Nowe przypadki koronawirusa w Polsce. Ponad pół tysiąca zakażeń

Polska
Nowe przypadki koronawirusa w Polsce. Ponad pół tysiąca zakażeń
PAP/EPA/RAJAT GUPTA
Ministerstwo Zdrowia podało najnowsze informacje o liczbie zakażeń.

Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 506 osób. Drugie pod względem liczby zakażeń jest woj. wielkopolskie, które do tej pory zazwyczaj nie mieściło się na "podium". Łącznie odnotowano dotąd 72 tys. 453 przypadków. Ministerstwo Zdrowia poinformowało w czwartek o śmierci 12 osób. Łącznie zmarło 2159 pacjentów.

Nowe i potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusa dot. województw: małopolskiego (99), wielkopolskiego (76), mazowieckiego (68), śląskiego (51), pomorskiego (32), opolskiego (24), lubelskiego (21), dolnośląskiego (20), kujawsko-pomorskiego (20), świętokrzyskiego (18), podkarpackiego (17), podlaskiego (16), łódzkiego (13), warmińsko-mazurskiego (13), zachodniopomorskiego (12) i lubuskiego (6).

 

 

W ciągu ostatniej doby zmarło 12 osób. Są to (wiek-płeć, miejsce zgonu): 66-M Warszawa, 67-K, 55-M, 93-K, 84-K Poznań, 91-K Gostyń, 87-K Puławy, 76-M, 89-M Zgierz, 87-M Tychy, 69-M Białystok, 76-M Świdnica.

 

 

Resort przekazał, że wszystkie osoby miały choroby współistniejące.

 

Ostatniej doby wykonano ponad 18,6 tys. testów na obecność koronawirusa wobec ponad 23,3 tys. w środę i ponad 18,8 tys. we wtorek. Ogółem przebadano dotąd 2 mln 931 tys. 91 próbek pobranych od 2 mln 810 tys. 401 osób – podało w czwartek Ministerstwo Zdrowia.

 

 

Ponad 83 tys. osób na kwarantannie

 

W ciągu ostatniej doby odnotowano 934 ozdrowieńców. 58 069 osoby wyzdrowiały od początku pandemii w Polsce. Obecnie zajętych jest 1924 łóżek szpitalnych, a 84 pacjentów wymaga użycia respiratorów. 83 170 osób przebywa na kwarantannie. 

 

 

Nawet 20 proc. pacjentów z COVID-19 w przychodniach

 

Do przychodni w sezonie jesiennym może zgłaszać się dziennie 100-200 tys. pacjentów, z tego osoby zakażone COVID-19 mogą stanowić 15-20 proc. - przytoczył szacunki przedstawiane przez epidemiologów w Radiu TOK FM wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

 

Wiceminister w środę rano w Radiu TOK FM pytany był o szacunki, ile osób zgłosi się w sezonie grypowym do przychodni na wizytę lekarską. Powiedział, że jest to 100-200 tys. pacjentów dziennie. Natomiast tych, którzy będą zakażeni COVID-19, może być 15-20 proc.

 

ZOBACZ: Nowe przepisy ws. zgromadzeń. Anglikom się nie spodobają

 

- Epidemiolodzy twierdzą, że tych pacjentów, którzy mogą mieć zakażenie koronawirusem, będzie od 15 do 20 proc. To są bardzo wysoko zawieszone statystyki. Pozostałe osoby zgłaszają się z tymi zwykłymi przeziębieniami, zwykłą infekcją. Każdy z nas na jesieni ma katar, kaszel, stan podgorączkowy. Musimy tych pacjentów dwoma drogami diagnozować, dlatego chcemy, aby ten dostęp odbywał się nie tylko przez teleporadę - stwierdził.

 

Teleporady i zlecenie testu

 

Pytany o szczegółowe rozwiązanie dotyczące tego, że lekarz rodzinny będzie mógł zlecić w ramach drugiej teleporady wykonanie testu pod kątem koronawirusa, pod warunkiem, że wystąpią u pacjenta cztery objawy: gorączka powyżej 38 st. C, kaszel i duszności oraz utrata węchu lub smaku odpowiadał, że jeśli takie rozwiązanie nie będzie się sprawdzać, to po konsultacjach ze środowiskiem lekarskim, konsultantami krajowymi, to "się zmieni".

 

- Nie podchodzimy do tego na sztywno - zapewnił. Zaznaczył też, że takie rozwiązanie zostało wypracowane "razem z lekarzami rodzinnymi".

 

W pierwotnie przygotowanym projekcie zmiany przewidywano, że lekarz rodzinny w czasie drugiej wizyty (pierwsza byłaby poradą zdalną) musiałby - przed zleceniem wymazu - pacjenta z podejrzeniem COVID-19 zbadać fizykalnie. Taki pomysł wywołał wiele kontrowersji. Ostatecznie w przepisach, które weszły w życie w środę ustalono, że druga wizyta lekarska - podczas której, w uzasadnionych przypadkach, lekarz będzie kierował na test - będzie mogła być również wizytą zdalną. 

msl/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie