Morfeusz, Donatan i Andżela. Jak nazywaliśmy dzieci w 2019?

Polska
Morfeusz, Donatan i Andżela. Jak nazywaliśmy dzieci w 2019?
Pixabay.com/RitaE
Ze względu na ochronę danych osobowych resort nie ujawnia w rankingu imion, które zostały nadane tylko jednemu dziecku

Ranking najpopularniejszych imion bez niespodzianek. Po raz drugi z rzędu na szczycie listy są Zuzanna i Antoni. W 2019 roku nazwano tak 8456 dziewczynek i 8550 chłopców. Na liście mniej popularnych imion znalazły się m.in. Andżela, Maria-Magdalena, ale byli także: Morfeusz i Donatan.

Fantazja rodziców przy nadawaniu imion nie zna granic - informują urzędnicy. Mimo to od kilku lat w rankingach najpopularniejszych imion nie odnotowuje się większych zmian. 

 

Zuzanna króluje na podium

 

Najczęściej wybieranym imieniem dla dziewczynki w 2019 roku była Zuzanna. Niewiele rzadziej, bo w 8189 przypadkach wybór padł na imię Julia. Podium uzupełnia Zofia (7737), która w stosunku do 2018 roku awansowała o jedną pozycję. Teraz czwarte miejsce przypada imieniu Maja (7435).

 

ZOBACZ: Joint, Koka, Pipa, Nutella, Batman. Tak swoje dzieci chcieli nazwać rodzice w Katowicach

 

Pierwszą piątkę zamyka Hanna (7382). Listę popularnych imion dla dziewczynek w 2019 roku uzupełniają: Lena (6815), Alicja (5229) , Maria (5139), Oliwia (4858) i Amelia (4732).

 

W czołówce: Antoni, Jan i Jakub

 

Lista "Top 10 imion dla chłopców" w 2019 roku również niewiele różni się od tej z roku 2018.

 

Na pierwszym miejscu po raz kolejny znalazł się Antoni (8550). Z trzeciego miejsca na drugie awansował Jan (8032), a podium zamyka tym razem imię Jakub (7966).

 

W 7432 przypadkach rodzice wybrali dla chłopca imię Aleksander, który zajął w rankingu czwarte miejsce, a 7177 chłopców otrzymało imię Szymon. 

 

Pierwszą dziesiątkę zamykają: Franciszek (6805), Filip (6169), Mikołaj (5786), Wojciech (5468) i Adam (4899).

Najrzadsze imiona są tajne

Zoi, Emi i Elza, Eileen - to imiona dla dziewczynek, które w zeszłym roku otrzymały tylko dwie dziewczynki. Na liście mniej popularnych imion znalazły się również Andżela, Maria-Magdalena, ale też Kazimiera i Czesława. 

 

ZOBACZ: Dzień po porodzie wszystkie krakowskie sześcioraczki mają już imiona

 

Dla chłopców najrzadziej wybierano imiona m.in. Walenty, Morfeusz i Donatan.

 

Ze względu na ochronę danych osobowych resort nie ujawnia w rankingu imion, które zostały nadane tylko jednemu dziecku. 

 

Rejestracja wykonana w sieci

 

Ministerstwo przypomina, że według prawa, rodzice nie powinni wybierać dla dziecka imienia, które może ośmieszać. Przypominają także, że imię powinno wskazywać na płeć. Jeśli rodzice nie zastosują się do tych zasad, kierownik urzędu stanu cywilnego (USC), w którym będą chcieli zarejestrować potomka, może odrzucić wybór.

 

Rejestrację narodzin można przeprowadzić przez internet. - W 2019 r. rodzice dokładnie 45 tys. 4 maluchów skorzystali z tej możliwości. A to oznacza, że co 10 dziecko urodzone w ubiegłym roku w Polsce zostało online zgłoszone do urzędu - mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski cytowany przez resort.

 

- Biorąc pod uwagę, że to wciąż dość nowa usługa, to świetny wynik - dodaje.

pgo/hlk/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie