Nowe przypadki koronawirusa w Ekstraklasie. Jest reakcja

Polska
Nowe przypadki koronawirusa w Ekstraklasie. Jest reakcja
Zdj. ilustracyjne/PAP/Hanna Bardo
Kolejne przypadki koronawirusa w piłkarskiej Ekstraklasie

W ostatnich dniach wykryto nowe przypadki koronawirusa w kilku klubach piłkarskiej Ekstraklasy. Zaniepokojone sytuacją władze najwyższej klasy rozgrywkowej w Polsce, po konsultacjach z Polskim Związkiem Piłki Nożnej, poleciły wszystkim klubom przeprowadzenie ponownych testów na Covid-19.

16 września poinformowano o dwóch pozytywnych wynikach testu na koronawirusa w Piaście Gliwice.

 

"Zespół, sztab oraz pracownicy Piasta Gliwice przeszli badania na obecność wirusa SARS-CoV-2. U dwóch z osób test dał wynik pozytywny. Klub niezwłocznie wdrożył wszystkie niezbędne procedury i podjął odpowiednie działania. Wszystkie pozostałe badane osoby uzyskały wynik negatywny" - poinformował klub w komunikacie.

 

Koronawirus w Śląsku i w Wiśle

 

Dzień później o nowych przypadkach koronawirusa wśród swoich piłkarzy poinformował Śląsk Wrocław.

 

"Zawodnicy zostali odizolowani i wraz z rodzinami rozpoczęli kwarantannę" - poinformowano. W komunikacie podkreślono, że klub od razu wdrożył wszystkie procedury wymagane przepisami sanitarno-epidemiologicznymi i regulaminem Ekstraklasy.

 

ZOBACZ: Mecze europejskich reprezentacji i Ligi Mistrzów w Polsce? UEFA podjęła decyzję

 

W piątek o nowych przypadkach koronawirusa poinformowała Wisła Kraków.

 

"W związku z kontaktem z osobą zarażoną wirusem SARS-CoV-2 drużyna, sztab szkoleniowy oraz kadra zarządzająca klubem w czwartek została poddana testom. W kilku przypadkach wynik był pozytywny" - podał klub. W komunikacie nie wyjaśniono czy w tym gronie znaleźli się piłkarze.

 

Zakażeni piłkarze Pogoni

 

W sobotę dziennikarz sportowy Tomasz Włodarczyk przekazał, że testy na obecność koronawirusa potwierdziły zakażenie kilku zawodników Pogoni Szczecin. Klub na razie nie skomentował tych doniesień. 

 

Kolejne potwierdzone przypadki koronawirusa w zespołach Ekstraklasy, wskazują, że sytuacja zaczyna się wymykać spod kontroli. Zaniepokojone rozprzestrzenianiem się koronawirusa wśród piłkarzy, władze Ekstraklasy w porozumieniu z PZPN, poprosiły kluby o przeprowadzenie dodatkowych testów na Covid-19. 

 

"Po konsultacjach z Zespołem Medycznym PZPN, Ekstraklasa S.A. poprosi wszystkie kluby o przeprowadzenie w przyszłym tygodniu testów wymazowych na COVID-19. Ma to związek z rosnącą liczbą zakażeń w Polsce i w kilku klubach Ekstraklasy" - poinformowano.

 

 

ZOBACZ: Więcej kibiców na stadionach już od soboty

 

"Jest plan, aby w środku przyszłego tygodnia poddać wszystkie kluby jednolitym testom na Covid. Miałyby zostać one przeprowadzone pod kontrolą Zespołu Medycznego, podobnie jak wtedy, gdy pracowano nad restartem ligi. Kilka miesięcy temu procedury w tak trudnym momencie zadziałały wzorowo" - poinformował z kolei portal meczyki.pl.

 

Konieczność przeprowadzenia testów potwierdził członek Zespołu Medycznego PZPN Krzysztof Pawlaczyk. - Solidarność i odpowiedzialność - te dwie dewizy muszą teraz przyświecać klubom Ekstraklasy. Nikogo nie chcemy straszyć, ale liczby pokazują, że musimy wrócić do wcześniejszych zaleceń. Nadchodzi okres jesienno-zimowy. Koronawirus i różnicowanie z grypą będzie dużo trudniejsze. Wiemy dokładnie, że organizm zarażonego, bez względu czy przechodzi chorobę z objawami czy bez, może zostać osłabiony - szczególnie płuca i mięsień sercowy. Dlatego zalecałbym klubom nie tylko testy na koronawirusa, ale także dokładne badania kardiologiczne i pulmonologiczne po przejściu choroby. Nie chcę się wypowiadać o sytuacji w Pogoni i Śląsku, ale myślę, że teraz jest dobry czas, aby przerwać w lidze łańcuszek transmisji choroby - powiedział w rozmowie z meczyki.pl Pawlaczyk.

dk/hlk/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie