Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [RELACJA]

Świat
Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [RELACJA]
PAP/EPA/Paolo Aguilar
Rośnie liczba ofiar koronawirusa na świecie

Ponad 900 tys. osób zmarło do tej pory na całym świecie w wyniku zakażenia koronawirusem - poinformowała w nocy ze środy na czwartek agencja AFP. Duży przyrost liczby dobowych zgonów wywołanych koronawirusem odnotowano w ciągu ostatniej doby w Brazylii i Stanach Zjednoczonych. Śledź naszą relację na żywo.

dk/ polsatnews.pl
Czytaj więcej
Zapis relacji
Relacja zakończona

Po potwierdzeniu koronawirusa u nauczyciela Szkoły Podstawowej nr 23 w Łodzi 90 jej uczniów trafiło na kwarantannę – powiedział w czwartek wieczorem rzecznik wojewódzkiego sanepidu Zbigniew Solarz. O zakażeniu koronawirusem w łódzkiej podstawówce poinformowało w czwartek po południu biuro prasowe prezydenta Łodzi."Trwa postępowanie epidemiologiczne. "Gospodarzem" postępowania jest Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Łodzi, na której wytyczne czekamy" – napisano w przesłanym komunikacie służb prasowych prezydent miasta. "To uczniowie klas starszych: szóstej, siódmej i dwóch ósmych" – dodał Solarz.

Władze Grecji poinformowały w czwartek o 372 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. To najwyższy dobowy przyrost w tym kraju od początku epidemii - podkreśla agencja Reutera. Łączna liczba zakażeń w Grecji wzrosła do 12 452. Od czasu wykrycia pierwszego w kraju przypadku Covid-19 pod koniec lutego zmarło na tę chorobę 297 osób.

W ciągu ostatniej doby we Włoszech na Covid-19 zmarło 10 osób, potwierdzono 1597 nowych zakażeń koronawirusem - poinformowało w czwartek ministerstwo zdrowia w Rzymie. Bilans ofiar śmiertelnych wzrósł do 35 587, a liczba przypadków zakażenia do 283 180.

Opracowywana przez koncern AstraZeneca szczepionka na Covid-19 może być gotowa jeszcze w tym roku, o ile badania kliniczne zostaną wznowione wkrótce - zadeklarował w czwartek dyrektor generalny firmy Pascal Soriot w rozmowie z brytyjskimi mediami.

WIĘCEJ: Koncern AstraZeneca: możemy mieć szczepionkę do końca tego roku

W Hiszpanii w ciągu minionej doby przybyło ponad 10 tys. zakażeń koronawirusem - poinformowało w czwartek ministerstwo zdrowia tego kraju. Z kolei w Portugalii podczas ostatnich 24 godzin służby medyczne potwierdziły 585 nowych infekcji. Hiszpańskie ministerstwo zdrowia wskazało w komunikacie, że od środy liczba nowych zakażeń wzrosła w kraju o 10 764, do 554 143. Liczba zgonów z powodu koronawirusa zwiększyła się o 71, do 29 699. Główny epidemiolog Hiszpanii Fernando Simon poinformował podczas czwartkowej konferencji prasowej, że rozpoczęty w poniedziałek rok szkolny trwa jeszcze zbyt krótko, aby ocenić, czy wznowienie zajęć w placówkach oświatowych mogło mieć wpływ na wysoką dynamikę zakażeń

W Wielkiej Brytanii w ciągu ostatniej doby zarejestrowano 14 zgonów z powodu Covid-19 i wykryto 2919 nowych zakażeń koronawirusem - poinformował w czwartek po południu brytyjski rząd. Liczba zgonów jest zbliżona do średniej z ostatnich kilku tygodni. Od początku sierpnia tylko raz zdarzyło się, by przekroczyła ona 20. Stało się to we wtorek, gdy odnotowano 32 nowe zgony, co jednak i tak jest bilansem wyraźnie mniejszym niż te ze szczytowej fazy epidemii. W efekcie dotychczasowy bilans ofiar śmiertelnych koronawirusa wzrósł do 41 608, z czego 36 944 osoby zmarły w Anglii, 2499 - w Szkocji, 1597 - w Walii, a 568 - w Irlandii Północnej. Pod względem liczby zgonów Wielka Brytania zajmuje piąte miejsce na świecie - za Stanami Zjednoczonymi, Brazylią, Indiami i Meksykiem.

Rozpoczęliśmy od czwartku wysyłkę 500 tys. testów antygenowych do wszystkich szpitalnych oddziałów ratunkowych (SOR) i 26 izb przyjęć przeznaczonych dla pacjentów z objawami COVID-19 - poinformował na konferencji prasowej w czwartek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Rząd Portugalii ogłosił w czwartek nowe ograniczenia w korzystaniu z przestrzeni publicznej w związku z epidemią koronawirusa. Przewidują one m.in. skrócenie czasu pracy obiektów handlowych oraz redukcję liczebności grup spotykających się w miejscach publicznych. Jak powiedział na popołudniowej konferencji prasowej w Lizbonie premier Antonio Costa, nowe obostrzenia służą zahamowaniu rosnącej od końca sierpnia liczby nowych przypadków infekcji koronawirusem. Costa wyjaśnił, że nowe przepisy epidemiologiczne, które zaczną obowiązywać od wtorku, zostaną wprowadzone w całym kraju na podstawie ustawy o stanie kontyngencji.

Władze regionu Madrytu przyznały, że ze względu na przepełnienie części szpitali chorzy z Covid-19 są przewożeni do innych placówek w tym regionie Hiszpanii. Nie podano liczby przewiezionych pacjentów. Wicedyrektor departamentu zdrowia publicznego Antonio Zapatero, cytowany w środę przez dziennik "La Vanguardia", uspokajał, że „są to konkretne przypadki (transferów - PAP), gdyż presja szpitalna w stolicy jest asymetryczna”. Zapatero nie poinformował o liczbie przewiezionych pacjentów, nie powiedział też, które ośrodki zdrowia są przepełnione. „Tylko 10 proc. zakażonych w Madrycie przewozi się do szpitali, a sytuacja epidemiologiczna ulega pewnej stabilizacji, co nie oznacza, że jesteśmy spokojni” - powiedział.

Od najbliższego poniedziałku mieszkańcy stolicy Indonezji, Dżakarty, mają pracować, modlić się i uczyć w domach – zapowiedział w środę gubernator miasta. Decyzję o powrocie obostrzeń z początku pandemii ogłoszono z powodu rekordowej liczby zakażeń koronawirusem. Gubernator ponad 30-milionowej metropolii Anies Baswedan określił sytuację epidemiczną w Dżakarcie jako krytyczną. Jak ostrzegł, w ciągu tygodnia tamtejszym szpitalom grozi paraliż, a system służby zdrowia jest bliski załamania: pojemność szpitali i oddziałów intensywnej terapii przekroczyła bezpieczny poziom, a do 17 września mają one wykorzystywać już 100 procent swojej pojemności

W Bytomiu potwierdzono przypadek ponownego zakażenia koronawirusem u osoby uznanej kilka tygodni wcześniej za ozdrowieńca. Kobietę powtórnie zbadano pod kątem SARS-CoV-2 na początku sierpnia, gdy zgłosiła się do szpitala na planowy zabieg. Obecnie jest już zdrowa.

WIĘCEJ: Ponowne zakażenie koronawirusem w Polsce

Rząd Portugalii zdecydował w czwartek o przywróceniu tzw. teleszkoły, czyli programów oświatowych emitowanych w telewizji publicznej dla uczniów na kwarantannie. Decyzja ma związek z notowanym od września wzrostem dynamiki zakażeń koronawirusem w tym kraju. Jak potwierdziło w czwartek ministerstwo oświaty, teleszkoła prowadzona będzie we wrześniu w ramach zajęć nieobowiązkowych. Resort wskazał, że z zajęć tych będą mogli korzystać jedynie uczniowie objęci kwarantanną.

Rozpoczęliśmy od czwartku wysyłkę 500 tys. testów antygenowych do wszystkich szpitalnych oddziałów ratunkowych (SOR) i 26 izb przyjęć przeznaczonych dla pacjentów z objawami COVID-19 - poinformował na konferencji prasowej w czwartek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

1700 skierowań na test na koronawirusa wystawiono ostatniej doby dzięki aplikacji gabinet.gov.pl – poinformował w czwartek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Przyznał, że w niektórych miejscach są jeszcze problemy, które resort stara się zlikwidować. Wiceszef resortu zdrowia pytany był w czwartek na konferencji prasowej o sygnały od lekarzy, którzy zgłaszali, że nie mogą wypisywać skierowań na test na koronawirusa chorych podejrzanych o zachorowanie na COVID-19 przez lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej przez specjalną zakładkę w aplikacji gabinet.gov.pl. "Ostatniej doby przez zakładkę na gabinet.gov.pl 1700 testów zostało zleconych. Wiemy, że są w niektórych miejscach jeszcze problemy techniczne. Dlatego staramy się, żeby to na bieżąco uzupełnić, zlikwidować te problemy, bo to jest jedna z szybszych metod do zlecenia testu" – odpowiedział Kraska.

W ciągu ostatniej doby na Filipinach na Covid-19 zmarło 80 kolejnych osób, a liczba zakażeń koronawirusem wzrosła o 3821, czyli najwięcej od 11 dni - poinformowało w czwartek ministerstwo zdrowia w Manili.

 

Na ponad 48,3 tys. szkół, przedszkoli i placówek oświatowych 46 pracuje w trybie zdalnym, 92 - w trybie mieszanym - poinformował w czwartek minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski.

Podkreślił, że w dalszym ciągu prawie 100 proc. szkół pracuje w trybie stacjonarnym.

Ponad 66 milionów złotych trafi do firm z województwa śląskiego, które wnioskowały o wsparcie działalności w specjalnym konkursie pt. „Inwestycje w MŚP”, dedykowanym przedsiębiorstwom poszkodowanym w wyniku epidemii koronawirusa.

120 uczniów i 13 nauczycieli Zespołu Szkół nr 5 w Jarocinie wraz z rodzinami przebywa na kwarantannie. W sumie to 350 osób. U jednej z nauczycielek stwierdzono zakażenie koronawirusem - poinformował w czwartek burmistrz Jarocina Adam Pawlicki.

Jak poinformował PAP burmistrz Jarocina, 120 uczniów i 13 nauczycieli Zespołu Szkół nr 5 zostało odesłanych przez służby sanitarne na trwającą 10 dni kwarantannę.

Z powodu recesji wywołanej koronawirusem, tegoroczna luka VAT w Polsce może wzrosnąć o około 4,9 pp. w stosunku do 2019 r., czyli do 14,5 proc. wartości teoretycznych zobowiązań - uważa Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych (CASE).

Kliniki Położnictwa i Ginekologii oraz Neonatologii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach wznowiły przyjmowanie pacjentów. Przyjęcia zostały wstrzymane po pozytywnym wyniku testu u jednej z pacjentek.

Przyjęcia na dwa oddziały Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach zostały wstrzymane 1 września. Jedna z pacjentek, która urodziło dziecko, miała pozytywny wynik testu na COVID-19.

W ciągu ostatniej doby w Bułgarii odnotowano 122 nowe zakażenia koronawirusem, a 10 kolejnych osób zmarło na Covid-19 - poinformowało w czwartek ministerstwo zdrowia w Sofii.

Liczba osób zakażonych w Bułgarii od wybuchu epidemii wzrosła do 17 435, zmarły ogółem 702 osoby.

14 pacjentów i dwie osoby z personelu medycznego mają potwierdzone zakażenie koronawirusem. Z tego powodu wstrzymano przyjęcia na oddział Chorób Wewnętrznych Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. T. Marciniaka we Wrocławiu.

Rzecznik Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego Michał Nowakowski poinformował w czwartek, że ze względu na potwierdzone zakażenie koronawirusem u 14 pacjentów szpital wstrzymał przyjęcia na Oddział Chorób Wewnętrznych.

Prezydent włoskiego zespołu piłkarskiego Napoli, 71-letni Aurelio De Laurentiis ma pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa - podał klub z Neapolu w czwartkowym komunikacie. Zawodnikami tej drużyny są Arkadiusz Milik i Piotr Zieliński.

Jak zaznaczono, test przeprowadzony został w środę, a szef klubu nie ma objawów choroby. 

Czeskie ministerstwo zdrowia poinformowało w czwartek, że drugi dzień z rzędu liczba dobowych zakażeń koronawirusem przekroczyła w kraju 1000. W środę zakaziło się 1161 osób, dzień wcześniej 1164.

Do tej pory zanotowano w Czechach 31 036 przypadków SARS-CoV-2. Obecnie zainfekowanych jest 10 218 osób.

Ostatniej doby wykonano ponad 18,6 tys. testów na obecność koronawirusa wobec ponad 23,3 tys. w środę i ponad 18,8 tys. we wtorek. Ogółem przebadano dotąd 2 mln 931 tys. 91 próbek pobranych od 2 mln 810 tys. 401 osób – podało w czwartek Ministerstwo Zdrowia.

U jednego z pracowników Szpitala Miejskiego Świętej Trójcy w Płocku (Mazowieckie) potwierdzono zakażenie koronawirusem. Osoba ta przebywa obecnie w izolacji domowej. Trzy inne osoby, które miały z nią kontakt, skierowano na kwarantannę. Szpital pracuje normalnie. Obowiązuje tam zakaz odwiedzin.

Policja w Kopenhadze ogłosiła w czwartek zakaz wstępu do trzech parków w godzinach wieczornych. Obostrzenie ma związek ze znacznym przyrostem nowych zakażeń koronawirusem, a jego celem jest umożliwienie nocnych imprez.

- Nie możemy zaakceptować sytuacji, w której duże grupy młodych ludzi gromadzą się, a w tym samym czasie władze walczą, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się epidemii - oświadczyła Anne Tonnes z kopenhaskiej policji.

W Rosji wykryto w ciągu minionej doby 5363 nowe zakażenia koronawirusem - poinformował w czwartek sztab ds. walki z pandemią. Na Covid-19 zmarło 128 kolejnych osób. Ogólna liczba zachorowań wynosi teraz 1 046 370, a liczba zgonów - 18 263.

Nowych infekcji przybywa - w środę sztab informował o 5218 przypadkach. Dobowy przyrost zakażeń koronawirusem już tydzień utrzymuje się powyżej progu 5 tysięcy.

W ciągu ostatniej doby wyzdrowiało 934 pacjentów zakażonych koronawirusem wobec 1 225 w środę. Od początku epidemii wyleczonych zostało 58 tys. 69 chorych – poinformowało w czwartek rano Ministerstwo Zdrowia.

Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 506 osób. Łącznie odnotowano dotąd 72 tys. 453 przypadków. Ministerstwo Zdrowia poinformowało w czwartek o śmierci 12 osób. Łącznie zmarło 2159 pacjentów.

Do ponad 10 tysięcy wzrosła na Węgrzech liczba zakażeń koronawirusem od początku pandemii. W ciągu ostatniej doby wykryto 476 nowych infekcji - poinformowano w czwartek na rządowej stronie internetowej poświęconej pandemii koronawirusa.

W sumie na Węgrzech wykryto 10 191 zakażeń SARS-CoV-2, a 3990 osób już wyzdrowiało.

Minionej doby w śląskich kopalniach odnotowano pięć nowych zakażeń koronawirusem wśród górników, przybyło też siedmiu ozdrowieńców - wynika z czwartkowych danych spółek węglowych.

Obecnie z COVID-19 zmaga się jeszcze 107 górników: 74 w Polskiej Grupie Górniczej i 33 w Jastrzębskiej Spółce Węglowej. To ponad dziesięciokrotnie mniej niż miesiąc temu, kiedy liczba zakażeń sięgała niemal 1,3 tys.

Liczba wykrytych od początku pandemii zakażeń koronawirusem na Ukrainie przekroczyła 145 tys., zmarło już ponad 3 tys. osób - wynika z danych ogłoszonych w czwartek przez ukraiński resort zdrowia. Minionej doby wykryto 2582 infekcje, 44 chorych na Covid-19 zmarło, a 1174 wyzdrowiało.

W środę przeprowadzono 55,5 tys. testów, a najwięcej nowych zakażeń odnotowano w obwodzie charkowskim (339), w Kijowie (298) i obwodzie tarnopolskim (251). Hospitalizowano 400 osób.

W ciągu ostatniej doby w Indiach odnotowano rekordową liczbę 95 735 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, co zwiększa ogólny bilans infekcji od początku pandemii w kraju do ponad 4,4 mln - poinformowało indyjskie ministerstwo zdrowia.

Minionej doby stwierdzono 1172 zgony i jest to największy przyrost ofiar śmiertelnych w ciągu 24 godzin w Indiach od ponad miesiąca. Łącznie od wybuchu pandemii w związku z Covid-19 zmarło w tym kraju ponad 75 tys. osób.

W ciągu minionej doby w Niemczech odnotowano 1892 nowe przypadki zakażenia koronawirusem - poinformował w czwartek rano berliński Instytut im. Roberta Kocha (RKI). Zmarły trzy kolejne osoby.

Najwięcej infekcji w ciągu doby diagnozowano w Niemczech na początku kwietnia - ponad 6 tysięcy.

Meksykańskie ministerstwo zdrowia poinformowało w środę wieczorem czasu lokalnego o 4647 nowych potwierdzonych przypadkach koronawirusa i o 611 kolejnych zgonach. Łączna liczba zakażeń wzrosła do 647 507 a przypadków śmiertelnych do 69 095.

W ciągu minionej doby w Brazylii zmarło 1075 osób zakażonych koronawirusem - poinformowało w środę wieczorem czasu lokalnego brazylijskie ministerstwo zdrowia. Dzień wcześniej raport mówił o 504 przypadkach śmiertelnych.

W ciągu ostatnich 24 godzin stwierdzono 35 816 zakażeń koronawirusem. W sumie w Brazylii SARS-CoV-2 zakaziło się 4,2 mln osób, zmarło 128 539 osób.

1170 osób zakażonych koronawirusem zmarło w ciągu ostatniej doby w Stanach Zjednoczonych - poinformował w nocy ze środy na czwartek Uniwersytet Johnsa Hopkinsa w Baltimore. W minionych 24 godzinach stwierdzono 33 205 zakażeń wirusem SARS CoV-2.

Ponad 900 tys. osób zmarło do tej pory na całym świecie w wyniku zakażenia koronawirusem - podaje w nocy ze środy na czwartek agencja AFP na podstawie własnych wyliczeń. O takiej samej liczbie informuje także Uniwersytet Johnsa Hopkinsa z Baltimore.

Według Uniwersytetu Hopkinsa od początku pandemii stwierdzono ponad 27,6 mln zakażeń, wyzdrowiało ponad 18,6 mln osób. Zmarło 900 079 osób.

Gubernator stanu Nowy Jork Andrew Cuomo zapowiedział w środę, że od 30 września będą mogły otworzyć się wewnętrzne sale restauracji w mieście Nowy Jork. Poinformował też, że wskaźnik zakażeń koronawirusem w całym stanie od 33 dni jest niższy od 1 proc.

Cuomo zastrzegł, że restauracje mogą otwierać wewnątrz swe podwoje z zachowaniem surowych wymogów dotyczących bezpieczeństwa, w tym dystansu społecznego, aby nie dopuścić do rozprzestrzeniania koronawirusa.

4 kleryków i 3 wychowawców Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie (Wielkopolskie) zostało objętych kwarantanną ze względu na kontakt z osobą, u której wykryto koronawirusa. Seminarium funkcjonuje bez zakłóceń.

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie