Jarosław Kaczyński wicepremierem. Morawiecki: będzie dużym wzmocnieniem

Polska
Jarosław Kaczyński wicepremierem. Morawiecki: będzie dużym wzmocnieniem
PAP/Radek Pietruszka
Jarosław Kaczyński i Mateusz Morawiecki podczas przedstawienia nowych ministrów w rządzie

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił w środę, że prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński wejdzie do rządu jako wicepremier. Jak wynika z nieoficjalnych informacji, stanie na czele Komitetu ds. Bezpieczeństwa Państwa, pod którego pieczą będą resorty sprawiedliwości, obrony narodowej oraz spraw wewnętrznych.

We wtorek w kancelarii premiera Mateusz Morawiecki ogłosił, kto wkrótce znajdzie się w "odświeżonej" Radzie Ministrów. Jedną ze zmian jest wejście do rządu Jarosława Kaczyńskiego w roli wicepremiera.

 

- Będzie dużym wzmocnieniem naszego rządu. Dzięki temu, z całą pewnością Zjednoczona Prawica będzie jeszcze lepiej pracować na rzecz naszego programu - uznał premier.

 

"Cieszę się, że ruszamy w nowym składzie"

 

Jak zapewnił Morawiecki, jest przekonany, że "rząd kontynuacji będzie w stanie jeszcze lepiej niż do tej pory sprostać wszystkim wyzwaniom, które nas czekają na arenie wewnętrznej przede wszystkim, ale też na arenie europejskiej i globalnej".

 

ZOBACZ: Nowy minister rolnictwa. Kim jest Grzegorz Puda?

 

- Cieszę się, że teraz ruszamy w nowym składzie, z panem prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim, do wyzwań, które są ogromne - uznał premier.

 

WIDEO: Mateusz Morawiecki zapowiada wejście prezesa PiS do rządu

  

Jego zdaniem, stabilność Zjednoczonej Prawicy, "która jest dziś bardzo widoczna", jest "dobrym prognostykiem na stabilne, sprawne, skuteczne rządy.

 

Kaczyński wraca do rządu po 13 latach

 

Podczas prezentacji nowego gabinetu Morawieckiego, obok premiera stał Jarosław Kaczyński, a także wicepremierzy Jacek Sasin oraz Piotr Gliński, jak i Jarosław Gowin, który wróci do Rady Ministrów jako wicepremier.

 

Poprzedni raz Jarosław Kaczyński zasiadał rządzie w latach 2006-2007; był wówczas premierem. Jego poprzednikiem był Kazimierz Marcinkiewicz (wtedy również z ramienia PiS), a następcą Donald Tusk (ówczesny szef Platformy Obywatelskiej).


WIDEO: Premier przedstawia nowych ministrów w rządzie

 

Kaczyński ma koordynować pracę resortu Ziobry

 

Według nieoficjalnych informacji polsatnews.pl i "Wydarzeń", Kaczyński w rządzie, poza funkcją wicepremiera, ma również kierować nowym Komitetem ds. Bezpieczeństwa Państwa.

 

ZOBACZ: Czarnek ministrem edukacji? Grodzki: to prowokacja

 

Oznaczałoby to, że koordynowałby pracami trzech resortów: sprawiedliwości, obrony narodowej i spraw wewnętrznych. Na ich czele stoją odpowiednio Zbigniew Ziobro, Mariusz Błaszczak i Mariusz Kamiński.

wka/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie