. Pożytku Publicznego.

 

Szef Porozumienia Jarosław Gowin został powołany na funkcję wicepremiera oraz ministra rozwoju, pracy i technologii.

 

Prezydent odwołał Tadeusza Kościńskiego z funkcji ministra finansów i jednocześnie powołał - na urząd ministra finansów, funduszy i polityki regionalnej.

 

Michał Kurtyka został odwołany z funkcji ministra klimatu i powołany na stanowisko ministra klimatu i środowiska.

 

Z funkcji minister rodziny, pracy i polityki społecznej odwołana została Marlena Maląg; powołana została jednocześnie na stanowisko minister rodziny i polityki społecznej.

 

Na stanowisko ministra rolnictwa i rozwoju wsi został powołany Grzegorz Puda.

 

W skład rządu weszli również we wtorek - jako ministrowie-członkowie Rady Ministrów - Michał Cieślak oraz Michał Wójcik.

 

WIDEO - Zobacz uroczystość zaprzysiężenia ministrów nowego rządu

  

Przesunięcie uroczystości

 

Pierwotnie uroczystość miała się odbyć w poniedziałek, jednak tego dnia rano Przemysław Czarnek poinformował, że ma dodatni wynik testu na obecność SARS-CoV-2.

 

W tej sytuacji premier Mateusz Morawiecki zwrócił się do prezydenta Andrzeja Dudy o wyznaczenie innego terminu dokonania zmian w Radzie Ministrów, a powiatowy inspektor sanitarny przeprowadził postępowanie epidemiologiczne, które miało na celu wskazanie osób narażonych na zakażenie i wyznaczył osoby do ewentualnej kwarantanny i badań.

 

W wyniku tego postępowania na kwarantannę zostali skierowani: wicepremier Jacek Sasin, szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk, odchodzący szef MEN Dariusz Piontkowski oraz wiceminister klimatu Jacek Ozdoba.

 

ZOBACZ: Czarnek i Zgorzelski z koronawirusem. Politycy w kwarantannie

 

Wieczorem w poniedziałek rzecznik prezydenta Błażej Spychalski poinformował, że nowy termin zmian w rządzie to wtorek po południu. "Zmiany zostaną przeprowadzone uwzględniając obostrzenia sanitarne" - napisał Spychalski na Twitterze.

 

Później doprecyzował, że zaprzysiężeni zostaną wszyscy nowi ministrowie z wyjątkiem Przemysława Czarnka. - Zmiany będą przeprowadzone wśród tych osób, które będą mogły być fizycznie w Pałacu Prezydenckim, w związku z powyższym także i wniosek pana premiera do pana prezydenta o zmiany w składzie Rady Ministrów jest zmieniany - powiedział Spychalski.

 

Uroczystość zaprzysiężenia z uwagi na zagrożenie COVID-19 ma się odbyć w ogrodach Pałacu Prezydenckiego.

 

"Jesteśmy w pełni gotowi"

 

- Przygotowaliśmy się do tej uroczystości w sposób szczególny, przede wszystkim przestrzegając wszystkich zaleceń Głównego Inspektora Sanitarnego - mówił Spychalski w "Graffiti". - Mamy duże doświadczenie i swoje rygorystyczne uwarunkowania, których przestrzegamy - dodał.

 

ZOBACZ: Koronawirus wśród polityków. "Prezydent jest badany jak każda osoba w Polsce"

 

- Od strony organizacyjnej jesteśmy w pełni gotowi do przeprowadzenia tych zmian w radzie ministrów - mówił Spychalski. Jak dodał, "osoby, które przebywają w kwarantannie, nie będą w niej uczestniczyć, ale wszystkie, które mogą, będą brały udział".

prz/ac/pgo/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie