Niemiecki tygodnik: Merkel odwiedziła Nawalnego, gdy był w szpitalu

Świat
Niemiecki tygodnik: Merkel odwiedziła Nawalnego, gdy był w szpitalu
PAP/EPA/CLEMENS BILAN / POOL
"Spiegel": Merkel odwiedziła Nawalnego, gdy był w szpitalu

Rosyjski opozycjonista Aleksiej Nawalny potwierdził w poniedziałek, że kanclerz Niemiec Angela Merkel odwiedziła go, gdy był leczony w berlińskiej klinice Charite. Nawalny wyraził wdzięczność szefowej niemieckiego rządu i zapewnił, że spotkanie nie było tajne.

"Spotkanie było, ale nie należy nazywać go »tajnym«. Było to raczej prywatne spotkanie i rozmowa z rodziną" - napisał opozycjonista na Twitterze. Dodał następnie, że "jest bardzo zobowiązany kanclerz Merkel" za te odwiedziny.

 

ZOBACZ: Nawalny podziękował lekarzom. "Od razu postawili diagnozę otrucia"

 

Kanclerz Niemiec Angela Merkel odwiedziła lidera antykremlowskiej opozycji Aleksieja Nawalnego, gdy był leczony w berlińskiej klinice po próbie zamordowania go chemicznym środkiem bojowym z grupy Nowiczok - podał "Der Spiegel", Tygodnik podkreśla, że Merkel poważnie traktuje sprawę tego zamachu.

 

W sierpniu opozycjonista został przetransportowany z Omska na Syberii do Berlina. Nawalny zasłabł na pokładzie samolotu lecącego z Tomska do Moskwy. Maszyna lądowała awaryjnie w Omsku, gdzie Nawalny trafił do szpitala. Rzecznik Merkel odmówił komentarza w sprawie doniesień "Spiegla" – podaje agencja Reutera.

 

Zachód zażądał od Rosji wyjaśnień w tej sprawie

Według rządu RFN istnieją dowody na próbę zamordowania opozycjonisty środkiem bojowym z grupy Nowiczok, opracowanym jeszcze w ZSRR. Niemiecki rząd twierdzi, że wykazały to testy przeprowadzone w RFN, Francji i Szwecji. Zachód zażądał od Rosji wyjaśnień w tej sprawie.

 

ZOBACZ: Nawalny opuścił szpital. Spędził w nim 32 dni

 

Władze Rosji twierdzą, że nie ma dowodów na próbę zamordowania Nawalnego, Kreml zaprzeczył też jakiemukolwiek swemu zaangażowaniu w sprawę. 23 września Nawalny został wypisany ze szpitala Charite.

 

ms/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie