"Moje pierwsze polowanie". Polski Związek Łowiecki ogłosił konkurs literacki dla dzieci

Polska
"Moje pierwsze polowanie". Polski Związek Łowiecki ogłosił konkurs literacki dla dzieci
Pixnio/USFWS
Dzieci mają opisać wrażenia ze swojego pierwszego polowania

Polski Związek Łowiecki ogłosił konkurs literacki dla dzieci. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że chodzi w nim o opisanie wrażeń ze swojego pierwszego polowania.

W Sejmie od kilku miesięcy toczy się debata na temat powrotu dzieci na polowania w charakterze obserwatorów. 

 

Zgodnie z obowiązującym od marca 2018 roku prawem, polowanie z osobami poniżej 18. roku życia jest zabronione i kwalifikowane jest jako występek. Myśliwi domagają się zmiany prawa.

 

ZOBACZ: Myśliwy zastrzelił konia. Podczas polowania "pomylił go z dzikiem"

 

"Stan ten kłóci się z wieloletnią tradycją łowiecką, w której dzieci od najmłodszych lat brały udział w polowaniach, zainteresowane pasjami rodziców (...) Tradycja ta obowiązuje od dnia dzisiejszego w wielu krajach europejskich. W niektórych z nich młodzież w wieku powyżej 16. roku życia dopuszczana jest do wykonywania polowania" - podkreślili w obywatelskim projekcie noweli Prawa łowieckiego, który w kwietniu trafił do Sejmu. 

 

Konkurs dla dzieci

 

Według autorów projektu polowania umożliwiają dzieciom "przyswajanie świata przyrody w sposób bezpośredni i autentyczny". W uzasadnieniu projektu wskazano także, że polowanie daje możliwość wyprowadzenia młodego człowieka ze świata wirtualnego w realny.

 

Póki co na zmianę prawą się jednak nie zanosi. Sejmowa Komisja Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa zarekomendowała w lipcu odrzucenie go w całości. 

 

ZOBACZ: Udział dzieci w polowaniach. "Można to porównać do stresu pourazowego"

 

Myśliwi nie dają jednak za wygraną i przypominają o sprawie ogłaszając nietypowy konkurs literacki dla dzieci i dorosłych. Chodzi w nim o opisanie swoich wrażeń z pierwszego polowania. 

 

 

"Celem Konkursu jest poznanie autentycznych doznań i wrażeń osób, które w towarzystwie swoich rodziców/opiekunów prawnych lub innych myśliwych uczestniczyły w swoich pierwszych polowaniach w charakterze obserwatorów oraz przyczyn, które spowodowały kontynuowanie pasji jaką jest łowiectwo" - wyjaśnia Polski Związek Łowiecki.

 

"Konkurs jest skierowany przede wszystkim do ostatniego rocznika dzieci, które mogły zgodnie z prawem uczestniczyć w pokoleniowej tradycji" - dodano.

 

ZOBACZ: Rolnik pozwał myśliwych. Ma dostać 200 tys. zł

 

Konkurs ma mieć charakter cykliczny. Rozstrzygnięcie corocznej edycji nastąpi w grudniu każdego roku. 

 

Najlepsze prace zostaną opublikowane w czasopiśmie "Łowca Polski". Przewidziane są również nagrody rzeczowe. Zwycięzcy konkursu wśród dzieci dostaną bony podarunkowe o wartości 300 zł, natomiast dorośli bony na odzież i akcesoria myśliwskie o wartości 1000 zł.

dk/sgo/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie