Ratownicy medyczni wznowią protest. "Brak realizacji porozumienia"

Polska
Ratownicy medyczni wznowią protest. "Brak realizacji porozumienia"
Polsat News
Porozumienie zostało zawarte w październiku ubiegłego roku

Komitet Protestacyjny Ratowników Medycznych poinformował o odwieszeniu od środy protestu "w związku z brakiem realizacji większości zapisów porozumienia" zawartego w październiku z Ministerstwem Zdrowia. Resort zapewnia, że jest otwarty na rozmowy i zaprosi przedstawicieli ratowników do MZ.

Komitet Protestacyjny Ratowników Medycznych w środę poinformował o odwieszeniu protestu. Dzień wcześniej ratownicy skierowali w tej sprawie pismo do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego.

 

"W związku z brakiem realizacji większości zapisów porozumienia z dnia 9.10.2019 oraz poprzednich, decyzją z dnia 15.09.2020 informujemy, że z dniem 16.09.2020 Komitet Protestacyjny Ratowników Medycznych odwiesza protest i podejmuje działania mające na celu jego zintensyfikowanie" - napisał do szefa MZ przewodniczący Zarządu Krajowego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Ratowników Medycznych (OZZRM) Piotr Dymon. Treść pisma ratownicy opublikowali w mediach społecznościowych.

 

Zaproszenie do Ministerstwa 

 

Rzecznik prasowy MZ Wojciech Andrusiewicz poinformował, że resort zaprosi przedstawicieli ratowników do Ministerstwa Zdrowia. - Zawsze jesteśmy otwarci na rozmowy - zapewnił.

 

Porozumienie między MZ a Komitetem Protestacyjnym Ratowników Medycznych oraz Sekcją Krajową Pogotowia Ratunkowego i Ratownictwa Medycznego NSZZ "Solidarność" zostało zawarte w październiku ubiegłego roku.

 

ZOBACZ: Nie została obsłużona, bo nie miała maseczki. "Sprzedawczyni uległa koronapanice"

 

Przewidywało ono, że od początku 2020 r. średnie miesięczne wynagrodzenie ratowników medycznych wzrośnie wraz ze wszystkimi innymi składnikami i pochodnymi w przeliczeniu na jeden etat albo równoważnik etatu o kolejne 400 zł brutto do kwoty 1600 zł brutto miesięcznie.

 

Zgodnie z porozumieniem podwyżkami tymi objęci zostali ratownicy pracujący w szpitalnych oddziałach ratunkowych, zespołach ratownictwa medycznego, izbach przyjęć w szpitalach posiadających oddziały niezbędne do funkcjonowania SOR, a także na stanowiskach kierowniczych u dysponentów zespołów ratownictwa medycznego. Podwyżki otrzymały także pielęgniarki pracujące w zespołach ratownictwa medycznego u podwykonawców i dyspozytorów medycznych.

 

"Pojawiły się nowe problemy"

 

Na początku tego roku NFZ poinformował, że dodatek dla ratowników medycznych wzrósł od 1 stycznia do 1600 zł brutto (podwyżki dla ratowników wchodziły w życie stopniowo, w czterech transzach po 400 zł brutto).

 

Porozumienie zakładało także utrzymanie średniego wzrostu miesięcznego wynagrodzenia w wysokości 1200 zł brutto miesięcznie w przeliczeniu na jeden etat, wraz ze wszystkimi innymi składnikami i pochodnymi w przeliczeniu na etat albo równoważnik etatu dla ratowników medycznych udzielających świadczeń w szpitalach – do 31 grudnia 2020 r.

 

ZOBACZ: Koronawirus w Polsce. Trzy typy szpitali dla chorych na COVID-19

 

W dokumencie zapowiedziano również wprowadzenie klauzul opt-out dla pracowników medycznych w jednostkach systemu PRM niezależnie od posiadanego wykształcenia nie później niż do 31 grudnia 2020 r.

 

W czerwcu Komitet Protestacyjny Ratowników Medycznych skierował do Ministerstwa Zdrowia pismo, w którym ocenił, że epidemia SARS-CoV-2 opóźniła prace nad realizacją całości porozumienia. Komitet ocenił również, że w tym czasie "pojawiły się nowe problemy wymagające pilnego opracowania stałych, ustawowych rozwiązań".

 

ZOBACZ: Nowe przypadki koronawirusa w Polsce. Nie żyje 10 kolejnych osób

 

Ratownicy w piśmie tym domagali się włączenia dodatku do podstawy wynagrodzenia na takich samych zasadach jak pielęgniarki, nowelizacji ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym, ustawy o Zawodzie i Samorządzie Ratowników Medycznych i 6-dniowego urlopu szkoleniowego. Ratownicy chcą także m.in. 30 proc. dodatku dla ratowników medycznych systemu PRM.

laf/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie