Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [RELACJA]

Świat
Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [RELACJA]
Polsat News
Śledź naszą relację na żywo. Najnowsze informacje dotyczące pandemii koronawirusa

Na Ukrainie są biura podróży, które sprzedają podrobione wyniki testu na Covid-19 - informuje w środę portal RBK-Ukraina. Takie zaświadczenie turysta, który planuje wyjazd do kraju wymagającego testu, może kupić już za ok. 400 hrywien (55 zł).

Zapis relacji
Relacja zakończona

W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa w Europie ministerstwo spraw zagranicznych Niemiec ostrzegło w środę swych obywateli przed podróżami do wybranych regionów w 11 państwach UE, w tym w Czechach, Francji i Portugalii.

Do listy obszarów, do których podróże są odradzane, Niemcy dodały francuski Region Centralny-Dolina Loary, Bretanię i Normandię, a także region metropolitalny ze stolicą Portugalii, Lizboną. Duża część Francji, w tym jej stolica - Paryż, zostały już wcześniej objęte ostrzeżeniami dla podróżnych.

Ponadto rząd niemiecki nie zaleca podróży do wybranych regionów m.in. w Danii, Austrii i Holandii.

Departament Zdrowia w Nowym Jorku ostrzegł przed coraz większym rozprzestrzenianiem koronawirusa w kilku częściach dzielnic Brooklyn i Queens. Urzędnicy niepokoją się zwłaszcza sytuacją w miejscach zamieszkanych przez społeczność chasydów.

Zaplanowana na najbliższą sobotę premiera widowiska muzycznego "Prosimy nie wyrywać foteli" zostanie przełożona na inny termin, w związku z potwierdzeniem zakażenia koronawirusem u jednego z członków zespołu – poinformował w środę wieczorem Teatr Muzyczny w Łodzi.

Tenisistka Katarzyna Kawa, która ze względu na pozytywny wynik testu na koronawirusa nie zagra w rozpoczynającym się w niedzielę wielkoszlemowym French Open, uważa, że jest zdrowa. Jej zdaniem potwierdza to fakt, że rezultaty dwóch z trzech badań w ciągu pięciu dni były negatywne.

ZOBACZ: Polska tenisistka wykluczona z French Open z powodu koronawirusa. Ma żal do organizatorów

Po raz trzeci w ciągu sześciu dni zanotowano we Francji w środę powyżej 13 tysięcy nowych zakażeń koronawirusem; w ostatniej dobie wykryto ich 13 072. Łącznie od wybuchu pandemii zakażonych zostało 481 141 osób - poinformowało francuskie ministerstwo zdrowia.

W ciągu ostatnich 24 godzin na Covid-19 zmarły w szpitalach i domach opieki 43 osoby; łącznie do tej pory z powodu Covid-19 życie straciło 31 459 osób.

W ciągu minionej doby ministerstwo zdrowia Hiszpanii potwierdziło w tym kraju 130 zgonów na Covid-19 oraz ponad 11,2 tys. zakażeń koronawirusem. Z kolei w Portugalii zanotowano w tym czasie trzy nowe ofiary śmiertelne Covid-19 oraz 802 nowe infekcje.

Jak poinformował podczas środowej konferencji prasowej w Madrycie minister zdrowia Salvador Illa, w związku z wysoką wciąż liczbą zakażeń i zgonów rząd “nie wyklucza żadnego scenariusza”, w tym przywrócenia restrykcji w całym kraju.

Brazylijski piłkarz Milanu Leo Duarte miał pozytywny wynik testu na koronawirusa - poinformował włoski klub. 24-latek rozpoczął już kwarantannę. Pozostali przebadani zawodnicy i członkowie sztabu mieli wyniki negatywne.

Blisko 300 uczniów, głównie drugoklasistów, i 7 nauczycieli Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Milówce (Śląskie) zostało objętych kwarantanną po tym, jak u jednego z nauczycieli stwierdzono zakażenie koronawirusem.

Placówka pracuje obecnie w systemie hybrydowym – poinformował w środę rzecznik Starostwa Powiatowego w Żywcu Dariusz Szatanik.

Belgia rozluźnia restrykcje koronawirusowe mimo rosnącej w ostatnim czasie liczby zakażeń w tym kraju. Premier Sophie Wilmes poinformowała, że od 1 października maski będą obowiązkowe tylko w zatłoczonych miejscach, a kwarantanna zostanie skrócona do 7 dni.

W Brukseli i wielu innych miastach Belgii od sierpnia noszenie masek jest obowiązkowe wszędzie na zewnątrz. Obowiązek ten został wprowadzony, gdy w drugiej części wakacji wykryto kilka ognisk koronawirusa.

23 pracowników budowy metra na Bemowie, głównie zajmujących się obsługą tarcz TBM i nadzorem, jest zakażonych koronawirusem - przekazał rzecznik firmy Gülermak Bartosz Sawicki. W związku z zakażeniami nie ruszyła jedna z tarcz, która zgodnie z planem miała zacząć pracę w poniedziałek.

6178 nowych przypadków koronawirusa potwierdzono w ciągu ostatniej doby w Wielkiej Brytanii - poinformował w środę po południu brytyjski rząd. To jeden z najwyższych bilansów dobowych od początku epidemii w tym kraju. Odnotowano też 37 zgonów.

Liczba zakażeń jest aż o 1252 wyższa od tej z bilansu wtorkowego, która już i tak była najwyższą od 4,5 miesiąca. Do tej pory tylko cztery razy zdarzyło się, by w ciągu doby wykryto więcej niż 6000 nowych infekcji. Ostatni taki przypadek odnotowano 6 maja, a ostatni raz, kiedy ich liczba była wyższa od tej z wtorkowego bilansu, miał miejsce 1 maja.

20 osób zmarło ostatniej doby we Włoszech na Covid-19, w testach potwierdzono 1640 nowych zakażeń koronawirusem - ogłosiło w środę ministerstwo zdrowia. Oznacza to wzrost dziennej liczby zgonów i kolejnych infekcji w porównaniu z poprzednim dniem.

Liczba zmarłych od początku epidemii wzrosła do 35 758. Dotychczas potwierdzono w kraju ok. 302 tysięcy przypadków koronawirusa. Wyzdrowiało ponad 220 tysięcy osób.

Co najmniej 40 tys. uczniów i studentów w Hiszpanii zostało do środy objętych przymusową kwarantanną po inauguracji na początku września nowego roku szkolnego - szacują rządy 17 wspólnot autonomicznych tego kraju, w którym do placówek oświatowych uczęszcza ponad 8 mln osób.

Jak odnotowały dzienniki "El Mundo" i "La Vanguardia", najwięcej uczniów zostało objętych przymusową izolacją na terenie wspólnoty autonomicznej Madrytu. Do środowego popołudnia tamtejsze władze potwierdziły prawie 14 tys. przypadków kwarantanny wśród uczniów.

W Indonezji w ciągu ostatniej doby potwierdzono 4465 przypadków zakażenia koronawirusem. To najwyższy dzienny wzrost liczby infekcji od początku pandemii - poinformowało w środę ministerstwo zdrowia tego kraju.

Poprzedni rekord liczby nowych zakażeń w Indonezji - 4176 - odnotowano w poniedziałek.

Łączna liczba zakażeń koronawirusem wzrosła w środę do 257 388.

Dobowa liczba testów na obecność koronawirusa przekroczy we Włoszech 100 tysięcy - zapowiedział w środę minister zdrowia Roberto Speranza w Izbie Deputowanych. Zapewnił, że w kraju produkowanych jest obecnie 30 milionów maseczek dziennie.

Odpowiadając na pytania parlamentarzystów na temat sytuacji epidemiologicznej w kraju Speranza podkreślił, że badania będą "strategiczną kwestią w najbliższych miesiącach".

Szpital Powiatowy w Świętochłowicach (Śląskie) zawiesił w środę działalność izby przyjęć po tym, jak u jednego z pacjentów badania potwierdziły zakażenie koronawirusem.

Dyrekcja placówki poinformowała też, że w związku z tą sytuacją zawieszono wypisy i przyjęcia na oddział chorób wewnętrznych.

"Przeprowadzony zostanie proces dezynfekcji, dekontaminacji i zadymiania pomieszczeń" – poinformował szpital w komunikacie.

Uruchomiono ukraińską i angielską wersję aplikacji ProteGO Safe, która informuje o kontakcie z koronawirusem - podało Ministerstwo Cyfryzacji w komunikacie. Według resortu aplikację zainstalowało do tej pory ponad 800 tys. osób.

W trybie mieszanym pracuje 218 placówek oświatowych, a 72 w trybie zdalnym. Pozostałe, czyli prawie 48,2 tys. placówek, działa normalnie – poinformował w środę na Twitterze resort edukacji.

W środę służby sanitarne potwierdziły przypadki koronawirusa w przedszkolu miejskim nr 1 w Olsztynie i w szkole podstawowej nr 9. W przedszkolu wyłączono z nauki jedną grupę, a cała szkoła będzie pracować w trybie zdalnym.

W Holandii odnotowano w ciągu ostatniej doby kolejną rekordową liczbę potwierdzonych zakażeń koronawirusem - 2357 - poinformował w środę Krajowy Instytut Zdrowia Publicznego i Środowiska (RIVM).

Łącznie w kraju zarejestrowano od początku epidemii pod koniec lutego 100 597 przypadków koronawirusa.

Nowe ograniczenia w związku z epidemią koronawirusa przedstawił w środę czeski minister zdrowia Roman Prymula. Od czwartku będzie obowiązywał limit do 2 tys. osób na imprezach kulturalnych i sportowych pod gołym niebem. Restauracje, bary i kluby będą zamykane o godz. 22. Nowe regulacje mają obowiązywać od czwartku przez najbliższe dwa tygodnie i być może zostaną po tym czasie zniesione – zapowiadał na konferencji prasowej Prymula. Ocenił, że imprezy sportowe, a także funkcjonowanie nocnych lokali, takich jak bary i dyskoteki, odpowiadają za wzrost liczby zakażeń SARS-CoV-2.

Słowacki resort zdrowia poinformował w środę, że w ciągu ostatniej doby w kraju przybyło 338 zakażeń koronawirusem – najwięcej od początku pandemii w marcu. Po raz pierwszy w 5,5-milionowym kraju przekroczona została granica 300 nowych przypadków dziennie. Po zgonie jednej osoby w ciągu ostatnich 24 godzin łączny bilans ofiar śmiertelnych Covid-19 na Słowacji wzrósł do 41. W szpitalach przebywa obecnie 143 pacjentów z Covid-19. Dziewięciu jest w stanie ciężkim, a ośmiu podłączono do aparatury podtrzymującej oddychanie.

Władze kilkudziesięciu szkół w Portugalii zaprotestowały w resorcie oświaty, zarzucając rządowi niespełnienie obietnic ws. zwiększenia bezpieczeństwa sanitarnego w tych placówkach w czasie epidemii koronawirusa. Chodzi głównie o zatrudnienie dodatkowego personelu. Lizbońskie radio Observador oraz część organizacji nauczycielskich twierdzi, że rząd Antonia Costy nie spełnił głoszonych podczas wakacji obietnic dotyczących zwiększenia przez ministerstwo oświaty liczby pracujących w szkołach pracowników technicznych, m.in. woźnych, osób sprzątających oraz pielęgniarek. Nowe etaty miały służyć walce z epidemią.

Austriacka organizacja zajmująca się ochroną praw konsumentów poinformowała w środę, że złożyła cztery pozwy przeciwko rządowi tego kraju za to, że nie powstrzymał epidemii koronawirusa w alpejskim kurorcie narciarskim Ischgl we wczesnej fazie rozwoju zarazy. Stowarzyszenie Ochrony Konsumentów (VSV) przekazało, że złożyło cztery pozwy, występując w imieniu osób prywatnych, w tym jednej z Austrii i trzech z Niemiec. Domagają się one od austriackiego rządu odszkodowania w wysokości do 100 tys. euro.

Minister spraw zagranicznych Niemieci Heiko Maas musi się poddać kwarantannie - poinformowała w środę agencja dpa, wyjaśniając, że u jednego z ochroniarzy szefa niemieckiej dyplomacji stwierdzono koronawirusa. Przeprowadzony w środę test na obecność koronawirusa nie wykazał, by również minister był zakażony. Nie wiadomo jeszcze, jak długo Maas będzie musiał pozostać na kwarantannie.

Od środy Liceum Ogólnokształcące w Trzebnicy przeszło na nauczanie zdalne, gdyż zakażenie koronawirusem stwierdzono u dwóch nauczycieli i ośmiu uczniów. Od kilku dni z powodu zakażenia 12 nauczycieli w Szkole Podstawowej nr 2 również lekcje odbywają się zdalnie. Powiatowy inspektor sanitarny w Trzebnicy Czesław Janusiak powiedział w środę PAP, że decyzja o nauczaniu zdalnym w obu szkołach ma charakter okresowy i w październiku dojdzie do powrotu dzieci i nauczycieli do szkół.

W sezonie grypowym w pierwszych miesiącach 2020 r. ryzyko zgonu z powodu jednoczesnego zakażenia wirusem grypy i koronawirusem Sars-Cov-2 wśród osób hospitalizowanych było w Anglii ponad dwukrotnie większe, niż na skutek samej choroby COVID-19 – wykazały badania Public Health England. Obserwacje przeprowadzono w okresie od stycznia do kwietnia 2020 r., kiedy w Wielkiej Brytanii, podobnie jak w innych krajach europejskich, rozwijała się pandemia – informuje „BBC News”.

Od 28 września obcokrajowcy posiadający ważne pozwolenia na pobyt w Chinach typu pracowniczego, osobistego lub grupowego będą mogli wjeżdżać do tego kraju bez konieczności aplikowania o nowe wizy – ogłosiło w środę chińskie MSZ. Osoby, których pozwolenia na pobyt należące do tych typów wygasły po 27 marca, mogą składać w ambasadach lub konsulatach ChRL wnioski o wizy – dodano w komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej resortu. 26 marca chińskie władze tymczasowo zakazały wjazdu do kraju większości obcokrajowców na podstawie wiz i pozwoleń na pobyt wydanych wcześniej, uzasadniając to koniecznością ochrony przed przywleczonymi zakażeniami koronawirusem.

11 zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 potwierdziły testy w Domu Pomocy Społecznej w Wilkowiczkach - poinformował PAP rzecznik prasowy wojewody kujawsko-pomorskiego Adrian Mól. Wymazy zostaną pobrane od kolejnych 85 mężczyzn z upośledzeniem umysłowym, którzy przebywają w tym DPS-ie. "Zakażonych jest 7 osób z personelu i 4 pensjonariuszy. Dodatkowo wynik jednego testu jest nierozstrzygnięty. Prowadzone są działania epidemiologiczne. Być może zapadnie decyzja o transporcie chorych osób do szpitali" - podkreślił w rozmowie z PAP Mól.

U jednego z uczniów Liceum Ogólnokształcącego im. Marszałka Stanisława Małachowskiego w Płocku (Mazowieckie) wykryto zakażenie koronawirusem. Uczniów klasy, do której uczęszcza i nauczycieli, z którymi miał kontakt, skierowano na kwarantannę. Pozostałe klasy uczą się w szkole, stacjonarnie. Jak poinformował w środę Piotr Sosnowski, zastępca dyrektora "Małachowianki", uczeń, u którego potwierdzono zakażenie koronawirusem, nie był obecny w szkole od około dwóch tygodni, jednak mimo to, profilaktycznie, zdecydowano o skierowaniu na kwarantannę całej jego klasy oraz nauczycieli, z którymi miał wcześniej kontakt. "W porozumieniu z sanepidem i organem prowadzącym, podjęto decyzję o zawieszeniu zajęć dla całej klasy, do której uczęszcza uczeń. To w sumie 30 osób".

Bułgarski rząd przedłużył na posiedzeniu w środę nadzwyczajną sytuację epidemiczną w kraju do 30 listopada; miała ona obowiązywać do 30 września. Pandemia Covid-19 nadal stwarza trudną sytuację, zagrażającą zdrowiu publicznemu w skali krajowej i globalnej - napisano w komunikacie służby prasowej rządu. Według danych Europejskiego Centrum Prewencji i Kontroli do 19 września na świecie rejestrowano ponad 30,5 mln potwierdzonych wypadków zakażenia SARS-CoV-2 oraz 952 724 zgony.

Od 11 do 18 września mazowiecki sanepid otrzymał od dyrektorów szkół i innych placówek oświatowych 53 wnioski o przejście na nauczanie hybrydowe lub zdalne, 50 zostało rozpatrzonych pozytywnie - poinformowała Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Warszawie. Spośród 50 placówek, które dostały zgodę na zmianę trybu nauczania, najwięcej - 31 jest z Warszawy. 5 placówek z powiatu wołomińskiego, 3 z garwolińskiego, 3 z radomskiego, 2 z siedleckiego i po jednej z powiatu ciechanowskiego, otwockiego, piaseczyńskiego, pruszkowskiego, przasnyskiego i sochaczewskiego.

Zakażenie koronawirusem potwierdzono do tej pory już w sześciu poznańskich szkołach; w dwóch liceach i czterech szkołach podstawowych – poinformowała w środę kierowniczka oddziału epidemiologii Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu Anna Pawłowska. "Z ostatnich informacji, jakie posiadamy, to zakażenie potwierdzono w Liceum Marii Magdaleny, gdzie mamy przypadek zakażenia u ucznia. Potwierdzono także przypadki zakażeń w Społecznej Szkole Podstawowej przy ul. Grunwaldzkiej – gdzie zakażony jest nauczyciel, oraz w Społecznej Szkole Społecznej nr 2 na Osiedlu Wichrowe Wzgórze, gdzie zakażony jest uczeń" – powiedziała Pawłowska.

Minionej doby w śląskich kopalniach odnotowano sześć nowych zakażeń koronawirusem wśród górników, przybyło też ośmiu ozdrowieńców – wynika ze środowych danych spółek węglowych. Obecnie z COVID-19 zmaga się 46 górników: 36 w Polskiej Grupie Górniczej i 10 w Jastrzębskiej Spółce Węglowej. Ponad miesiąc temu liczba aktywnych zakażeń w górnictwie sięgała prawie 1,3 tys.

 

Ministerstwo zdrowia w środę poinformowało o kolejnych 974 zachorowaniach. W ciągu ostatniej doby zmarło 28 osób. Bilans potwierdzonych zakażeń od początku epidemii w Polsce wzrósł do 81 673, a łączna liczba zgonów do 2 344.

ZOBACZ WIĘCEJ: Koronawirus w Polsce. Ponad 81 tys. zakażeń

Z powodu koronawirusa Japończycy odwołali najbardziej prestiżowy turniej judo na świecie – im. Jigoro Kano w Tokio. Zawody zaliczane są do cyklu Grand Slam i kwalifikacji olimpijskich. Impreza miała się odbyć w dniach 11-13 grudnia, ale organizatorzy w porozumieniu z międzynarodową federacją zdecydowali, że w tym roku się nie odbędzie. Chodzi o względy zdrowotne i bezpieczeństwa związane z pandemią. W oświadczeniu podkreślono, że ciągle panuje niepewność wokół Covid-19, a poza tym Japonia jest gospodarzem igrzysk i musi być bardzo ostrożna w kwestii planowania wydarzeń sportowych.

 

W Rosji w ciągu ostatniej doby wykryto 6431 przypadków koronawirusa i jest to najwyższa liczba zakażeń w ciągu jednej doby od połowy lipca. Zmarło od wtorku 150 pacjentów z Covid-19 - podał w środę sztab ds. walki z pandemią. Ogólna liczba infekcji SARS-CoV-2 wynosi teraz w Rosji 1 122 241, a liczba przypadków śmiertelnych - 19 799.

Na Ukrainie są biura podróży, które sprzedają podrobione wyniki testu na Covid-19 - informuje w środę portal RBK-Ukraina. Takie zaświadczenie turysta, który planuje wyjazd do kraju wymagającego testu, może kupić już za ok. 400 hrywien (55 zł). "W ostatnim czasie coraz częściej zwracają się do mnie turyści z prośbą o zorganizowanie wycieczki i jednocześnie umożliwienie zakupu podrobionego zaświadczenia. Oczywiście zawsze wyjaśniam turystom, że to wielkie ryzyko. Podkreślam, że się tym nie zajmuję (...) Ale niestety, jeśli jest popyt na takie usługi, jest też podaż" - powiedziała portalowi Maryna Kazakowa z biura Kazakovs Travel.

Na Ukrainie minionej doby zakażenie koronawirusem wykryto u 3497 osób, 63 zainfekowanych zmarło - przekazał w środę minister ochrony zdrowia Maksym Stepanow. Wyzdrowiało 1769 pacjentów, a 711 osób hospitalizowano - to najwyższe dobowe bilanse od początku pandemii w tym kraju.

109 nowych przypadków zakażenia koronawirusem odnotowano w Bułgarii w ciągu ostatniej doby, a na Covid-19 zmarły dwie kolejne osoby - poinformował w środę resort zdrowia w Sofii. Łączna liczba zarażonych od początku pandemii wynosi w Bułgarii 19 123, a zmarłych - 767.

Aż jedna trzecia ankietowanych seniorów w czasie pandemii przerwała dotychczasowe leczenie - wykazał raport opublikowany przez Krajowy Instytut Gospodarki Senioralnej.

W ciągu ostatniej doby w Indiach zgłoszono 83 347 nowych zakażeń koronawirusem, ale przyrost dobowy infekcji w kraju spada w porównaniu z zeszłym tygodniem, gdy sięgał nawet 98 tys. W związku z Covid-19 zmarło minionej doby 1085 osób - podał w środę indyjski resort zdrowia.

Wbrew przypuszczeniom szczepienie przeciw gruźlicy (BCG) w okresie niemowlęcym nie chroni przed zachorowaniem na COVID-19 - uważają naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego. Swoje wnioski opisali na łamach "Clinical Infectious Diseases".

Liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa w Niemczech zwiększyła się w ciągu ostatnich 24 godzin o 1 769 do 275 927 - poinformował w środę Instytut Chorób Zakaźnych im. Roberta Kocha (RKI). Zmarło kolejnych 13 osób.

PAP/EPA/CLEMENS BILAN

892 osób zakażonych SARS-CoV-2 zmarło we wtorek w USA - wynika z bilansu prowadzonego przez Uniwersytet Johnsa Hopkinsa w Baltimore. Liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa zbliża się do 7 milionów.

Według podanych we wtorek danych meksykańskiego ministerstwa zdrowia liczba śmiertelnych ofiar koronawirusa wzrosła do 74 348 a potwierdzonych przypadków zakażeń do 705 263.

Podróżni z dodatkowych pięciu stanów USA muszą się poddać obowiązkowej kwarantannie przybywając do Nowego Jorku. W całym stanie Nowy Jork zmarły z powodu koronawirusa w ciągu ostatniej doby trzy osoby.

Gubernator stanowy Andrew Cuomo dołączył we wtorek do listy - obejmującej łącznie 35 stanów i terytoriów USA - Arizonę, Minnesotę, Nevadę, Rhode Island i Wyoming. Wszystkie osoby, które z nich przybywają, w tym także mieszkańcy Nowego Jorku, muszą przejść 14-dniową kwarantannę.

PAP/EPA/JUSTIN LANE

W ciągu ostatnich 24 godzin zarejestrowano w Brazylii 33 536 nowych przypadków koronawirusa i 836 kolejnych zgonów - poinformowało ministerstwo zdrowia tego kraju.

Liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa w Niemczech zwiększyła się w ciągu ostatnich 24 godzin o 1 769 do 275 927 - poinformował w środę Instytut Chorób Zakaźnych im. Roberta Kocha (RKI). Zmarło kolejnych 13 osób.

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie