Dworczyk: wejście prezesa Kaczyńskiego do rządu bardzo prawdopodobne

Polska
Dworczyk: wejście prezesa Kaczyńskiego do rządu bardzo prawdopodobne
Polsat News

Jarosław Kaczyński zostałby wicepremierem i zarządzałby komitetem koordynującym kluczowymi resortami - powiedział szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk w programie "Gość Wydarzeń". Zapewnił, że podobne rozwiązania funkcjonują w innych państwach europejskich. Polityk dodał, że wejście prezes PiS do rządu jest "bardzo prawdopodobne".

Według doniesień medialnych prezes PiS miałby wejść do rządu jako wicepremier i zarządzać komitetem koordynującym prace ministerstw sprawiedliwości, bezpieczeństwa i spraw wewnętrznych. Dworczyk potwierdził, że "jest to bardzo prawdopodobne".

 

"Podobne rozwiązania funkcjonują za granicą"

 

Zaznaczył, że potrzebę istnienia takiego komitetu zgłaszano wcześniej. Dodał także, że podobne rozwiązania stosowane są w innych państwach. - Wprowadzamy sprawdzony mechanizm - ocenił. 

 

ZOBACZ: Porozumienie w Zjednoczonej Prawicy. "Przed nami dobra przyszłość"

 

Zapytany przez Grzegorza Kępkę o rolę prezesa PiS w rządzie, odpowiedział, że prezes partii jest osobą najbardziej doświadczoną w partii, ale "struktura rządu jest jasna, jest premier i wicepremierzy oraz ministrowie". Wyjaśnił, że "wicepremierzy podlegają prezesowi rady ministrów".  Dworczyk zapewniał, że stworzenie kolejnego komitetu nie jest niczym nadzwyczajnym, szef KPRM zaznaczył, że w rządzie funkcjonuje już kilka komitetów. 

 

- Mam nadzieję, że przygotowanie rekonstrukcji zakończy się w ciągu kilku dni, czyli w tym tygodniu - podkreślił Dworczyk. Dodał, że spekulowanie na temat nazwisk w nowym składzie rządu jest teraz nieuzasadnione.

 

WIDEO - Michał Dworczyk w "Gościu Wydarzeń"

  

Szczegóły umowy koalicyjnej

 

W sobotę po południu szczegóły podpisanego dokumentu przedstawiła Anita Czerwińska, rzeczniczka Prawa i Sprawiedliwości. - Umowa zawiera deklarację realizacji koalicyjnego programu, z którym Zjednoczona Prawica szła do wyborów. Zawiera też ustalenia dotyczące działań na przyszłość, m.in. zapowiadanej przez nas jesiennej ofensywy programowej - mówiła Czerwińska.

 

ZOBACZ: Umowa koalicyjna Zjednoczonej Prawicy. Znamy szczegóły

 

W umowie znalazły się też zapisy dotyczące zbliżającej się rekonstrukcji rządu. - W związku z planowaną rekonstrukcją rządu strony porozumienia zobowiązują się do proporcjonalnego zredukowania rekomendowanych sekretarzy i podsekretarzy stanu - zacytowała treść umowy rzeczniczka PiS. Oznacza to - jak wyjaśniła - zgodę na rekonstrukcję rządu oraz na redukcję stanowisk wiceministrów.

 

Koronawirus w Polsce

 

Minister Michał Dworczyk odnosząc się do ostatnich rekordowych liczb nowych zakażonych COVID-19 stwierdził, że Polska była przygotowana do epidemii i szybkie działania, uchroniły Polskę zdaniem szefa KPRM przed sytuacją jaka miała miejsce we Włoszech.

 

- Dzięki zdecydowanym działaniom rządu, ministra zdrowia nie doszło do podobnych zdarzeń - tłumaczył Dworczyk. 

 

ZOBACZ: Nowe przypadki koronawirusa. Nie żyją 32 kolejne osoby

 

Jego zdaniem sytuacja epidemiczna w Polsce jest kontrolowana przez władze.

 

- Mierzymy się teraz z kolejną falą pandemii i na tle innych krajów, Polska nie ma się czego wstydzić - ocenił. - W tej chwili sytuacja jest absolutnie pod kontrolą - powiedział Dworczyk. 

 

Dodał jednocześnie, że nasilenie nowych przypadków powinno skłaniać do przestrzegania obowiązujących regulacji. Jego zdaniem jest to "konieczność".

 

Pomoc dla sąsiadów

 

- Polska jest krajem, który jako pojedyncze państwo najbardziej zaangażował się w pomoc dla społeczeństwa obywatelskiego na Białorusi - przypomniał minister. Zaznaczał, że projekty pomocowe dla Białorusinów zapowiedziane wcześniej przez premiera są na bieżąco realizowane. 

 

Zapytany o "plan marshalla" dla Białorusi podkreślił, że "plan ten będzie zaproponowany Białorusinom po tym, jak odbędą się tam wolne wybory i kraj wejdzie na drogę demokracji". 

 

ZOBACZ: Białoruś: zatrzymania dziennikarzy w czasie protestu [WIDEO]

 

Dodał, że głównym autorem jest premier Morawiecki, który szef rządu przedstawił na forum unijnym. Podkreślił, że polska dyplomacja będzie przekonywać do tego projektu Unię Europejską, ponieważ "powinna być to oferta całej Unii". 

 

Dworczyk mówił także, że ważne jest zwracanie uwagi UE na sprawy Białorusi, które "im dalej od Odry tym zainteresowanie sprawni Białorusi jest mniejsze".  

 

"Solidarni z Białorusią"

 

Nad koncertem "Solidarni z Białorusią" na stadionie PGE Narodowy transmitowanym w Polsacie patronat objął premier Mateusz Morawiecki. To wydarzenie to wyraz wsparcia dla protestujących Białorusinów, którzy walczą o wolność i kwestionują wynik ostatnich wyborów prezydenckich, w których oficjalnie zwyciężył urzędujący prezydent Alaksandr Łukaszenka.

 

ZOBACZ: "Solidarni z Białorusią". Wyjątkowy koncert w Telewizji Polsat

 

Udział w koncercie zapowiedziały znane polskie i białoruskie gwiazdy, m.in. Grzegorz Markowski i Perfect, Krzysztof Cugowski, Organek, Michał Szpak i inni.

laf/hlk/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie