"Można powiedzieć, że to początek komunizmu w Polsce"

Polska
"Można powiedzieć, że to początek komunizmu w Polsce"
Polsat News
- Dziękuję wszystkim, którzy pielęgnują pamięć o oprawcach i ofiarach - powiedział Morawiecki

Pamięć i prawda muszą nam towarzyszyć, dziękuję wszystkim, którzy pielęgnują pamięć o oprawcach i ofiarach - mówił premier Mateusz Morawiecki, który w czwartek w Warszawie złożył kwiaty pod pomnikiem Poległym i Pomordowanym na Wschodzie.

- Pamięć i prawda muszą nam towarzyszyć. Jeśli zatracimy pamięć, jeśli historia będzie dla nas pozbawiona pamięci i prawdy, będzie tylko zbiorem coraz mniej znaczących dat i wydarzeń" - mówił Morawiecki. "To na drzewie prawdy rosną najpiękniejsze owoce. Na drzewie pamięci rosną owoce patriotyzmu - dodał.

 

Premier zaznaczył, że wielką wartością jest to, że żyją jeszcze osoby, które upominają się o prawdę.

 

"Należy się wieczna pamięć"

 

- Dziękuję wszystkim, którzy pielęgnują pamięć o oprawcach i ofiarach. Oprawcom komunistycznym należy się wieczna hańba, a ofiarom należy się wieczna pamięć - mówił. Szef rządu podziękował m.in. szkołom, które noszą imię Zesłańców Syberyjskich.

 

Morawiecki podkreślał, że pochylając się nad strasznymi zbrodniami komunistycznymi, musimy zdać sobie sprawę ze znaczenia daty 17 września 1939 r. - Można powiedzieć, że to początek komunizmu w Polsce - mówił szef rządu.

 

ZOBACZ: Rzecznik rządu: koalicja polega na tym, że stosuje się zasady partnerskie

 

- Potem oprawcy komunistyczni, ubeccy, Urząd Bezpieczeństwa, Służba Bezpieczeństwa mordują polskich patriotów, setki patriotów wymordowanych przez SB w latach 70-tych i 80-tych przez formację służące systemowi komunistycznemu - mówił. - To tysiące, dziesiątki tysięcy pomordowanych przez sędziów w togach, którzy wysługiwali się komunistycznemu systemowi zagłady, zniszczenia narodu polskiego - dodał. 

 

Potrzebny jest "prawdziwy wymiar sprawiedliwości"

 

- Dzisiaj przeżywamy 81. rocznicę ataku komunistów sowieckich na Polskę. I warto, żeby wszyscy, nie tylko Polacy, zdali sobie sprawę z odpowiedzialności funkcjonariuszy urzędu bezpieczeństwa i służby bezpieczeństwa, że byli sędziowie, którzy w stanie wojennym skazywali polskich patriotów z "Solidarności" na kary więzienia - mówił Morawiecki po złożeniu - w 81. rocznicę agresji ZSRR na Polskę - kwiatów przed Pomnikiem Poległym i Pomordowanym na Wschodzie.

 

ZOBACZ: Kryzys w Zjednoczonej Prawicy. Gowin komentuje

 

Dodał, że "z morderstwami polskich patriotów, wywózkami na Sybir ponad miliona Polaków, w strasznych męczarniach umierających na Syberii, i później zwycięskim system komunistyczny, który niszczył polskich patriotów do 1989 roku - z tym, drodzy przyjaciele europejscy, cały czas musimy walczyć - ze złogami tego komunistycznego systemu. Dlatego potrzebna jest reforma wymiaru sprawiedliwości" - mówił Morawiecki.

 

Według premiera, potrzebny jest "prawdziwy wymiar sprawiedliwości, który będzie karał zbrodnię i potępiał katów, po to, żeby ofiary doświadczyły spóźnionej sprawiedliwości". "Polska zawsze będzie stała po stronie prawdy i ofiar systemu komunistycznego" - oświadczył.

laf/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie