Kinga Duda społecznym doradcą prezydenta. Rzecznik Pałacu zabrał głos

Polska
Kinga Duda społecznym doradcą prezydenta. Rzecznik Pałacu zabrał głos
Polsat News
Obecnie prezydent Andrzej Duda korzysta z usług siedmiu doradców etatowych i 13 doradców społecznych

- Społeczni doradcy nie mają ściśle określonych zadań i zakresu kompetencji. Nie przysługują im też żadne profity, jak gabinet, ochrona czy samochód - wyjaśniał rzecznik prezydenta Błażej Spychalski w rozmowie z Interią. W ten sposób odniósł się do informacji o tym, że społecznym doradcą Andrzeja Dudy została jego córka Kinga.

Na stronie Prezydenta RP pojawiła się informacja, że Kinga Duda została powołana na doradcę społecznego w sierpniu 2020 roku.

 

ZOBACZ: Prezydent: polski podatnik nie dokłada do obecności mojej córki w USA ani grosza

 

W jej biogramie podano, że jest ona "prawniczką, absolwentką Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz studiów podyplomowych z zakresu prawa amerykańskiego na CUA Columbus School of Law w Waszyngtonie". 

 

Kinga Duda jak Ivanka Trump 

 

Niektórzy internauci i dziennikarze zaczęli porównywać tę sytuację do odpowiednika Dudy w Stanach Zjednoczonych, czyli Donalda Trumpa. Jego rodzina ściśle współpracuje z prezydentem, a córka Ivanka Trump również pełni funkcję jego doradcy. 

 

Sytuacja może być porównywalna, choć Kinga Duda swoją funkcję pełni społecznie. Co więcej, już wcześniej doradzała ojcu, o czym prezydent Duda mówił jeszcze w kampanii prezydenckiej. Pojawienie się jej nazwiska na stronie internetowej wydaje się więc jedynie usankcjonowaniem pewnego stanu, który ma miejsce od dawna.

 

ZOBACZ: "Wszyscy zasługują na szacunek". Przemówienie Kingi Dudy

 

Czym będzie się zajmować nowy doradca prezydenta? Wydaje się, że przemówienie Kingi Dudy w trakcie wieczoru wyborczego w Pułtusku mogłoby sugerować, że będzie odpowiedzialna za międzypokoleniowy dialog lub reprezentowanie głosu młodego pokolenia. Na stronie internetowej nie ma wzmianki, czym miałaby się zajmować Kinga Duda.  

 

Spychalski: społecznym doradcom nie przysługują dodatkowe profity

 

- Społeczni doradcy prezydenta, inaczej niż etatowi, nie mają ściśle określonych zadań i zakresu kompetencji. Na tym po prostu polega ta funkcja - doradzają prezydentowi wtedy, kiedy tego potrzebuje - poinformował Interię rzecznik prezydenta Błażej Spychalski.

 

- Kindze Dudzie, jak i każdemu ze społecznych doradców, nie przysługują żadne dodatkowe profity, jak np. gabinet, ochrona, środki pieniężne, czy samochód. Nic z tych rzeczy - dodał prezydencki minister.

 

Tymczasem Kinga Duda nową funkcję pełni od sierpnia. Wraz z nią ostatnio powołany został na porównywalne stanowisko Marcin Drewa z Pomorza, który na co dzień pracuje jako dyrektor KRUS.

 

Oficjalna funkcja wiąże się też z oficjalnymi spotkaniami. Kinga Duda będzie spotykała się z ojcem nie tylko na stopie prywatnej, ale także w ramach spotkań ze wszystkimi doradcami.

 

7 doradców etatowych i 13 doradców społecznych

 

- Prezydent organizuje cykliczne spotkania ze wszystkimi doradcami - etatowymi i społecznymi. Nie ma jednak ustalonego stałego harmonogramu takich spotkań, bo odbywają się one w razie potrzeb - uściślił Spychalski.

 

Obecnie prezydent Andrzej Duda korzysta z usług siedmiu doradców etatowych i 13 doradców społecznych.

 

Przypomnijmy, że Kinga Duda to kolejny członek rodziny prezydenta, który w jakiś sposób wiąże się z polityką. Ojciec Andrzeja Dudy - Jan Tadeusz, jest przewodniczącym sejmiku małopolskiego. Stryj prezydenta - Antoni Duda, został z kolei w sierpniu członkiem zarządu PKP Cargo. Rzecz jasna żona Andrzeja Dudy - Agata, pełni obowiązki pierwszej damy.

 

ZOBACZ: Agata Duda zabrała głos. "Zwracam się do was jako żona Andrzeja"

 

Tymczasem w Pałacu Prezydenckim wciąż wyczekiwane są zmiany w Kancelarii Prezydenta. Andrzej Duda zapowiedział je jeszcze w trakcie kampanii wyborczej, w rozmowie z Polsatem. Od wyborów minęły już dwa miesiące, a żadnych ruchów personalnych dotąd nie było. Jak udało nam się ustalić Interii, funkcję zachowa szef BBN Paweł Soloch. Szefową kancelarii przestanie być natomiast Halina Szymańska, a Krzysztof Szczerski zwolni miejsce szefa gabinetu i zajmie się wyłącznie sprawami międzynarodowymi. 

Interia
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie