Cały rząd zagrożony koronawirusem? "Byliśmy w jednym pomieszczeniu"

Polska
Cały rząd zagrożony koronawirusem? "Byliśmy w jednym pomieszczeniu"
Polsat News
Tadeusz Kościński w programie "Gość Wydarzeń"

- Wszyscy my, ministrowie byliśmy w ubiegłym tygodniu w tym samym pomieszczeniu co Przemysław Czarnek, gdy była przedstawiana nowa Rada Ministrów - powiedział w "Gościu Wydarzeń" minister finansów Tadeusz Kościński. Jak dodał, wszyscy szefowie resortów zostaną poddani testom na obecność koronawirusa. Sam Kościński ma zostać przebadany jeszcze w poniedziałek.

Zaprzysiężenie nowego rządu Mateusza Morawieckiego miało się odbyć w poniedziałek o godz. 15:00 w Pałacu Prezydenckim. W poniedziałek Przemysław Czarnek, który miał zostać nowym ministrem edukacji i nauki potwierdził, że wykryto u niego koronawirusa. Zaprzysiężenie zostało przesunięte na wtorek na godz. 14.

 

Trzech ministrów, którzy mieli w ostatnich dniach kontakt z Czarnkiem, zostało skierowanych na kwarantannę.

 

ZOBACZ: Przemysław Czarnek zakażony koronawirusem

 

Minister finansów Tadeusz Kościński powiedział w "Gościu Wydarzeń", że on sam będzie testowany jeszcze w poniedziałek. Prowadząca program Dorota Gawryluk zapytała ministra, czy miał kontakt z Przemysławem Czarnkiem.

 

- Dokładnie, wszyscy ministrowie byliśmy w tym samym pomieszczeniu w ostatnim tygodniu, gdy była przedstawiana nowa Rada Ministrów i z tego powodu pewnie zapadła decyzja, żebyśmy byli wszyscy przebadani - odpowiedział. - Wszyscy byliśmy w jednym pokoju, więc ważne jest, żebyśmy wszyscy byli zbadani - dodał.

 

Jak wyjaśnił, przedstawienie nowego składu rządu miało miejsce w środę po południu. - Myślę, że ktoś podjął decyzje dla bezpieczeństwa wszystkich nas - ocenił minister finansów.

 

"Skoro jest decyzja o rekonstrukcji, trzeba ją wykonać"

 

Tadeusz Kościński został także zapytany o to, jak ocenia decyzję prezydenta, by opóźnić zaplanowane powołanie rządu o jeden dzień.

 

- Myślę, że to dobra decyzja. Jak już podjęto decyzję o restrukturyzacji rządu, to trzeba to teraz wykonać, bo wszyscy na to czekają - stwierdził.

 

Jak ocenił, ważne, by dokonać zmian w rządzie, by nowi ministrowie mogli już pracować.

 

Dodał, że spodziewa się, iż wszyscy ministrowie, którzy we wtorek będą na ceremonii, zostaną w poniedziałek przebadani, aby wykluczyć możliwość uczestniczenia w niej osoby chorej.

 

"Recesja na poziomie 4,6 proc."

 

W ubiegłym tygodniu padały kolejne rekordy dobowych potwierdzonych przypadków zakażeń koronawirusem w Polsce. Dorota Gawryluk zapytała ministra finansów, czy w grę wchodzi kolejny ogólnokrajowy lockdown.

 

- Nie wyobrażam sobie zamknięcia gospodarki. Są ludzie zarażeni, ale to nie jest to jeszcze w takich proporcjach, by przekonać społeczeństwo, że warto kolejny raz robić krajowy lockdown - ocenił Kościński.

 

Jak podkreślił, rządzący są doświadczeni po wiośnie i wiedzą, jak zarządzać w czasie kryzysu.

 

- Na razie polska gospodarka działa bardzo dobrze. Prognozujemy, że recesja będzie na poziomie 4,6 proc. To najpłytsza recesja w całej UE - podkreślił.

 

WIDEO: Tadeusz Kościński w "Gościu Wydarzeń"

  

Jak dodał Kościński, zadłużenie należy traktować jako "ratowanie gospodarki i miejsc pracy". - Duży kawałek deficytu jest po to, by inwestować w polską infrastrukturę - powiedział.

 

Poprzednie odcinki programu można obejrzeć tutaj.

bas/zdr/ Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie