"Słońce zamiast węgla". Powstanie największa elektrownia słoneczna w Polsce

Technologie
"Słońce zamiast węgla". Powstanie największa elektrownia słoneczna w Polsce
zepak.com.pl
Na terenach dawnej kopalni węgla brunatnego powstanie największa elektrownia słoneczna w Polsce

Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin (ZE PAK) podpisał umowę na budowę za ponad 160 mln zł dużej farmy fotowoltaicznej na terenach po odkrywkowej eksploatacji węgla brunatnego. Elektrownia słoneczna ma być gotowa za niecały rok.

Jak poinformował w środę ZE PAK, spółka podpisała z wykonawcami - konsorcjum firm Esoleo z Grupy Polsat i Przedsiębiorstwo Remontowe PAK Serwis - umowę na budowę w formule "pod klucz" farmy fotowoltaicznej o mocy 70 MWp wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną na rekultywowanych terenach Kopalni Adamów.

 

Wykonawcy zostali wyłonienie w przetargu; mają zaprojektować, zmontować i przekazać do eksploatacji farmę na działkach o powierzchni ok. 100 ha, na zrekultywowanych gruntach, na których wydobywano węgiel brunatny metodą odkrywkową. Wynagrodzenie wykonawców ustalono w umowie na 163,8 mln zł netto, a termin przekazania do wstępnej eksploatacji - na sierpień 2021 r.

 

ZOBACZ: Koniec kopalni węgla brunatnego Adamów. Zamiast wydobycia, odnawialne źródła energii

 

- Budowa przez ZEPAK farmy fotowoltaicznej na terenach, gdzie jeszcze niedawno eksploatowano węgiel brunatny, idealnie wpisuje się proces sprawiedliwej transformacji jednego z ważnych regionów górniczych Polski jakim jest Wschodnia Wielkopolska. To będzie pierwsza inwestycja na taką skalę w Polsce. Będzie budowana m. in. przez pracowników sektora energetyczno – węglowego i stanie się symbolem transformacji tego sektora - powiedział Piotr Woźny, Przewodniczący Rady Nadzorczej ZE PAK.

 

Jak podał ZE PAK, teren znajduje się w granicach administracyjnych gminy Brudzew, a lokalizacja elektrowni fotowoltaicznej podyktowana została m. in. bliskością istniejącego układu wyprowadzenia mocy.

 

Największa farma w Polsce

 

- Udział PAK Serwis w konsorcjum budującym farmę fotowoltaiczną w Brudzewie to tylko jedna z form uczestnictwa grupy ZE PAK w tym projekcie. Oprócz tego projekt ten tworzy nowe miejsca pracy dla osób zaangażowanych do tej pory w wydobycie węgla w odkrywkach należących do ZE PAK. Już w październiku pierwsi dotychczasowi pracownicy kopalni należących do grupy ZE PAK - biorąc udział w budowie farmy w Brudzewie - zaczną pracować w sektorze zielonej energii – mówi Henryk Sobierajski, prezes Zarządu ZE PAK.

 

ZOBACZ: Grupa Cyfrowy Polsat - podsumowanie II kwartału. Zakup Interia.pl, sieć 5G, fotowoltaika ESOLEO

 

Farma fotowoltaiczna w Brudzewie w planowanej dacie zakończenia jej budowy będzie największą farmą PV w Polsce. Jej moc będzie ponad 18,5 razy większa od mocy największej działającej obecnie w Polsce elektrowni fotowoltaicznej znajdującej się w Czernikowie koło Torunia, której moc zainstalowana wynosi 3,77 MW. 

 

W sierpniu 2020 r. ZE PAK podjął decyzję o likwidacji kopalni węgla brunatnego Adamów. Eksploatacja węgla brunatnego ma w niej ustać z końcem 2020 r. Kopalnia pracowała na potrzeby elektrowni Adamów, która została ostatecznie wyłączona z końcem 2017 r., potem dostarczała węgiel do elektrowni Pątnów.

prz/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie