Po spotkaniu ws. Białorusi. Koalicja Obywatelska deklaruje poparcie rządu

Polska
Po spotkaniu ws. Białorusi. Koalicja Obywatelska deklaruje poparcie rządu
PAP/Leszek Szymański
Spotkanie w KPRM

Mówimy jednym głosem ws. Białorusi. Zadeklarowaliśmy wsparcie dla polskiego rządu w Parlamencie Europejskim w działaniach dotyczących Białorusi - podkreślają politycy KO po spotkaniu przedstawicieli ugrupowań parlamentarnych z premierem Mateuszem Morawieckim.

Szef KPRM Michał Dworczyk uznał ponad trzygodzinną dyskusję premiera z politykami za "merytoryczną i owocną". Zapowiedział, że na najbliższym posiedzeniu liderów europejskich Morawiecki w imieniu Grupy Wyszehradzkiej przedstawi "Plan Marshalla" dla Białorusi, czyli projekt działań głównie gospodarczych.

 

Politycy KO ocenili poniedziałkowe spotkanie jako "bardzo dobre i potrzebne". - Bardzo dobrze, że do takiego spotkania po raz kolejny doszło. Ważne jest to, że rząd ma poczucie zobowiązania wobec opozycji, informowania o swoich działaniach - podkreślił Adam Szłapka, polityk KO i lider Nowoczesnej.

 

ZOBACZ: Kolejne spotkanie premiera z opozycją ws. Białorusi. Znamy termin

 

Zdaniem posłanki KO Barbary Nowackiej spotkanie z premierem ws. Białorusi "było dobre, bo dialog w polityce, nawet tej międzynarodowej, jest konieczny". - Może to będzie refleksją rządzących, że dialog daje efekt synergii, współpracy i zrozumienia - dodała przewodnicząca Inicjatywy Polska.

KO chce usprawnienia pomocy humanitarnej

Poseł KO Michał Szczerba poinformował, że jednym z tematów spotkania z premierem było usprawnienie pomocy humanitarnej dla Białorusinów. - Rozmawialiśmy o usprawnieniu pomocy humanitarnej dla Białorusinów, którzy poszukują pomocy w naszym kraju. Chcielibyśmy ułatwień wizowych, usprawnień w procedurze. Chcielibyśmy, aby osoby, które utrzymują tzw. wizy humanitarne mogły pracować tutaj na miejscu - mówił Szczerba.

 

- To wszystko powoduje, że ws. Białorusi mówimy jednym głosem - podkreślił poseł. - I ta postawa jest potrzebna, ponieważ buduje zrozumienie w kraju, ale również większą skuteczność na arenie międzynarodowej, szczególnie w ramach Unii Europejskiej - zaznaczył polityk KO.

 

ZOBACZ: "Plan Marshalla" dla Białorusi. Premier spotkał się z opozycją

 

Posłowie KO przekazali także, że podczas spotkania zadeklarowali wsparcie dla rządu ws. Białorusi w Parlamencie Europejskim. Poinformowali, że złożyli "szereg nowych pomysłów i projektów dotyczących dalszego naszego wspierania demokracji, zrywu wolnościowego na Białorusi".

 

Wśród tematów spotkania znalazła się także sprawa powołania stałego forum współpracy polsko-białoruskiej, zaangażowanie gospodarcze Unii Europejskiej wobec Białorusi i program "Solidarni z Białorusią".

 

Szłapka zwrócił uwagę, że "wspólny głos polskiej klasy politycznej, jeśli chodzi o realizację polityki zagranicznej, jest szczególnie ważny, po to, żeby Polska mogła wykazywać się inicjatywami na poziomie europejskim".

PSL też zadowolone

Zadowoleni ze spotkania są też przedstawiciele PSL-Kukiz'15. Marek Sawicki, wiceszef klubu parlamentarnego Koalicji Polskiej (PSL-Kukiz'15) ocenił, że było to "dobre spotkanie". - Jednocześnie widać, że konsultacje z opozycją z poprzedniego spotkania są wdrażane. Przyjęto do realizacji w ramach programu solidarności z Białorusią kwestię uniwersytetu dla Białorusi - ta sprawa jest realizowana. Wierzymy, że także program stypendialny będzie rozszerzany, żeby wspierać młodzież białoruską, Białorusinów w chęci pozyskiwania wiedzy - podkreślił poseł PSL.

 

ZOBACZ: Aleksijewicz apeluje do ONZ. "Wyślijcie misje obserwacyjną na Białoruś"

 

Sawicki odniósł się także do kwestii współpracy gospodarczej Polski i Białorusi. Jego zdaniem "wsparcie dla polsko-białoruskiej izby gospodarczej powinno mieć większe znaczenie".

Lewica: będziemy wspierać rząd

Pozytywne zdanie o spotkaniu ma też Lewica. Uczestniczący w spotkaniu Andrzej Szejna ocenił, że spotkanie utwierdziło jego ugrupowanie "w przekonaniu, że intencje premiera Morawieckiego są dobre i czyste". - Potwierdzone została dosyć duża efektywność rządu w okresie między spotkaniami - mówił Szejna.

 

- Będziemy wspierać rząd na arenie międzynarodowej zarówno w PE, jak i poprzez nasze kontakty w Partii Europejskich Socjalistów. Po drugie zwróciliśmy uwagę na fakt, że obywatele Białorusi, którzy czują swoje związku z Polską powinni mieć większy wsparcie ze strony Polski, bardzo leży na sercu bezpieczeństwo Polaków na Białorusi - podkreślił poseł Lewicy.

 

Jak mówił, w interesie Polski jest inwestowanie w nowoczesne, demokratyczne społeczeństwo białoruskie, dlatego Polska powinna wpierać niezależne organizacje pozarządowe i niezależne media oraz udzielać wszelkiej możliwej pomocy humanitarnej.

 

- Chcemy wspólnie wysyłać sygnał do społeczeństwa białoruskiego, że mogą na społeczeństwo polskie liczyć - podkreślił Szejna po spotkaniu w KPRM.

 

Dodał, że jest plan podobnych kolejnych spotkań poświęconych Białorusi i Lewica oczywiście weźmie w nich udział.

 

kło/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie