Atak przed synagogą w Hamburgu. Środowiska żydowskie: kolejny szok dla naszej społeczności

Świat
Atak przed synagogą w Hamburgu. Środowiska żydowskie: kolejny szok dla naszej społeczności
PAP/EPA/FOCKE STRANGMANN
Środowiska żydowskie w Niemczech po ataku pod synagogą: kolejny szok dla naszej społeczności

- To nie do zniesienia, gdy nienawiść i przemoc wobec Żydów wielokrotnie wybucha na niemieckich ulicach, podczas największych żydowskich świąt i rok po straszliwej próbie zamachu w Halle - powiedział członek zarządu Konferencji Ortodoksyjnych Rabinów (ORD) w Niemczech, Avichai Apel, którego cytuje "Der Spiegel".

W niedzielę napastnik zaatakował łopatą 26-letniego Żyda w pobliżu synagogi w Hamburgu, gdzie obchodzono Święto Szałasów. Konferencja Ortodoksyjnych Rabinów (ORD) w Niemczech określiła atak na żydowskiego studenta jako "kolejny szok dla społeczności żydowskiej w Niemczech".

 

ZOBACZ: Atak nożownika w Paryżu. Ranni dziennikarze

 

- Życie żydowskie musi być lepiej chronione w tym kraju - powiedział członek zarządu ORD, Avichai Apel. Według niego polityka i społeczeństwo muszą działać "jeszcze bardziej zdecydowanie przeciwko nienawiści i agitacji w internecie, prawicowym ekstremistom, scenie neonazistowskiej i prymitywnym teoriom spiskowym, a także robić więcej dla zapobiegania, pracy edukacyjnej i wspierania odwagi cywilnej".

 

Przewodniczący Światowego Kongresu Żydów Ronald S. Lauder także wyraził swoje przerażenie z powodu aktu przemocy. Jest zasmucony, że rok po ataku w Halle w największe święto żydowskie, Jom Kippur, niemiecka społeczność żydowska ponownie stanęła w obliczu "brutalnego, antysemickiego aktu terroryzmu". Chociaż lokalna policja zareagowała szybko, aby uniemożliwić napastnikowi dalsze akty przemocy, to jednak jej obecność na miejscu była zbyt mała, aby zapobiec atakowi - podkreślił.

 

PAP/EPA/FOCKE STRANGMANN

 "Nienawiść do Żydów jest hańbą dla naszego kraju"

Federalna minister sprawiedliwości Christine Lambrecht powiedziała zaś: "Nienawiść do Żydów jest hańbą dla naszego kraju. Musimy stawić jej czoła jeszcze bardziej zdecydowanie i być bardziej gotowi do pomocy osobom dotkniętym nienawiścią i przemocą".

 

ZOBACZ: Wraz z mamą uratowała troje Żydów. "Człowiek przyzwyczaja się do lęku"

 

Incydent potępił również komisarz rządu federalnego ds. Antysemityzmu, Felix Klein. - Byłem głęboko wstrząśnięty faktem, że mężczyzna w drodze na modlitwę w swojej społeczności padł ofiarą brutalnego ataku - podkreślił w wypowiedzi dla "Redaktionsnetzwerk Deutschland" - Ten nowy atak na żydowskie święto po raz kolejny pokazuje, jak ważna jest debata o głęboko zakorzenionym antysemityzmie w społeczeństwie niemieckim, jego pochodzeniu i niezbędnych środkach zaradczych - dodał.

 

 

- To nie jest odosobniony przypadek, to obrzydliwy antysemityzm i wszyscy musimy się mu przeciwstawić! - skomentował atak minister spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maas na Twitterze. 29-letni napastnik został już aresztowany. Postawiono mu zarzut spowodowania ciężkiego uszkodzenia ciała.

ms/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie