"Strefy wolne od LGBT". We wtorek debata w Parlamencie Europejskim

Świat
"Strefy wolne od LGBT". We wtorek debata w Parlamencie Europejskim
pxfuel/zdj. ilustracyjne
We wtorek Parlament Europejski będzie debatować nad sytuacją w Polsce

We wtorek rano w Parlamencie Europejskim odbędzie się debata na temat sytuacji w Polsce, w tym kwestii dotyczących praworządności oraz tzw. stref wolnych od LGBT - zdecydowała w czwartek konferencja przewodniczących PE.

Służby prasowe PE przekazały, że deputowani mają debatować na temat projektu raportu, który krytykuje stan praworządności w Polsce. Dokument przygotował szef Komisji Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych PE (LIBE), eurodeputowany Socjalistów i Demokratów (S&D) Juan Fernando Lopez Aguilar.

 

"Ciągłe pogarszanie się stanu demokracji w Polsce"

 

Komisja ta jeszcze w lipcu przy sprzeciwie eurodeputowanych PiS przyjęła to sprawozdanie. Projekt wskazuje na ciągłe pogarszanie się stanu demokracji, rządów prawa i praw podstawowych w Polsce. W tekście skoncentrowano się "na nieustannie pogarszającej się sytuacji w Polsce w zakresie funkcjonowania systemu legislacyjnego i wyborczego, niezależności sądownictwa i praw sędziów oraz ochronie praw podstawowych".

 

ZOBACZ: Sytuacja osób LGBT. Księża pomogą "odzyskać zdrowie seksualne" i orientację? Episkopat wyjaśnia

 

Wezwano w nim też Radę i Komisję do "powstrzymania się od wąskiej interpretacji zasady praworządności" oraz do wykorzystania w pełni możliwości procedury przewidzianej w art. 7 ust. 1 Traktatu o funkcjonowaniu UE.

 

Pojawi się też temat stref wolnych od LGBT

 

Dodatkowo w tym samym punkcie we wtorek europosłowie mają rozmawiać na temat tzw. stref wolnych od LGBT, czyli przyjmowanych przez niektóre samorządy w Polsce niewiążących prawnie uchwał w tej sprawie.

 

ZOBACZ: Polskie samorządy bez unijnych pieniędzy za "strefy wolne od LGBT"? Sprawdziliśmy

 

Głosowanie w sprawie raportu Aguilara zaplanowane jest na piątek. W lipcu po przyjęciu go przez komisję LIBE europosłanka PiS Jadwiga Wiśniewska oceniała, że dokument "forsuje oderwaną od rzeczywistości wizję sytuacji w Polsce".

ac/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie