Nieoficjalnie: jest nowy skład rządu. Kaczyński wicepremierem, wśród ministrów Czarnek i Gowin

Polska
Nieoficjalnie: jest nowy skład rządu. Kaczyński wicepremierem, wśród ministrów Czarnek i Gowin
PAP/Radek Pietruszka
Nowym rządem nadal ma kierować Mateusz Morawiecki

Na czele resortu edukacji i nauki stanie Przemysław Czarnek, Jarosław Gowin będzie ministrem rozwoju i pracy, natomiast Ministerstwo Rolnictwa obejmie Grzegorz Puda - wynika z nieoficjalnych informacji "Wydarzeń". Po rekonstrukcji liczba ministerstw zmniejszy się do 14, będzie czterech wicepremierów, wśród nich Jarosław Kaczyński jako wicepremier i szef Komitetu ds. Bezpieczeństwa Państwa.

We wtorek Rada Koalicji Zjednoczonej Prawicy zaakceptowała nowy skład rządu - poinformowała we wtorek po południu rzeczniczka PiS Anita Czerwińska.

 

Według informacji Onetu, premierem w "odświeżonej" Radzie Ministrów nadal ma być Mateusz Morawiecki. Ale nowym wicepremierem ma zostać Jarosław Kaczyński, który ostatni raz funkcję w rządzie pełnił w 2007 r. (był wtedy premierem).

 

Prezes Prawa i Sprawiedliwości ma stanąć na czele nowego Komitetu ds. Bezpieczeństwa i otrzymać stanowisko wicepremiera.

 

ZOBACZ: Szefernaker: Jarosław Kaczyński w rządzie gwarantuje jego stabilizację na najbliższe trzy lata

 

W Radzie Ministrów pozostać mają także Piotr Gliński (będzie wicepremierem oraz ministrem kultury i sportu), Jacek Sasin (wicepremier, minister aktywów państwowych), Andrzej Adamczyk (minister infrastruktury), Mariusz Błaszczak (minister obrony narodowej) i Zbigniew Ziobro (minister sprawiedliwości) - przekazał nieoficjalnie portal.

 

Na czele resortu spraw wewnętrznych nadal będzie stać Mariusz Kamiński, który nie utraci nadzoru nad służbami specjalnymi.

 

Będzie minister ds. samorządów

 

W rządzie będzie też Michał Cieślak z Porozumienia - poinformowała Interia. Będzie członkiem Rady Ministrów ds. samorządów. 

 

"Gratulacje dla posła Michała Cieślaka! Michał uzyskał właśnie rekomendację prezydium Porozumienia i obok prezesa Jarosława Gowina będzie naszym reprezentantem w Radzie Ministrów" - napisał na Twitterze europoseł Adam Bielan.

 

 

 

Powrót Gowina do rządu. Zastąpi Emilewicz

 

Ministerstwo Edukacji zostanie połączone z resortem nauki. Tymi dziedzinami zająć ma się poseł PiS Przemysław Czarnek, którzy - według informacji medialnych - podczas niedawnego kryzysu w Zjednoczonej Prawicy był proponowany na szefowa resortu sprawiedliwości.

 

Czarnek, przed wyborami do Sejmu i Senatu w 2019 r., był wojewodą lubelskim.

 

WIDEO: Materiał "Wydarzeń" o nieoficjalnych doniesieniach nt. składu rządu

  

Grzegorz Puda, który obecnie jest wiceministrem funduszy i polityki regionalnej, ma zająć się resortem rolnictwa. Ponadto Jarosław Gowin wróci do rządu jako wicepremier oraz minister rozwoju i pracy (tą pierwszą tematyką zajmuje się obecnie Jadwiga Emilewicz, która w niedzielę ogłosiła odejście z Porozumienia Jarosława Gowina).

 

ZOBACZ: Wiceminister rozwoju rezygnuje. "Przyszedłem tu, by pracować z Jadwigą Emilewicz"

 

Ziobro zostaje w resorcie sprawiedliwości

 

W Ministerstwie Spraw Zagranicznych pozostanie Zbigniew Rau. Z kolei minister klimatu Michał Kurtyka ma zająć się połączonymi resortami środowiska i klimatu - wynika z ustaleń Onetu.

 

Według nieoficjalnych informacji portalu, nie zmieni się przywództwo w Ministerstwach: Finansów (szefuje tam Tadeusz Kościński), Zdrowia (kieruje nim Adam Niedzielski), Rodziny i Polityki Społecznej (na czele z Marleną Maląg, ale już bez kompetencji dotyczących pracy).

 

Ponadto Michał Woś, który teraz jest ministrem środowiska, ma być członkiem Rady Ministrów ds. Obywatelskich oraz tożsamości europejskiej.

 

Oficjalnie Zjednoczona Prawica poinformuje o składzie nowego gabinetu Mateusza Morawieckiego prawdopodobnie w środę.

wka/hlk/ml/ Onet, "Wydarzenia" polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie