Polskie samorządy bez unijnych pieniędzy za "strefy wolne od LGBT"? Sprawdziliśmy

Polska
Polskie samorządy bez unijnych pieniędzy za "strefy wolne od LGBT"? Sprawdziliśmy
Polsat News
Odrzucone wnioski dotyczą pięciu polskich samorządów. Jeden z nich podjął uchwałę o "strefie wolnej od LGBT"

Unijna komisarz ds. równości informowała, że odrzucono 6 polskich wniosków o środki na projekty w ramach unijnego programu "Europa dla obywateli". Dodała, że odrzucenie miało związek z rezolucjami dot. "stref wolnych od LGBTI". Jak dowiedział się polsatnews.pl, odrzucone wnioski dotyczą nie 6, a 5 samorządów, z których tylko jeden podjął taką uchwałę. Głos w sprawie zabrał też premier Morawiecki.

We wtorek Komisja Europejska przyjęła listę 127 projektów w ramach inicjatywy "Partnerstwo miast" programu "Europa dla obywateli", które łącznie otrzymały 2 mln 324 tys. 327 euro środków unijnych.

 

W ramach programu można było uzyskać dofinansowanie w wysokości do 25 tys. euro na projekty, które mobilizują obywateli na poziomie lokalnym do prowadzenia debat dotyczących konkretnych kwestii z europejskiej agendy politycznej. 

 

Unijna komisarz ds. równości Helena Dalli informowała wówczas, że odrzucono sześć polskich wniosków. W ich składanie, jak poinformowała, zaangażowane były polskie władze lokalne, które przyjęły rezolucje dotyczące "stref wolnych od LGBTI" lub "praw rodzinnych".

 

ZOBACZ: Komisja Europejska odrzuciła polskie projekty. Powodem "strefy wolne od LGBT"

 

"Państwa członkowskie i władze państwowe muszą szanować unijne wartości i prawa podstawowe. Dlatego sześć wniosków o partnerstwo miast, w których składanie były zaangażowane polskie władze, które przyjęły rezolucje dotyczące »stref wolnych od LGBTI« lub »praw rodzinnych«, zostało odrzuconych" - napisała na Twitterze komisarz.

Przyszłość Europy, partnerstwo polsko-niemieckie

 

Według doniesień medialnych, odrzucone wnioski mogły dotyczyć m.in. Kraśnika, Nowego Sącza czy Wielunia. Tamtejsze samorządy przyjęły bowiem uchwały ws. LGBT. Władze tych miast zaprzeczały, by składały takowe wnioski o unijne dofinansowanie.

 

Z informacji polsatnews.pl wynika, że odrzuconych zostało nie sześć, a pięć polskich wniosków. Tylko jeden z nich dotyczy samorządu, który podjął uchwałę dot. "strefy wolnej od LGBT". To gmina Tuchów w Małopolsce. Tamtejsza burmistrz, Magdalena Marszałek, poprosiła później radnych o rewizję decyzji o podjęciu tej uchwały.

 

Wniosek gminy o unijne pieniądze był zatytułowany: "W przestrzeni wielokulturowej tkwi potencjał i siła Unii Europejskiej - obywatelska debata na temat przyszłości".

 

Pozostałe cztery odrzucone wnioski dotyczą: powiatu lwóweckiego (Przyszłość należy do nas! - spotkania i debata na temat
przyszłości młodych Europejczyków), gminy Wałcz (Akademia Liderów Wolontariatu), gminy Zelów (Europejski dialog jedności) i gminy Łobżenica (Partnerstwo polsko-niemieckie: przezwyciężanie historycznych stereotypów). Żaden z tych samorządów nie przyjął uchwały ws. LGBT.

 

W sumie, spośród 283 złożonych wniosków z 23 państw UE, odrzucono 157 z nich.

 

ZOBACZ: Holenderskie miasto zrywa współpracę z Puławami. Chodzi o "strefy wolne od LGBT"

 

Osiem samorządów z dofinansowaniem

 

W ramach programu można było uzyskać dofinansowanie w wysokości do 25 tys. euro na projekty, które mobilizują obywateli na poziomie lokalnym do prowadzenia debat dotyczących konkretnych kwestii z europejskiej agendy politycznej. Program, jak informuje KE, promuje "uczestnictwo obywateli w procesie kształtowania polityki Unii" i rozwija "możliwości zaangażowania społecznego i wolontariatu na poziomie Unii".

 

W programie wnioskodawcami o środki i partnerami mogą być: miasta, władze miejskie, władze lokalne na innym szczeblu lub ich komitety do spraw partnerstwa bądź inne organizacje nienastawione na zysk reprezentujące samorządy terytorialne.

 

Spośród 127 beneficjentów projektu, znalazło się osiem związanych z polskimi samorządami: gminą Zator, gminą Dzierzkowice, miastem Opole, gminą Iwkowa, gminą Września, miastem Sopot, gminą Niepołomice oraz ze Stowarzyszeniem Wychowanków i Przyjaciół I LO im. Tadeusza Kościuszki w Kraśniku Górka.

 

Premier: wypowiedź ta wzbudza głęboki sprzeciw 

 

W sprawie odrzucenia części wniosków polskich samorządów głos zabrał również premier Mateusz Morawiecki, który skierował do komisarz ds. równości Heleny Dalli list. Odniósł się w nim do wypowiedzi komisarz dotyczących powodów, z jakich miały zostać one odrzucone. "Wypowiedź ta wzbudza głęboki sprzeciw oraz wzbudza wątpliwości co to tego, czy Komisja Europejska działa w tej sprawie zgodnie z prawem UE, a tym samym - czy przestrzega zasady praworządności" - napisał premier Morawiecki.     

 

Szef polskiego rządu zauważył w liście, że przepisy prawa UE nie przewidują "odmowy finansowania z uwagi na przyczyny, o których Pani pisze". "Jeżeli więc w istocie przyczyną odrzucenia wniosków miałyby być wskazane przez Panią kwestie, oznaczałoby to działanie przez Komisję Europejską bez podstawy prawnej lub ze złamaniem prawa" - napisał premier do Heleny Dalli.    

 

Mateusz Morawiecki przekonywał również, że żaden z polskich samorządów nie podjął uchwały o "strefach wolnych od LGBT". "Medialne informacje na ten temat są nieprawdziwe" - zapewniał premier. 

 

"Mniejszości w Polsce cieszą się właściwą ochroną praw należnych każdemu obywatelowi"

 

"Część samorządów podjęła uchwały zmierzające do efektywnej realizacji przepisu art. 18 Konstytucji RP, zgodnie z którą małżeństwo jest związkiem mężczyzny i kobiety" - wyjaśniał Morawiecki w liście.

 

Premier podkreślał, że uchwały te "nie mają dyskryminacyjnego charakteru".  "Żadna z nich nie prowadzi do nierównego traktowania osób należących do mniejszości, które w Polsce cieszą się właściwą ochroną praw należnych każdemu obywatelowi, także w zakresie dostępu do programów unijnych" - napisał Morawiecki.   

zdr/ml/grz/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie