Maski dla każdego Czecha powyżej 60 roku życia. Decyzja rządu

Świat
Maski dla każdego Czecha powyżej 60 roku życia. Decyzja rządu
PAP/EPA/MARTIN DIVISEK
Pracownicy magazynu czeskiej poczty (Česká pošta) w Pradze rozładowują ciężarówki z aparatami oddechowymi i maseczkami

Każdy obywatel Czech, który skończył 60 lat, otrzyma od państwa maskę oddechową FFP2 oraz pięć masek jednorazowych do zasłaniania ust i nosa - zdecydował czeski rząd. Od czwartku przygotowywane są przesyłki dla seniorów; dostarczy je czeska poczta. W Czechach liczba osób zakażonych koronawirusem od dwóch dni przekracza rekordowe 1000 nowych przypadków.

O podjętej w środę wieczorem przez rząd decyzji poinformował na Twitterze czeski minister spraw wewnętrznych Jan Hamáček.

 

ZOBACZ: Przyjął rosyjską szczepionkę na koronawirusa. Polsat News rozmawiał z jednym z ochotników

 

"Dziś rząd zatwierdził dystrybucję jednej maski oddechowej i 5 masek dla wszystkich obywateli Czech w wieku powyżej 60 lat" - napisał Hamáček. Dodał, że od czwartku funkcjonariusze policji i straży pożarnej będą przygotowywać przesyłki w magazynie w Opočínku (ok. 12 km od Pardubic), by dostarczyć je listonoszom, którzy dostarczą paczki seniorom.  

 

3 mln przesyłek w 3 dni

 

Wszyscy Czesi powyżej 60. roku życia powinni otrzymać przesyłki w ciągu najbliższych trzech dni. Szacuje się, że operacja obejmie 3 mln osób.   

 

Maski FFP2 charakteryzują się wysoką skutecznością przeciwdrobnoustrojową. Zaleca się ich używanie w celu ograniczenia transmisji wirusa SARS-CoV2 zarówno zwykłym użytkowników, jak i lekarzom. Efektywność filtracji dla masek typu FFP2 wynosi 94 proc., wyższą mają maski typu FFP3 - 99 proc., dlatego przeznaczone są dla personelu medycznego narażonego na kontakt z osobami zakażonymi.   

 

Rząd Czech już przed dwoma dniami zapowiadał, że w przypadku "znacznego pogorszenia się sytuacji" dostarczy sprzęt ochronny seniorom za pośrednictwem Poczty Czeskiej.

 

Apel o odpowiedzialność

 

Po rekordowym wzroście liczby osób z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem w ostatnich dniach, Ministerstwo Zdrowia ogłosiło m.in., że od czwartku wprowadza obowiązek noszenia masek w firmach, biurach i wszystkich innych pomieszczeniach zamkniętych w całych Czechach. 

 

ZOBACZ: "To straszne, co się dzieje". Lekarz o nowym systemie testów na COVID

 

Minister zdrowia Adam Vojtěch wezwał w środę na Twitterze wszystkich obywateli Czech do odpowiedzialnego zachowania i przestrzegania trzech podstawowych zasad związanych z epidemią: zachowania odległości od innych, częstego mycia rąk i zasłaniania twarzy.

 

 

Czeskie Ministerstwo Zdrowia poinformowało w czwartek, że drugi dzień z rzędu liczba dobowych zakażeń koronawirusem przekroczyła w kraju 1000. W środę zakaziło się 1161 osób, dzień wcześniej 1164. 

 

Do tej pory zanotowano w Czechach 31 036 przypadków SARS-CoV-2. Obecnie zainfekowanych jest 10 218 osób.

 

Rośnie liczba osób w szpitalach

 

W większości przypadków choroba ma przebieg łagodny. Jednak liczba osób hospitalizowanych w ostatnich tygodniach wzrosła. Obecnie w szpitalach przebywają 244 osoby, 57 z nich jest w stanie ciężkim. Od początku epidemii na COVID-19 zmarły w Czechach 444 osoby.

 

ZOBACZ: Koronawirus w szkole w Jarocinie. 350 osób w kwarantannie

 

Czechy były wśród pierwszych państw europejskich, które wprowadziły obowiązek zakrywania nosa i ust na początku pandemii Covid-19 w marcu - przypomina agencja Reutera. Od tego czasu nakaz był stopniowo znoszony, by - wraz z notowanym obecnie wzrostem zachorowań - ponownie zacząć obowiązywać.

grz/prz/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie