Policjanci przeszukali mieszkanie kolekcjonera. Ukrywał 400 zabytków

Polska
Kolekcjoner trzymał w mieszkaniu ponad 400 zabytków.

Policjanci z Andrychowa (woj. małopolskie) wraz z kryminalnymi z Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie przeszukali mieszkanie mężczyzny podejrzewanego o nielegalne poszukiwanie zabytków z użyciem m.in. wykrywacza metali. Okazało się, że w lokalu było ponad 400 zabytków archeologicznych. Jeśli biegli uznają artefakty za bardzo cenne, zbieraczowi grozić może nawet 10 lat więzienia.

Policjanci z Andrychowa uzyskali informację, że mieszkaniec małopolskiego miasta prowadzi nielegalne poszukiwania zabytków archeologicznych używając wykrywacza metali. Mężczyzna miał także kupować zabytkowe przedmioty na bazarach i szukać ich na aukcjach w internecie.

 

Ukrywał w domu czterysta artefaktów

 

W połowie września mundurowi weszli do lokalu zajmowanego przez mężczyznę. Natrafiono tam na ponad 400 sztuk różnego rodzaju artefaktów, które leżały złożone w pudłach, w różnych częściach domu, przede wszystkim na strychu. Zabezpieczyć odnalezione przedmioty pomagali pracownicy Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków.

 

ZOBACZ: Most Pilchowicki prawomocnie wpisany do rejestru zabytków

 

Wśród zarekwirowanych przedmiotów natrafiono na eksponaty pochodzące nawet z epoki średniowiecza. Były to m.in. ołowiane pociski różnego kalibru, elementy broni, monety, toporki, młotki, noże, groty strzał, przęśliki oraz elementy ubioru. Przedmioty takie są chronione przepisami Ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami.

 

40-letni mężczyzna został zatrzymany, a jego sprawą zajmie się prokuratura.

 

Surowe kary za przywłaszczenie zabytków

 

Policja przypomina, że wykopaliska na stanowiskach archeologicznych prowadzone bez zezwolenia są zabronione. Ustawa o ochronie zabytków za zniszczenie lub uszkodzenie artefaktu przewiduje karę od 6 miesięcy do 8 lat więzienia. Niższą karę może otrzymać osoba, która udowodni, że działała nieumyślnie. Wtedy grozi grzywna, ograniczenie wolności lub do 2 lat więzienia.

 

ZOBACZ: Zabytek stał się ruiną. Może zabić żyjącą w nim rodzinę

 

Gdy jednak dojdzie do przywłaszczenia zabytków sprawcy mogą grozić 3 lata więzienia. Kiedy zabrane mienie jest dobrem o szczególnym znaczeniu dla kultury, sprawcy może grozić nawet 10 lat więzienia.

 

Zgodnie z prawem każde znalezisko archeologiczne powinno być niezwłocznie przekazane wojewódzkiemu konserwatorowi zabytków.

 

hlk/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie