Koncert "Solidarni z Białorusią". "Wierzymy, że Białoruś już jest wolna"

Polska
Koncert "Solidarni z Białorusią". "Wierzymy, że Białoruś już jest wolna"
Polsat News
Koncert "Solidarni z Białorusią" odbędzie się 26 września na PGE Narodowym

W Warszawie na stadionie PGE Narodowy odbędzie się koncert "Solidarni z Białorusią". 26 września na scenie wystąpią m.in. Enej, Igor Herbut, Grzegorz Markowski, czy Organek. Patronat nad koncertem objął premier Mateusz Morawiecki. Transmisja koncertu na antenach Polsatu.

Koncert ma być wyrazem wsparcia dla protestujących na Białorusi. - Cieszymy się, że możemy być partnerem tego tak wyjątkowego wydarzenia - mówił Krzysztof Ibisz, jeden ze współprowadzących koncert.

 

Müller: Wsparcie dążenia do wolności

 

- Możemy transmitować tak ważny koncert, ważny, dla tego poczucia, które Polacy tak bardzo kochają najbardziej dla umiłowania wolności - dodał Ibisz. Mówił także, że podczas koncertu zabrzmią znane przebije, które "nam Polakom dodawały otuchy kiedy walczyliśmy o wolność, mamy nadzieję, że pomogą także naszym białoruskim przyjaciołom". 

 

Obecny na konferencji organizacyjnej rzecznik rządu Piotr Müller mówił o "wsparciu w dążeniu do wolnego i demokratycznego kraju".

 

- To pokazanie o jakie wartości walczymy w sposób otwarty, czasem może w przekazie medialnym, poważnym mówimy w sposób skomplikowany. Kultura jest miejscem, gdzie wartości można przedstawić w sposób trafiający do wszystkich - mówił rzecznik, dziękując za zaangażowanie.

 

Długoletnia tradycja koncertów

 

- Występy organizujemy od 2006 roku. Dziś hasło "Solidarni z Białorusią" jest jeszcze bardziej aktualne niż wcześniej - mówiła Andżelika Pelia-Kłapińska ze stowarzyszenia Inicjatywa Wolna Białoruś.  

 

ZOBACZ: "Solidarność" w Mińsku. Szef związku: wiem z czym jadę do Polski

 

Aktywistka dodała, że skala mobilizacji na Białorusi jest bezprecedensowa. - Wierzymy, że Białoruś jest już wolna, bo naród wyzwolił się ze schematu narzuconego przez dyktatora - stwierdziła. 

 

Dodała, że wciąż w więzieniach przebywają niewinne osoby. - Białoruś chce zmian, chcemy pokazać, że ją wspieramy w dążeniu do lepszego jutra - mówiła.

 

"Kiedyś byliśmy w jednej Rzeczpospolitej"

 

Aleś Zarembiuk z fundacji Dom Białoruski dziękował Polakom za solidarność. Przyznał, że spotyka się z powszechnym wsparciem. -Dostajemy telefony maile, zapytania, "jak możemy pomóc, co zrobić" - wyliczał. 

 

WIDEO: koncert "Solidarni z Białorusią" 

  

Przypomniał, że walka Białorusinów o demokrację trwa już dwa miesiące. - Białorusini chcą wrócić do wspólnoty europejskiej - podkreślał białoruski opozycjonista.

 

ZOBACZ: Polacy solidarni z Białorusią. Manifestacja na moście w Warszawie [WIDEO] 

 

- To kolejny krok do wspólnego zwycięstwa, by Białoruś wróciła do wspólnoty europejskiej, tak jak to kiedyś byliśmy w jednej Rzeczpospolitej - dodał na koniec. 

 

Koncert Gwiazd w Polsacie

 

Na scenie 26 września wystąpią m.in. Paweł Domagała, Natalia Nykiel, Organek, Grzegorz Markowski, Krzysztof Cugowski, Igor Herbut, Luxtorpeda, Enej.

 

ZOBACZ: Kreml tłumaczy kredyt dla Mińska. "To nie jest ingerencja w sprawy Białorusi"

 

Transmisja koncertu na antenach Polsatu 26 września od 20:00.

laf/hlk/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie