Zamiast węgla, zielona energia. Tak zmienią się elektrownie Zygmunta Solorza  

Polska
Zamiast węgla, zielona energia. Tak zmienią się elektrownie Zygmunta Solorza  
Polsat News
Farma fotowoltaiczna będzie produkować blisko 170 megawatów energii

Zamiast węgla - energia ze słońca wiatru i wodoru. Koncern ZE PAK z grupy Zygmunta Solorza rusza z transformacją, jakiej w Polsce jeszcze nie było. W dziesięć lat zrezygnuje z węgla i będzie produkować wyłącznie zieloną energię.

Między dwoma jeziorami na obszarze 112 hektarów powstanie farma fotowoltaiczna - największa w Polsce elektrownia słoneczna. 

 

- Elektrownia słoneczna produkuje czysty prąd, nie kopci się, jest cicho, czyli ludzie mogą w pobliżu niej mieszkać - zachwalał Cezary Krasowski, wójt gminy Brudzew, na terenie której ma powstać inwestycja.

 

ZOBACZ: "Słońce zamiast węgla". Powstanie największa elektrownia słoneczna w Polsce

 

Farma będzie produkować 70 MW. - Będzie zeroemisyjna. Możemy powiedzieć, że względem środowiska będzie taką spłatą zaciągniętego długu. Taka farma fotowoltaiczna, o mocy 70 megawatów, pozwoli dostarczyć prąd do 20 tysięcy gospodarstw domowych - powiedział Krzysztof Dziaduszyński, członek zarządu ESOLEO, firmy m.in. instalującej panele fotowoltaiczne.

 

Wideo: Zamiast węgla, energia odnawialna. Tak zmienią się elektrownie Zygmunta Solorza 

  

Ponad 160 tysięcy takich paneli o mocy 440 vat każdy stanie na zrekultywowanych terenach po kopalni odkrywkowej węgla brunatnego. To element planowanej transformacji energetycznej Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin.

 

Koniec węgla

 

ZE PAK chce całkowicie zastąpić węgiel odnawialnymi źródłami energii w ciągu 10 lat. Oprócz słońca, energia ma być produkowana z wiatru, biomasy i biogazu. W planach jest też wytwarzanie zielonego wodoru.

 

ZOBACZ: Zielone kierunki strategii ZE PAK z grupy Zygmunta Solorza zaakceptowane

 

- Nasze działania mają zmierzać ku temu, że emisja CO2 netto do atmosfery będzie wynosić zero albo poniżej zera - poinformował Paweł Lisowski, wiceprezes zarządu Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin.

 

Wideo: Henryk Sobierajski, prezes zarządu Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin był gościem Polsat News. 

  

 

Pracownicy nie ucierpią

 

Ta zielona strategia grupy ZE PAK zakłada tak zwaną sprawiedliwą transformację. Na likwidacji kopalni mają nie ucierpieć pracownicy.

 

-Chodzi o to, żeby bezpiecznie i w sposób przemyślany wylądować z działalnością węglową, a jednocześnie w sposób dynamiczny i uporządkowany ten nowy rodzaj działalności. To musi się odbyć w sposób minimalnie oddziałujący na lokalną społeczność, pracowników i region - powiedział na antenie Polsat News Maciej Nietopiel, wiceprezes zarządu Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin.

 

Wideo: Maciej Nietopiel w rozmowie z Polsat News

  

- To może być początek czegoś nowego. Pokazujemy takie szanse, oferujemy szkolenia, oferujemy zdobycie nowych kwalifikacji - wyjaśnił Paweł Lisowski. 

 

Pierwszych trzech górników już w tym miesiącu zacznie nową pracę przy budowie farmy fotowoltaicznej.

 

- Transformacja energetyczna to przede wszystkim proces związany z ludźmi - podkreślił w rozmowie z Polsat News Maciej Sytek, prezes zarządu Agencji Rozwoju Regionalnego S.A. w Koninie. Jak mówił, jedną z najważniejszych kwestii jest tworzenie nowych miejsc pracy dla osób, które dziś pracują w górnictwie czy energetyce. 

Wideo: Maciej Sytek, prezes zarządu Agencji Rozwoju Regionalnego S.A. w Koninie był gościem Polsat News

  

 

ml/ Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie