Hakerzy atakują rządowe strony na Białorusi. Odwet za rozbijanie opozycyjnych demonstracji

Świat
Hakerzy atakują rządowe strony na Białorusi. Odwet za rozbijanie opozycyjnych demonstracji
Reuters
Atak hakerski ma być działaniem odwetowym za represje na protestujących

Oficjalne rządowe strony internetowe na Białorusi zostały zhakowane. Witryny giełdy oraz Zamówień Państwowych mają nie działać poprawnie. Ma to być efekt działania hakerów z grupy Cyber Partyzanci. O sytuacji poinformował polsko-białoruski dziennikarz Andrzej Poczobut.

Andrzej Poczobut, który jest członkiem Zarządu Głównego Związku Polaków na Białorusi napisał na Twitterze, że hakerzy zaatakowali strony rządowe. Według niego hakerzy przypuścili atak m.in. na adresy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Akademii MSW.

 

Ataki na rządowe strony

 

"Oficjalne witryny Zamówień Państwowych i BY Giełdy Towarowej nie otwierają się. Zostały zhakowane przez grupę nazywającą siebie Cyber Partyzanci. Atakuje ona rządowe BY strony mszcząc się za represje wobec protestujących. Już hakowała strony MSW I Akademii MSW" - napisał.

 

 

Według Poczobuta do przejęcia kontroli nad witrynami przyznała się organizacja "Cyber Partyzanci".

 

ZOBACZ: Koncert "Solidarni z Białorusią". "Wierzymy, że Białoruś już jest wolna"

 

Poczobut zaznaczył, że organizacja ta jest już znana z ataków na strony internetowe w białoruskiej domenie rządowej. Zdaniem dziennikarza ma to być działanie odwetowe za represje na protestujących.

 

Polskie wsparcie dla Białorusi

 

Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk zapowiedział we wtorek, że premier Mateusz Morawiecki w imieniu Grupy Wyszehradzkiej przedstawi "Plan Marshalla" dla Białorusi, czyli projekt działań głównie gospodarczych.

 

ZOBACZ: Kreml tłumaczy kredyt dla Mińska. "To nie jest ingerencja w sprawy Białorusi"

 

- To jest projekt i propozycja szeregu działań, głównie gospodarczych, ale nie tylko, które byłyby zaoferowane Białorusi w przypadku powtórzenia i odbycia prawidłowo przeprowadzonych wyborów. To jest propozycja pomocy dla Białorusi i pewnej mapy drogowej dla Białorusi związanej z utworzeniem funduszu stabilizacji, z wykorzystaniem szeregu innych jeszcze mechanizmów finansowych, o których będzie szczegółowo pan premier mówił - powiedział Dworczyk po zakończeniu spotkania premiera z przedstawicielami ugrupowań parlamentarnych ws. Białorusi.

 

ZOBACZ: "Plan Marshalla" dla Białorusi. Premier spotkał się z opozycją

 

Dworczyk poinformował, że omawiano także m.in. o zintensyfikowanie działań dyplomacji parlamentarnej. - Dotyczy to nie tylko Parlamentu Europejskiego (...), ale też mówimy o polskich parlamentarzystach, którzy w ramach bilateralnych relacji grup międzynarodowych będą podejmować działania na rzecz tego, aby sprawa Białorusi była obecna na forum międzynarodowym - powiedział szef KPRM.

 

- To niestety fakt, że nie wszystkie kraje w UE wykazują się taką empatią jak Polska, kraje bałtyckie, czy kraje naszego regionu - dodał Dworczyk.

laf/hlk/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie