Koncern wstrzymuje prace nad szczepionką na koronawirusa. "Groźny dla życia skutek uboczny"

Świat
Koncern wstrzymuje prace nad szczepionką na koronawirusa. "Groźny dla życia skutek uboczny"
Flickr
Prace nad szczepionką wstrzymane

Brytyjsko-szwedzki koncern farmaceutyczny AstraZeneca poinformował we wtorek, że wstrzymał testy kliniczne eksperymentalnej szczepionki na koronawirusa, po tym jak wykryto groźne skutki uboczne u jednej z osób biorących udział w tych testach. Według "New York Times", powodem może być zapalenie rdzenia kręgowego.

Według rzecznika koncernu "standardowy proces przeglądu wyników skłonił do przerwy w szczepieniach w celu zbadania zabezpieczeń". Posunięcie to określił jako "rutynowe".

 

AstraZeneca współpracuje z brytyjskim uniwersytetem Oxford i wspólnie opracowana szczepionka na Covid-19 jest wypróbowywana w kilku krajach na świecie, w tym w Wielkiej Brytanii, gdzie wykryto groźny dla życia skutek uboczny.

 

ZOBACZ: Pinkas: szczepionka na koronawirusa prawdopodobnie w tym roku

 

Bliższych szczegółów tego skutku nie ujawniono, podobnie jak kiedy on wystąpił. Jednak według medycznej strony internetowej Stat News, osoba poszkodowana powinna wrócić do zdrowia.

 

Ocenia się że przerwa może opóźnić koniec fazy wypróbowywania szczepionki. Początkowo spodziewano się że nastąpi to do końca roku, lub początku przyszłego.

 

"NYT": problemy z rdzeniem kręgowym u jednego z pacjentów

 

Według dziennika "New York Times", przyczyną wstrzymania testów szczepionki mogło być tzw. poprzeczne zapalenie rdzenia kręgowego u jednego z pacjentów uczestniczących w badaniach klinicznych III fazy. Koncern AstraZeneca na razie nie skomentował tej informacji.

 

Na razie nie ma pewności, czy powikłanie, o którym pisze „New York Times", związane jest z użyciem szczepionki chroniącej przed koronawirusem SARS-CoV-2. Choroba ta mogła wystąpić bowiem u testowanej osoby przypadkowo w tym właśnie okresie i nie ma związku z badaniami klinicznymi.

 

ZOBACZ: Koronawirus. Finanse i zwyczaje Polaków w czasie epidemii

 

Poprzeczne zapalenie rdzenia kręgowego (transverse myelitis) jest chorobą neurologiczną spowodowaną zapaleniem. Niszczy ono mielinę, osłonę włókien nerwowych, co przerywa komunikację miedzy komórkami nerwowymi rdzenia i resztą ciała. Często pojawia się po zakażeniu wirusowym i jest reakcją immunologiczną.

Brytyjsko-szwedzki koncern

Astra Zeneca Plc to brytyjsko-szwedzki koncern farmaceutyczny z siedzibą w Londynie. Koncern powstał w 1999 r. z połączenia brytyjskiej firmy Zeneca Ltd i szwedzkiej Astra AB. Spółka jest notowana na giełdach w Nowym Jorku, Sztokholmie i Londynie.

 

ZOBACZ: Szczepionka przeciwko koronawirusowi. Blisko połowa Polaków deklaruje, że jej nie przyjmie

 

Koncern produkuje leki na potrzeby siedmiu działów medycyny: onkologii, pulmonologii, gastroenterologii, kardiologii, neurologii, anestezjologii oraz antybiotykoterapii. Zatrudnia na całym świecie ponad 60 tys. pracowników, w tym ok. 1500 w Polsce.

Swoje testy na Covid-19 wypróbowują firmy Moderna Inc. oraz wspólnie Pfizer i BioNTech.

kło/wka/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie