Andrzej Duda: Włochy są symbolem skutecznej walki z koronawirusem

Świat
Andrzej Duda: Włochy są symbolem skutecznej walki z koronawirusem
Polsat News
Według zapowiedzi Kancelarii Prezydenta RP w obecności Andrzeja Dudy zostanie podpisane porozumienie między rzymską placówką medyczną a Narodowym Instytutem Zdrowia Publicznego - Państwowym Zakładem Higieny

Włochy są symbolem skutecznej walki z koronawirusem - powiedział Andrzej Duda. Prezydent odwiedził szpital Krajowego Instytutu Chorób Zakaźnych Spallanzani w Rzymie, w którym wyleczono dotąd 704 osoby z Covid-19. Ta prestiżowa placówka diagnostyczno-badawcza jest na pierwszej linii frontu walki z koronawirusem.

W oświadczeniu wygłoszonym w Instytucie Spallanzaniego, który zajmuje się m.in. badaniami nad szczepionką przeciwko koronawirusowi oraz metodami leczenia Covid-19, prezydent przypomniał o zaangażowaniu polskiej misji medycznej w Lombardii w walkę z koronawirusem.

 

Podkreślał także rolę, którą odegrał Instytut Spallanzaniego w tej walce. Dodał, że kontynuacją tej wspólnej walki jest podpisanie w środę umowy o współpracy między Instytutem Spallanzaniego a Narodowym Instytutem Zdrowia Publicznego–Państwowym Zakładem Higieny.

 

ZOBACZ: Wygwizdanie Andrzeja Dudy. Prokuratura przedłuża śledztwo ws. znieważenia

 

Prezydent przypomniał o zaangażowaniu polskiej misji medycznej w Lombardii w walkę z koronawirusem. Zwrócił także uwagę na rolę, jaką odegrał Instytut Spallanzaniego w tej walce. Jak mówił Duda, wybrał Włochy za cel swojej pierwszej wizyty zagranicznej w drugiej kadencji, bo kraj ten jest "symbolem skutecznej walki z koronawirusem".

 

Szef państwa złożył "wyrazy szacunku i podziękowania" za wielomiesięczną "bohaterską walkę" z koronawirusem, "w której oddało swoje życie ponad 200 włoskich lekarzy". Wyraził satysfakcją, że w tym najgorszym czasie walki z koronawirusem w Lombardii, "gdzie tragedia była największa, walkę włoskich lekarzy wspierali także i nasi lekarze z Wojskowego Instytutu Medycznego".

 

Duda dodał, że kontynuacją tej wspólnej walki jest podpisanie w środę umowy o współpracy "w zakresie badań, wymiany doświadczeń i wspólnej walki z koronawirusem i w przyszłości innymi chorobami zakaźnymi" między polskim i włoskim instytutem.

 

"Konieczne jest w Europie współdziałanie"

 

Wyraził przekonanie, że współdziałanie jest konieczne w co najmniej dwóch obszarach - po pierwsze, w obszarze produkcji wszelkiego rodzaju środków zabezpieczenia i ochrony oraz środków odkażających. - Powinniśmy pod tym względem dzięki wspólnemu działaniu, porozumieniu się, jako Europa stać się samowystarczalni, abyśmy te środki, które są potrzebne na wypadek pandemii, byli w stanie wyprodukować i zabezpieczyć sami, abyśmy nie musieli ich poszukiwać poza Europą - wskazał polski prezydent.

 

ZOBACZ: KE ws. migracji: obowiązkowa solidarność i nacisk na deportacje

 

Według niego tylko w ten sposób jesteśmy w stanie uzyskać gwarancję dostawy i gwarancję jakości tych produktów. - Wszyscy wiemy, że walka z pandemią koronawirusa pokazała, jak ważna jest pewność dostawy i jakość takich środków jak maseczki, kombinezony, rękawice (...) i inne środki zabezpieczające lekarzy i personel medyczny czy środki ratujące życie pacjentów, jak choćby respiratory - wyliczał Duda.

 

Po drugie, konieczne jest w Europie współdziałanie w kwestii badań naukowych mających na celu walkę z koronawirusem - zauważył prezydent. Zaznaczył, że kluczowa jest tutaj wymiana doświadczeń i wyników badań oraz wspólne prace naukowe. Dodał, że przykładem tego jest porozumienie pomiędzy PZH a Instytutem Spallanzaniego.

 

Wizyta we Włoszech

 

Dyrektor generalna tego ośrodka Marta Branca podkreśliła, że w walce z koronawirusem niezwykle ważne jest przestrzeganie zasad sanitarnych. - W ten sposób chronimy nie tylko siebie, ale też inne osoby podczas, gdy lekarze na całym świecie starają się znaleźć szczepionkę – podkreśliła.

 

Po wizycie w Instytucie Spallanzaniego prezydent Duda udał się na rozmowy z prezydentem Włoch Sergio Mattarellą. Polska para prezydencka weźmie udział w śniadaniu wydanym przez prezydenta Włoch z córką Laurą Mattarellą. Następnie prezydent RP spotka się z marszałek Senatu Włoch Marią Elisabettą Alberti Casellati, a w Palazzo Chigi przeprowadzi rozmowy "w cztery oczy" z premierem Giuseppem Conte.

 

Rozmowa prezydentów

 

Szef gabinetu prezydenta RP przekazał, że tematem spotkania prezydentów była przyszłość gospodarki europejskiej po przezwyciężaniu kryzysu pandemicznego, w tym potrzeba współpracy finansowej i inwestycyjnej mającej na celu powrót procesów produkcji na obszar Unii Europejskiej. Szczerski stwierdził, że dużą rolę ma tu do odegrania współpraca firm polskich i włoskich.

Jak przekazał prezydencki minister, omówiono w tym kontekście także "poparcia dla tez zawartych w liście prezydenta Andrzeja Dudy do liderów europejskich". Chodzi o list, który Andrzej Duda skierował pod koniec kwietnia br. do przywódców państw UE, a także państw Partnerstwa Wschodniego i Bałkanów Zachodnich, zawierający pięciopunktowy plan dotyczący współpracy międzynarodowej po pokonaniu pandemii koronawirusa.

 

ZOBACZ: Kinga Duda społecznym doradcą prezydenta. Rzecznik Pałacu zabrał głos

Drugim tematem rozmowy prezydentów Polski i Włoch była Białoruś. Jak poinformował prezydencki minister, Duda i Matarella wyrazili "wspólne zaniepokojenie i brak akceptacji dla działań przeciwko obywatelom podejmowanych przez białoruskie władze".

Prezydenci podkreślili, mówił Szczerski, że "należy oddać głos Białorusinom w wolnych wyborach, aby mogli określić swą przyszłość". Duda i Matarella zgodzili się, że "nikomu nie wolno traktować Białorusi instrumentalnie, to dotyczy także Rosji, a UE musi być w sprawie Białorusi aktywna i podejmować decyzje, które wspierałyby prawo Białorusinów do wolnych wyborów".

 

Problem migracji 

Prezydenci podkreślili też w rozmowie potrzebę jedności transatlantyckiej i dialogu między Europą i USA – poinformował Szczerski. Jak przekazał, prezydenci wskazali, że podstawą do tego jest wspólna wizja bezpieczeństwa w ramach całego Sojuszu oraz podkreślili rolę Polski i Włoch jako krajów z dwóch flank NATO.

 

Tematem rozmowy prezydentów były też problemy migracji z Południa i Wschodu. Jak przekazał Szczerski, prezydent Duda zadeklarował, że Polska jest gotowa tak jak obecnie pomagać w patrolowaniu Morza Śródziemnego.

 

ZOBACZ: KE ws. migracji: obowiązkowa solidarność i nacisk na deportacje

Duda i Matarella rozmawiali też o współpracy obu państw w walce z Covid-19 i w poszukiwaniu europejskiej szczepionki na koronawirusa. Prezydent Włoch podziękował za skierowanie do Lombardii kilka miesięcy temu polskiej misji medycznej.

 

Tam leczono pierwszych pacjentów

 

W najnowszym biuletynie medycznym poinformowano we wtorek, że w tamtejszym szpitalu przebywa 107 osób zakażonych koronawirusem, w tym 14 na oddziale intensywnej terapii.

 

To do tego szpitala zakaźnego trafiły pod koniec stycznia dwie pierwsze osoby, u których zdiagnozowano we Włoszech zakażenie koronawirusem. Było to małżeństwo 60-letnich chińskich turystów z miasta Wuhan, epicentrum epidemii. Stan obojga był ciężki, a walka o ich zdrowie trwała siedem tygodni. Byli podłączeni do respiratorów.

 

ZOBACZ: Sześć razy więcej Włochów z przeciwciałami koronawirusa niż oficjalnie zakażonych

 

Kiedy chińscy pacjenci zostali wyleczeni i wrócili do swojego kraju, przekazali darowiznę w wysokości 40 tysięcy euro na rzecz tego szpitala, by podziękować za uratowanie ich życia.

 

Już 2 lutego poinformowano o przełomie naukowym w tej placówce. Wyizolowano tam koronawirusa, co wtedy uznano za wiadomość o znaczeniu "globalnym". Włochy były pierwszym krajem w Europie, w którym to się udało.

 

- To krok naprzód dla całej społeczności naukowej, który przyspieszy badania nad tą chorobą - ogłosił wówczas włoski minister zdrowia Roberto Speranza.

 

Koronawirus z... łez pacjentki

 

Podczas kolejnych badań tamtejsi naukowcy wyizolowali koronawirusa z łez pacjentki, co pozwoliło stwierdzić, że oczy są nie tylko miejscem, przez które dostaje się wirus, ale i potencjalnym źródłem zakażeń, gdyż patogen może replikować się nie tylko w układzie oddechowym, ale także w spojówkach.

 

ZOBACZ: We Włoszech na Covid-19 chorują młodzi. Średnia wieku spadła poniżej 30 lat

 

24 sierpnia w szpitalu Spallanzani rozpoczęły się testy włoskiej szczepionki przeciwko koronawirusowi. Do testów wybrano 90 ochotników z siedmiu tysięcy, którzy wyrazili gotowość udziału w tym eksperymencie. Prace nad szczepionką sfinansowały władze stołecznego regionu Lacjum wraz z włoskim Ministerstwem Szkolnictwa Wyższego i Badań Naukowych.

 

Pierwsza eksperymentalna faza potrwa 8-10 tygodni. Na późną jesień planowana jest faza druga i trzecia. Celem tego projektu jest by szczepionka była gotowa wiosną przyszłego roku.

 

W czasie trzydniowego pobytu na Półwyspie Apenińskim polski przywódca złoży oficjalną wizytę we Włoszech obejmującą m.in. rozmowy z prezydentem Sergio Mattarellą, premierem Giuseppe Conte, a w piątek złoży wizytę w Watykanie i zostanie przyjęty na audiencji przez papieża Franciszka.

ac/laf/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie