Mosbacher o relacjach między USA i Polską. "Wspólnie udało nam się wiele osiągnąć"

Polska
Mosbacher o relacjach między USA i Polską. "Wspólnie udało nam się wiele osiągnąć"
Twitter/Georgette Mosbacher
Georgette Mosbacher jest pierwszą kobietą w historii polsko-amerykańskich stosunków, która objęła stanowisko ambasadora w Warszawie

Dwa lata temu złożyłam listy uwierzytelniające na ręce prezydenta RP. Od tego czasu relacje między Stanami Zjednoczonymi a Polską stały się jeszcze bliższe - napisała w niedzielę ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher.

"Wspólnie udało nam się wiele osiągnąć. To wielki zaszczyt być Ambasadorem USA w Polsce!" - dodała ambasador na swoim profilu na Twitterze.

 

ZOBACZ: Chcieli uczcić pamięć Floyda, policja im na to nie pozwoliła. Mosbacher przeprasza

 

Ambasador USA w Polsce

Georgette Mosbacher jest pierwszą kobietą w historii polsko-amerykańskich stosunków, która objęła stanowisko ambasadora w Warszawie. Jak wskazują komentatorzy, Mosbacher nie jest zawodową dyplomatką, jej atutem jest natomiast pozycja we wpływowych kręgach związanych z Partią Republikańską, a także wieloletnia osobista znajomość z prezydentem USA Donaldem Trumpem.

 

ZOBACZ: Ostra reakcja ambasador Mosbacher. Szczerski: to nie jest stanowisko USA

 

Mosbacher jest amerykańską przedsiębiorczynią, od 1992 roku prezeską firmy biznesowej i konsultingowej Georgette Mosbacher Enterprises. W latach 2001-2005 pełniła funkcję dyrektor naczelnej firmy Borghese Inc. z siedzibą w Nowym Jorku, produkującej kosmetyki. W 2016 r. została nominowana przez amerykański Senat do Amerykańskiej Komisji Doradczej ds. Dyplomacji Publicznej.

W świecie polityki 

Mosbacher jest zaangażowana w działalność polityczną; sprawowała funkcję współprzewodniczącej Komisji Finansowej Narodowego Komitetu Partii Republikańskiej - odpowiadała wówczas za gromadzenie funduszy dla sztabu wyborczego senatora Johna McCaina w jego kampanii prezydenckiej w roku 2000. Była pierwszą kobietą pełniącą funkcję Przewodniczącej Stowarzyszenia Gubernatorów Partii Republikańskiej.

 

ZOBACZ: Mosbacher obsługiwała osoby ubiegające się o amerykańską wizę. "To praca na wysokich obrotach"

 

Nowa ambasador USA jest członkinią wpływowego think tanku Rada Atlantycka i Stowarzyszenia Polityki Zagranicznej (Foreign Policy Association). W roku 2016 prezydent Barack Obama powołał ją do Rady Doradczej Dyplomacji Publicznej Stanów Zjednoczonych.

Działalność społeczna i charytatywna 

Mosbacher prowadziła działalność społeczną i charytatywną. W roku 1995 ufundowała Children Advocacy Center of Manhattan - organizację niosącą pomoc dzieciom, które doświadczyły przemocy w swoich rodzinach. Jest też prezesem Rady Doradczej Green Beret Foundation, fundacji charytatywnej weteranów amerykańskich sił specjalnych.

 

ZOBACZ: Georgette Mosbacher nagrała przemówienie dla Polaków. "USA i Polska są najbliższymi sojusznikami"

 

Prezydent USA Donald Trump nominował Mosbacher na stanowisko ambasadora w Polsce w lutym 2018 roku. Na początku lipca jej kandydaturę zaakceptował Senat USA. Na stanowisku szefa amerykańskiej placówki Mosbacher zastąpiła Paula W. Jonesa, który kierował ambasadą od września 2015 r.

ms/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie