Chciał przemycić ponad 460 zabytków. "Wszczęliśmy postępowanie karne"

Polska
Chciał przemycić ponad 460 zabytków. "Wszczęliśmy postępowanie karne"
Lubelska Krajowa Administracja Skarbowa
Zatrzymane wyroby to elementy ceramiki i zabytków kamiennych

Lubelska Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) i Straż Graniczna udaremniły na granicy w Hrebennem próbę przemytu 463 zabytków archeologicznych, w tym pochodzących z okresu neolitu - poinformowała rzeczniczka prasowa szefa KAS Anita Wielanek.

Zgodnie z komunikatem, towar przez granicę próbował przemycić kierowca ciężarówki, zabytki ukrył w kabinie pojazdu.

 

- Mężczyzna miał obowiązek zgłoszenia wwożonych do Polski muzealiów. Tłumaczył, że towar nie jest jego własnością, na prośbę znajomego miał go jedynie przewieźć do Polski. W związku z próbą przemytu wszczęliśmy postępowanie karne skarbowe - poinformowała Wielanek.

 

ZOBACZ: Macewę z budowy drogi zaoferował znajomemu. Policjanci zatrzymali piłę, gdy już cięła zabytek

 

Jak wyjaśniła, zatrzymane wyroby to elementy ceramiki i zabytków kamiennych. Wśród nich są kamienne toporki, ciężarek tkacki, fragmenty średniowiecznych naczyń oraz półfabrykaty narzędzi krzemiennych, m.in. tzw. wiórów (odłupek kamienny służący jako narzędzie tnące).

 

Wartość przedmiotów oceni rzeczoznawca

 

- W sumie ujawniono 463 przedmioty stanowiące świadectwo życia ludzi z bardzo odległych epok. Wartość zatrzymanych obiektów, w tym ich wartość zabytkową, określi rzeczoznawca - dodała rzeczniczka.

 

ZOBACZ: "Poprawili" zabytek sprzed 5 tys. lat. Ich zdaniem "był niewyraźny"

 

KAS przypomina, że na przywóz spoza Unii Europejskiej do Polski dóbr kultury (poza określonymi wyłączeniami) nie są wymagane specjalne dokumenty ani pozwolenia. Podróżny ma obowiązek zgłoszenia takich towarów w urzędzie celno-skarbowym, w celu objęcia ich procedurą dopuszczenia do obrotu lub inną procedurą celną i opłacenia należności podatkowych, jeżeli takowe są wymagane.

 

Dodano, że 28 grudnia 2020 r. wchodzi w życie Rozporządzenie (UE) 2019/880 w sprawie wprowadzania i przywozu dóbr kultury, na mocy którego przywóz zabytków archeologicznych będzie zakazany.

ac/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie