Zmiany w ministerstwach i nazwach resortów. Sprawdź szczegóły rekonstrukcji rządu

Polska
Zmiany w ministerstwach i nazwach resortów. Sprawdź szczegóły rekonstrukcji rządu
Polsat News
Nowy kształt rządu. Sprawdź, co się zmieniło

- Zmiany w rządzie mają bardziej charakter strukturalny, niż personalny - powiedział premier, prezentując nowy skład Rady Ministrów. W wyniku rekonstrukcji liczba ministerstw zmniejszyła się z 20 do 14. Zakres kompetencji tych zlikwidowanych został podzielony na nowe i istniejące już resorty. W rządzie pojawiły się nowe nazwiska, w tym: wicepremier Kaczyński, Przemysław Czarnek i Grzegorz Puda.

Według listy przekazanej przez KPRM, po rekonstrukcji będzie 14 ministerstw.

 

W skład rządu weszło czterech wicepremierów: Jarosław Kaczyński, Jacek Sasin, Piotr Gliński i Jarosław Gowin. W poprzednim gabinecie Morawieckiego w randze wicepremiera byli: Jacek Sasin, Piotr Gliński i Jadwiga Emilewicz.

 

ZOBACZ: Nowy skład rządu. Zobacz, kto został ministrem

 

Niektóre z funkcjonujących resortów zostaną poszerzone o dodatkowe działy.

 

Resort rozwoju (kierowany dotychczas przez Jadwigę Emilewicz) przekształcony zostaje w Ministerstwo rozwoju, pracy i technologii - jego szefem będzie Jarosław Gowin.

 

Ministerstwo środowiska (kierowane przez Michała Wosia) i ministerstwo klimatu (kierowane przez Michała Kurtykę) zostają połączone w ministerstwo klimatu i środowiska, którym pokieruje Kurtyka.

 

Wideo: Premier ogłosił skład rządu

  

 

Z kolei Piotr Gliński będzie szefował nowemu resortowi kultury, dziedzictwa narodowego i sportu.

 

Swoją funkcję utrzymał Tadeusz Kościński, który zostanie szefem nowego ministerstwa finansów i funduszy.

 

Natomiast nowym ministerstwem edukacji i nauki pokieruje Przemysław Czarnek (dotychczas resortem nauki i szkolnictwa wyższego kierował Wojciech Murdzek, a resortem edukacji narodowej - Dariusz Piontkowski).

 

ZOBACZ: Przemysław Czarnek nowym ministrem edukacji i nauki

 

W niezmienionej formule będą funkcjonować: ministerstwo obrony narodowej, kierowane ponownie przez Mariusza Błaszczaka, ministerstwo spraw zagranicznych kierowane nadal przez Zbigniewa Raua, ministerstwo aktywów państwowych, kierowany wciąż przez wicepremiera Jacka Sasina, ministerstwo infrastruktury, kierowane ponownie przez Andrzeja Adamczyka, ministerstwo sprawiedliwości, kierowane ponownie przez Zbigniewa Ziobrę, ministerstwo spraw wewnętrznych i administracji, kierowane ponownie przez Mariusza Błaszczaka, a także ministerstwo zdrowia - kierowane nadal przez Adama Niedzielskiego.

 

Bez zmian zostały resorty:

 

Ministerstwo Infrastruktury - Andrzej Adamczyk

Ministerstwo Obrony Narodowej - Mariusz Błaszczak

Ministerstwo Spraw Zagranicznych - Zbigniew Rau

Ministerstwo Finansów - Tadeusz Kościński

Ministerstwo Sprawiedliwości - Zbigniew Ziobro

Ministerstwo  Aktywów Państwowych – Jacek Sasin

Ministerstwo Zdrowia - Adam Niedzielski

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji - Mariusz Kamiński

 

Połączone resorty

 

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zmienia nazwę na Ministerstwo Rolnictwa i Leśnictwa (Taką nazwę wymienił premier podczas konferencji). Zmienia się również szef resortu, będzie nim Grzegorz Puda (zastąpił Jana Krzysztofa Ardanowskiego).

 

ZOBACZ: Jarosław Kaczyński wicepremierem. Morawiecki: będzie dużym wzmocnieniem

 

Michał Kurtyka będzie ministrem środowiska i klimatu (wcześniej stał na czele Ministerstwa Klimatu, a ministrem środowiska był Michał Woś). Woś będzie teraz ministrem - członkiem Rady Ministrów ds. obywatelskich i tożsamości europejskiej.

 

Ponadto dotychczasowe ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej będzie funkcjonować jako ministerstwo rodziny i polityki społecznej, którym nadal kierować będzie minister Marlena Maląg.

 

ZOBACZ: Rekonstrukcja rządu. Premier ogłosił nazwiska nowych ministrów [CAŁE WYSTĄPIENIE]

 

W Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w randze ministra-członka Rady Ministrów pozostaną: Michał Dworczyk (jako szef KPRM) i Łukasz Schreiber. Konrad Szymański będzie w KPRM pełnił funkcję ministra ds. UE. Do KPRM wejdzie również dwóch nowych ministrów: Michał Cieślak (z ramienia Porozumienia) oraz przedstawiciel Solidarnej Polski, którego nazwisko zostanie podane w innym terminie

 

Na czele Ministerstwa Edukacji i Nauki stanie Przemysław Czarnek (wcześniej Ministerstwo Edukacji Narodowej i Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego). 

 

Ministrem ds. samorządów w Kancelarii Premiera będzie Michał Cieślak.

 

ZOBACZ: Nowy minister rolnictwa. Kim jest Grzegorz Puda?

 

Zlikwidowane zostaną: ministerstwo cyfryzacji (kierowany wcześniej przez Marka Zagórskiego), ministerstwo sportu (kierowany przez Danutę Dmowską-Andrzejuk), ministerstwo gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej (kierowane przez Marka Gróbarczyka), funduszy i polityki regionalnej (kierowane przez Małgorzatę Jarosińską-Jedynak) oraz resort środowiska (połączony z resortem klimatu), ministerstwo nauki i szkolnictwa wyższego.

 

Po rekonstrukcji z rządem żegnają się:

 

Marek Zagórski - Ministerstwo cyfryzacji 

Małgorzata Jarosińska Jedynak - Ministerstwo funduszy i polityki regionalnej 

Marek Gróbarczyk - Ministerstwo gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej

Jadwiga Emilewicz - Ministerstwo Rozwoju

Dariusz Piontkowski - Ministerstwo Edukacji Narodowej

Wojciech Murdzek - Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Jan Krzysztof Ardanowski - Ministerstwo rolnictwa i rozwoju wsi

Danuta Dmowska- Andrzejczuk - Ministerstwo Sportu

pgo/ml/hlk/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie