Koronawirus. Finanse i zwyczaje Polaków w czasie epidemii

Biznes
Koronawirus. Finanse i zwyczaje Polaków w czasie epidemii
Pixabay/zdj. ilustracyjne
Pandemia znacząco wpłynęła na przyzwyczajenia Polaków

Przeważająca większość Polaków pozytywnie ocenia swoją sytuację finansową w czasie epidemii. Wpływ koronawirusa widoczny jest za to w zmianie zwyczajów. Spora część badanych deklaruje, że rzadziej niż przed pandemią bierze udział np. w wydarzeniach kulturalnych.

Większość Polaków - 71 proc. - pozytywnie ocenia swoją sytuację finansową. Ponad połowa (57 proc.) twierdzi, że epidemia nie odbiła się na ich finansach, a 34 proc. ankietowanych uważa odwrotnie.

 

Oszczędza 55 proc. badanych. Z kolei według 58 proc. epidemia nie wpłynęła stan posiadanych przez nich oszczędności - wynika z III fali badania nastrojów gospodarstw domowych Polskiego Funduszu Rozwoju i Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

 

Inne zwyczaje 

 

Pandemia znacząco wpłynęła na przyzwyczajenia Polaków. Aż 80 proc. badanych rzadziej korzysta z możliwości udziału w wydarzeniach kulturalnych i rozrywkowych, czyli nie chodzi tak często np. na koncerty, do kin czy teatrów.

 

ZOBACZ: Świat z trudem wychodzi z kryzysu. Polska na dobrej ścieżce

 

20 proc. ankietowanych bierze udział w tych wydarzeniach tak samo często, jak przed wybuchem epidemii. Nikt z badanych nie zadeklarował, że korzysta z tych rozrywek częściej.

 

70 proc. osób nie chodzi już tak często na baseny, siłownie itp. 29 proc. nie zmieniło swoich zwyczajów w tej kwestii, a 1 proc. badanych deklaruje, że korzysta częściej niż przed epidemią. 

 

ZOBACZ: Boimy się drugiej fali pandemii, ale nie utraty pracy

 

Spora część respondentów rzadziej odwiedza restauracje, puby i bary - tak deklaruje 68 proc. Na zwyczaje 32 proc. badanych epidemia w tej dziedzinie nie wpłynęła. Nie ma zaś osób, które częściej chodziły by do tych miejsc teraz, niż przed pandemią. Prawie połowa odwiedza tak samo chętnie centra handlowe i duże sklepy - 41 proc. 

 

Epidemia a wakacje 

 

To samo badanie pokazuje, że w okresie wakacji (lipiec i sierpień) na urlop wyjechało 35 proc. Polaków. 76 proc. wypoczywało wyłącznie w Polsce. Za granicę wyjechało 12 proc., a 6 proc. była na wakacjach zarówno w Polsce jak i zagranicą.

 

ZOBACZ: Gospodarka w dobie pandemii. "Pomocy wymagają tylko niektóre branże"

 

Mniej niż połowa (40 proc.) respondentów na wakacje wydała nie więcej niż 1000 zł na osobę. Kwoty od 1000 zł do 1500 zł na osobę wydało 19 proc. Ponad 1500 złotych na wakacje przeznaczyło 30 proc.  

laf/luq/ portalsamorzadowy.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie