Europejski Trybunał Praw Człowieka zajmie się sprawą sędziego Igora Tulei

Polska
Europejski Trybunał Praw Człowieka zajmie się sprawą sędziego Igora Tulei
Polsat News
Z komunikatu opublikowanego na stronie instytucji wynika, że skarga Tulei wpłynęła do Trybunału w kwietniu 2019 r.

Europejski Trybunał Praw Człowieka zakomunikował Polsce skargę złożoną przez sędziego Igora Tuleyę w związku z wszczętymi przeciwko niemu postępowaniami dyscyplinarnymi. Chodzi m.in. o naruszenie prawa do poszanowania życia prywatnego.

Zakomunikowanie skargi państwu, przeciwko któremu została ona złożona, oznacza, że skarga spełniła warunki formalne. Teraz stronom postępowania przekazano ustalenia dotyczące stanu faktycznego sprawy, a polski rząd będzie musiał odpowiedzieć na pytania sądu dotyczące m.in. naruszenia prywatności sędziego.

 

Z komunikatu opublikowanego na stronie instytucji wynika, że skarga Tulei wpłynęła do Trybunału w kwietniu 2019 r. Trybunał podkreśla, że od momentu wejścia w życie przepisów rozszerzających odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów wszczęto wiele postępowań związanych z ich wyrokami lub działalnością publiczną.

 

ZOBACZ: Sędzia Tuleya z immunitetem. Znamy decyzję Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego

 

"Większość sędziów, o których mowa, otwarcie krytykowało zmiany legislacyjne wprowadzane w latach 2016-2018. W stosunku do wnioskodawcy w 2018 r. wszczęto siedem postępowań. Dotyczą głównie jego publicznych komentarzy lub wątpliwości dotyczących jego udziału w publicznych zgromadzeniach, zaś inne odnoszą się do jego działalności orzeczniczej" - czytamy.

 

Jak wskazano, chodzi m.in. o sprawę ujawnienia informacji z postępowania przygotowawczego w jednym ze śledztw oraz kwestię pytania prejudycjalnego skierowanego do TSUE w sprawie ustawy rozszerzającej odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów.

 

"Negatywna kampania"

 

ETPC wskazał, że od tego czasu Tuleya jest przedmiotem "negatywnej kampanii" w mediach, a na jego temat publikowane są obraźliwe i dyskredytujące komentarze. W informacji prasowej wskazano ponadto, że na adres sądu, w którym pracuje, trafiła przesyłka rzekomo zawierająca bakterie wąglika.

 

ZOBACZ: "Dziś Tuleya, jutro Ty". Protesty przed sądami

 

W swojej skardze Tuleya powołał się na art. 8 Europejskiej konwencji praw człowieka i obywatela, który mówi o prawie do poszanowania życia prywatnego i rodzinnego. Jego zdaniem postępowania dyscyplinarne "podważyły jego reputację jako sędziego". Sędzia uważa również, że sposób prowadzenia postępowań był nieproporcjonalny do wydarzeń, jakich postępowania dotyczyły.

 

Powołując się z kolei na art. 13 konwencji traktujący o prawie do skutecznego środka odwoławczego, Tuleya podniósł, że nie dysponował żadnym środkiem, za pomocą którego mógłby kontestować łamanie jego prawa do prywatności. Trybunał poinformował, że sprawa badana będzie także pod kątem wolności wyrażania opinii, która zagwarantowana jest w art. 10.

 

ZOBACZ: Sędzia Tuleya nie stawił się przed Izbą Dyscyplinarną. "Nie wiem, co siedzi w tych pustych głowach"

 

O zakomunikowaniu skargi polskim władzom informował za pośrednictwem Twittera m.in. Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar.

laf/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie