Koronawirus w Polsce. Trzy powiaty w strefie "żółtej", żaden w "czerwonej"

Polska
Koronawirus w Polsce. Trzy powiaty w strefie "żółtej", żaden w "czerwonej"
PAP/EPA/Juan Ignacio Roncoroni; Zdj. ilustracyjne
Ministerstwo zdrowia ogłosiło nową listę "żółtych" powiatów

Ministerstwo zdrowia przedstawiło w czwartek nową listę powiatów objętych dodatkowymi obostrzeniami. - Po raz pierwszy nie mamy żadnego powiatu w strefie "czerwonej" - powiedział wiceminister Waldemar Kraska. W strefie "żółtej" znalazły się trzy powiaty - dwa w woj. małopolskim i jeden w woj. wielkopolskim.

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska wskazał podczas czwartkowej konferencji, że "ma tylko dobre wiadomości, bo po raz pierwszy od wprowadzenia w Polsce podziału na powiaty z obostrzeniami, czyli strefy żółte i czerwone, w strefie czerwonej nie ma aktualnie żadnego powiatu" - podkreślił.

 

- Z 10 do 3 spadła liczba powiatów objętych dodatkowymi obostrzeniami. W "żółtej" strefie znalazły się trzy powiaty, w "czerwonej" żaden – powiedział Kraska.

 

W strefie "żółtej" znalazły się powiaty: limanowski, tatrzański (woj. małopolskie) i gostyński (woj. wielkopolskie).

 

Na liście ostrzegawczej, obejmującej miejsca, gdzie prawdopodobieństwo wprowadzenia obostrzeń jest znaczne, jeśli utrzyma się obecny trend epidemiczny, znalazły się powiaty: kluczborski (woj. opolskie), nowotarski (woj. małopolskie), aleksandrowski (woj. kujawsko-pomorskie), głubczycki (woj. opolskie) oraz myślenicki (woj. małopolskie).

 

Zlecenia na testy przez internet

 

W ciągu ostatniej doby odnotowano 506 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce. Najwięcej zakażeń potwierdzono w województwach: małopolskim (99), wielkopolskim (76), mazowieckim (68) i śląskim (51). Zmarło 12 osób w wieku od 55 do 93 lat - wszystkie miały choroby współistniejące.

 

Kraska podał, że ostatniej doby wystawiono 1700 zleceń na testy na koronawirusa za pomocą portalu gabinet.gov.pl. Przyznał, że w niektórych miejscach są jeszcze problemy, które resort stara się zlikwidować. Wiceminister poinformował też o rozpoczęciu wysyłki 500 tys. testów antygenowych do szpitalnych oddziałów ratunkowych (SOR) i izb przyjęć.

 

- W sumie 264 podmioty uzyskają możliwość wykonywania tych szybkich testów. Mają one rekomendację konsultanta chorób zakaźnych, mikrobiologii i epidemiologii – przekazał.

 

ZOBACZ: Nowe przypadki koronawirusa w Polsce. Ponad pół tysiąca zakażeń

Dodatkowe ograniczenia

Resort zdrowia okresowo aktualizuje listę powiatów, w których obowiązują dodatkowe obostrzenia w związku ze wzrostem liczby zakażeń w tych regionach. Lista powstaje na podstawie analiz dynamiki wzrostów zakażeń w ostatnich 14 dniach. Jeśli nowych zachorowań było w tym okresie powyżej 12 na 10 tys. mieszkańców, wtedy powiat trafia do czerwonej strefy, a jeśli między 6 a 12 na 10 tys., to do żółtej.

 

W strefie czerwonej obowiązuje m.in. zakaz organizowania kongresów i targów, działania sanatoriów, wesołych miasteczek i parków rozrywki. W siłowniach określono limit osób – jedna na 10 mkw. W kinach może być 25 proc. publiczności. W kościołach lub w innych obiektach kultu dopuszczalne jest 50 proc. obłożenia budynku, na zewnątrz limit wyniesie 150 osób. Liczba osób biorących udział uroczystościach rodzinnych i w weselach została ograniczona do 50, z wyłączeniem obsługi. Wszędzie w przestrzeni publicznej konieczne będzie zakrywania nosa i ust.

 

W strefie żółtej obowiązuje m.in. limit jednej osoby na 4 mkw. w przypadku imprez takich, jak: targi, wystawy, kongresy czy konferencje. W siłowniach jest limit osób – jedna na 7 mkw. W kinach może być 25 proc. publiczności. Liczba osób biorących udział w imprezach rodzinnych nie może przekroczyć 100 osób, z wyłączeniem obsługi. 

 

Szczepionek nie zabraknie 

 

Podczas konferencji prasowej wiceminister był pytany o to, ile szczepionek przeciwko grypie i w jakich transzach trafi do Polski. Kraska wyjaśnił, że transze, które obecnie trafiają do Polski, zostały zaplanowane wcześniej. Wskazał, że najwięcej osób szczepi się zawsze na przełomie września i października.

 

"W pierwszym tygodniu września do Polski trafiła pierwsza transza, to było 200 tys. szczepionek. W tym tygodniu kolejne 200 tys. W ostatnim tygodniu września do Polski trafi 400 tys. szczepionek. Na przełomie września i października trafi ponad 500 tys. Kolejne sukcesywnie także w październiku" – przekazał Kraska.

 

ZOBACZ: Koncern wstrzymuje prace nad szczepionką na koronawirusa. "Groźny dla życia skutek uboczny"

 

- Cieszę się, że taka jest chęć szczepienia się Polaków i mam nadzieję, że nie jest to słomiany ogień.(...) Także w trzecim tygodniu września będzie w Polsce szczepionka donosowa dla dzieci od 3. do 5. roku życia. Na początku października będą też szczepionki dla personelu medycznego, ponad 114 tys. - poinformował.

 

Dodał, że łącznie jest zagwarantowane prawie 2 mln szczepionek i trwają rozmowy z producentami na temat kolejnych dostaw. "Jestem przekonany, że szczepionek wystarczy dla wszystkich, którzy będą chcieli się zaszczepić przeciwko grypie" – oświadczył.

 

ZOBACZ: Pinkas: szczepionka na koronawirusa prawdopodobnie w tym roku

 

Na uwagę, że "podobno są listy kolejkowe" osób, które chcą się zaszczepić, Kraska odpowiedział: "jak mówiłem, pierwszy tydzień to jest 200 tys., kolejny 200 tys., więc może jest to za mało, ale z informacji od farmaceutów wynika, że to nie są setki tysięcy chętnych tylko dziesiątki. Myślę, że te transze, które mamy zaplanowane, zaspokoją potrzebę Polaków".

 

Przypomniał, że dla seniorów powyżej 75 lat szczepionka przeciwko grypie będzie bezpłatna. Dla grupy między 65 a 75 lat będzie 50 proc. odpłatności, podobnie dla osób poniżej 65 lat, które są w grupie ryzyka. Nowością – jak mówił – będzie szczepionka dla dzieci z refundacją 50 proc.

bas/zdr/laf/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie