Porozumienie w Zjednoczonej Prawicy. "Przed nami dobra przyszłość"

Polska
Porozumienie w Zjednoczonej Prawicy. "Przed nami dobra przyszłość"
Polsat News
Lidery Zjednoczonej Prawicy poinformują o zawartym porozumieniu

- Mamy radosną wiadomość, zostało zawarte porozumienie Zjednoczonej Prawicy; za chwilę będzie podpisane; jestem pewien, że 3 kolejne lata będą dobre dla Polski - powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński. - Wszystko, co będzie możliwe do zrobienia dla umocnienia naszej wspólnoty i poprawienia losu każdego obywatela, będzie zrobione. Nasze porozumienie jest tego gwarantem - dodał.

- Mamy dla państwa radosną wiadomość - bardzo się cieszymy, zostało zawarte porozumienie, za chwilę będzie podpisane. Jestem głęboko przekonany, że dzisiejszy dzień dobrze zapisze się w naszej historii, bo mamy przed sobą trzy lata do kolejnych wyborów parlamentarnych. Jestem zupełnie pewien, że to będą lata dobrze wykorzystane dla Polski - mówił prezes PiS.

 

- Wszystko, co będzie możliwe dla umocnienia naszej wspólnoty i poprawy losu każdego obywatela będzie uczynione - dodał Kaczyński. 

 

- Mamy stabilny rząd, stabilną większość parlamentarną, dobry program. To porozumienie to również potwierdzenie naszych zobowiązań wobec wyborców. Zwyciężyła odpowiedzialność, zwyciężyła Polska - mówił premier Mateusz Morawiecki.

 

"Czekały miliony Polaków"

 

- Siłą Zjednoczonej Prawicy zawsze był pluralizm, a równocześnie siłą naszego obozu jest wewnętrzna jedność, którą dzisiaj potwierdzamy - powiedział lider Porozumienia Jarosław Gowin.

 

- Doszliśmy do wspólnych ustaleń dotyczących nowego programu rządowego na najbliższe trzy lata i do wspólnych ustaleń dotyczących nowej struktury, to będzie bardziej skondensowana struktura rządu, będzie mniej resortów, dzięki temu rząd z całą pewnością będzie funkcjonował sprawniej - dodał Gowin.

 

Ocenił, że podpisanie porozumienia to fakt dobry nie tylko z punktu widzenia obozu władzy, ale "to jest informacja, na którą czekały miliony Polaków". Wyraził przekonanie, że to porozumienie dobrze przysłuży się Polsce.

 

ZOBACZ: Budka: to nie kryzys rządowy, a kryzys państwa. Czas zakończyć ten cyrk

 

Z kolei szef Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro powiedział, że "czas pokazał, a czas się nie myli, że te pięć lat, które za nami, to dobre lata dla Polski i dlatego mamy prawo wnioskować, że kolejne lata, które przed nami - trzy i ufam następne - to też dobry czas, ale wtedy i tylko wtedy, jeśli będziemy zgodnie współpracować szanując decyzje Polaków, którzy postawili na Zjednoczoną Prawicę, szanując wzajemnie swoją podmiotowość i szanując wspólne cele, jakie wyznaczyliśmy sobie".

 

- Myślę, że ta dobra współpraca jest tą zapowiedzią, którą możemy państwu tutaj jeszcze raz powtórzyć, a potwierdzeniem jej jest zawarta właśnie umowa i podpisane porozumienie - dodał Ziobro. 

 

Liderzy Zjednoczonej Prawicy podpisali porozumienie koalicyjne. Nie odpowiadali na pytania dziennikarzy, m.in. o to, czy prezes PiS wejdzie do rządu oraz czy w skład rady ministrów ponownie wejdzie Jarosław Gowin.

 

WIDEO: zobacz oświadczenie liderów Zjednoczonej Prawicy

  

 

Spotkanie z Ziobrą

 

Po około trzech godzinach w siedzibie PiS przy ul. Nowogrodzkiej w Warszawie zakończyło się w piątek wieczorem spotkanie prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, premiera Mateusza Morawieckiego z szefem Solidarnej Polski, ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobrą.


Po spotkaniu rzeczniczka PiS napisała na Twitterze: "Zapraszam jutro o godz. 12.00 ul. Nowogrodzka 84/86 na wspólne oświadczenie Prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, Mateusza Morawieckiego, Zbigniewa Ziobry oraz Jarosława Gowina.

 


Podczas czwartkowego spotkania kierownictwa partii rządzącej politycy PiS zatwierdzili ustalenia podjęte w wyniku negocjacji między liderami ugrupowań Zjednoczonej Prawica: Jarosławem Kaczyńskim, Zbigniewem Ziobrą i Jarosławem Gowinem.


ZOBACZ: O przegranym Kaczyńskim, bardziej przegranym Ziobrze i przyczajonym Dudzie


Szef klubu PiS Ryszard Terlecki mówił wcześniej, że Kaczyński ma wejść do rządu jako wicepremier. Jeden z polityków PiS poinformował po czwartkowym spotkaniu kierownictwa partii o ustaleniu, że prezes PiS będzie kierował Komitetem Spraw Wewnętrznych, Sprawiedliwości i Obrony Narodowej.


Ponadto efektem toczonych w minionych dniach negocjacji, ma być objęcie po jednej tece ministerialnej przez przedstawicieli Porozumienia i Solidarnej Polski.

 

WIDEO - Porozumienie zawarte. Zjednoczona Prawica będzie działać wspólnie. Materiał "Wydarzeń"

  

prz/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie