Szczepionka przeciwko koronawirusowi. Blisko połowa Polaków deklaruje, że jej nie przyjmie

Technologie
Szczepionka przeciwko koronawirusowi. Blisko połowa Polaków deklaruje, że jej nie przyjmie
Pixnio
Najczęściej wymienianym powodem niechęci do szczepionki są obawy dotyczące skutków ubocznych

44 proc. Polaków zadeklarowało, że nie zaszczepi się przeciwko koronawirusowi - wynika z badania przeprowadzonego przez Ipsos na zlecenie Światowego Forum Ekonomicznego, w którym pytano ludzi na całym świecie o ich podejście do szczepienia. Większą od Polaków niechęć do szczepionki, która ma uchronić przed COVID-19, wyrazili jedynie Rosjanie. Za to zaszczepić chcą się niemal wszyscy Chińczycy.

Szczepionki przeciwko koronawirusowi jeszcze nie ma (nie licząc tej ogłoszonej przez Rosjan, co do której skuteczności naukowcy mają poważne wątpliwości), ale jeśli powstanie, to i tak wiele osób deklaruje, że nie podda się szczepieniom.   

 

Światowe Forum Ekonomiczne (WEF - World Economic Forum) zleciło firmie badawczej Ipsos przeprowadzenie ankiety wśród blisko 20 tys. dorosłych z 27 krajów (w okresie od 24 lipca do 7 sierpnia), aby poznać ich stosunek do szczepionki na koronawirusa. 

 

97 proc. Chińczyków chce się zaszczepić

 

Badanie wykazało, że 74 proc. dorosłych na całym świecie jest skłonnych zaszczepić się, jeśli szczepionka na koronawirusa będzie dostępna, a najbardziej entuzjastycznie nastawieni są do tego respondenci z Chin. 97 proc. ankietowanych w Państwie Środka chce przyjąć szczepionkę. 

 

ZOBACZ: Hołownia apeluje do rządu o masowe szczepiania przeciwko grypie

 

Jednak 26 proc. osób nie jest zainteresowanych otrzymaniem szczepionki. Wśród największych przeciwników szczepień są Rosjanie (46 proc.), Polacy i Węgrzy (44 proc.) oraz Francuzi (41 proc.). 

 

World Economic Forum

 

- Tak duży brak zaufania do szczepionek jest na tyle znaczący, że może zagrozić skuteczności wprowadzenia szczepionki przeciwko COVID-19 - powiedział Arnaud Bernaert, szef działu kształtowania przyszłości zdrowia i opieki zdrowotnej w WEF.

 

Najczęściej wymienianym powodem niechęci do szczepionki są obawy dotyczące skutków ubocznych. Ankieta wykazała, że ​​inne czynniki wymienione przez respondentów obejmują ich przekonanie, że szczepionka może nie być skuteczna oraz to, że nie są zbyt narażeni na ryzyko związane z wirusem.

 

ZOBACZ: Szczepionka na COVID-19. Włosi rozpoczynają testy na ochotnikach

 

Znaczna część badanych na całym świecie (41 proc.) spodziewa się, że szczepionka będzie dostępna jeszcze w tym roku. Najbardziej optymistyczni byli Chińczycy, aż 87 proc. z nich ma nadzieję na pojawienie się skutecznej szczepionki do końca 2020 r. Najwięcej respondentów, którzy nie wierzą w tak szybkie pojawienie się szczepionek, jest w Polsce i Japonii (po 22 proc.). 

 

World Economic Forum

Według danych WHO w trakcie badań klinicznych jest co najmniej 30 potencjalnych szczepionek. 

 

Koronawirusem wywołującym chorobę COVID-19 zainfekowało się do tej pory ponad 26,5 mln osób na całym świecie, a blisko 880 tys. z nich zmarło - wynika z danych zebranych przez Johns Hopkins University. 

grz/luq/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie