Najpopularniejsze imiona w Polsce. Zmiana na pozycji liderki

Polska
Najpopularniejsze imiona w Polsce. Zmiana na pozycji liderki
Pixabay/smpratt90
Najpopularniejsze imiona dla dzieci w Polsce to Julia i Antoni

Julia i Antoni to najpopularniejsze imiona dla dzieci nadawane przez rodziców w pierwszym półroczu tego roku w Polsce - poinformowało Ministerstwo Cyfryzacji. Na drugim końcu znalazły się: Rebeka, Lotta i Soraja oraz Zbyszek, Tymur i Platon.

Resort cyfryzacji opublikował listę najpopularniejszych imion nadawanych dzieciom od stycznia do czerwca tego roku.

 

W zestawieniu najpopularniejszych imion żeńskich na pierwszym miejscu znalazła się Julia. "Choć prawda jest taka, że królowe są dwie. Zuzanna, która do tej pory zajmowała pozycję liderki, ustąpiła miejsce Julii bardzo niedużą różnicą" - poinformowano. Jak dodano, "w pierwszym półroczu tego roku jest tylko 10 Julek więcej niż Zuź". 

 

Laura za Amelię

 

Zmiana nastąpiła nie tylko na pozycji liderki. W najnowszym TOP 10 nie ma już Amelii. Jej miejsce zastąpiła Laura.

 

ZOBACZ: Morfeusz, Donatan i Andżela. Jak nazywaliśmy dzieci w 2019?

 

Imię Julia rodzice nadali 3649 dziewczynkom. Drugą i trzecią pozycję w rankingu najpopularniejszych imion żeńskich zajęły: Zuzanna (otrzymało je 3639 córek) i Zofia (3588). Na kolejnych miejscach uplasowały się: Hanna (3364), Maja (3244), Lena (2633), Alicja (2564) Oliwia (2395), Maria (2372) i Laura (2049).

 

Króluje Antoni

 

Zmian na podium nie odnotowano w przypadku imion dawanych chłopcom. Tutaj od lat króluje Antoni. Drugi Jan i trzeci Jakub także utrzymali swoje wysokie miejsca.

 

ZOBACZ: Najpopularniejsze nazwiska w Polsce. Lista Ministerstwa Cyfryzacji

 

Imię Antonii otrzymało w 2020 roku 4037 chłopców, Jan - 3823, a Jakub - 3614. Czwarty jest Aleksander (3541), a piąty Franciszek (3499). Kolejne miejsca w pierwszej dziesiątce zajmują: Szymon (3107), Filip (2744), Mikołaj (2587), Stanisław (2522) i Wojciech (2416).

 

 

Ministerstwo poinformowało również jakie imiona pojawiają się w zestawieniu najrzadziej. Jeśli chodzi o dziewczynki są to: Rebeka, Lotta i Soraja. Natomiast wśród chłopców rzadkością są Zbyszek, Tymur, Platon.

 

Jak wybrać imię dla dziecka?

 

"Wybierając imię dla potomka powinniśmy pamiętać, że według prawa, nie powinniśmy decydować się na imię ośmieszające" - przypomina resort. Ponadto imię powinno wskazywać na płeć dziecka. "Jeśli nie zastosujemy się do tych zasad, kierownik urzędu stanu cywilnego (USC), w którym chcemy zarejestrować naszego potomka, może odrzucić nasz wybór" - zaznacza MC.

 

dk/sgo/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie