Georgette Mosbacher nagrała przemówienie dla Polaków. "USA i Polska są najbliższymi sojusznikami"

Polska
Georgette Mosbacher nagrała przemówienie dla Polaków. "USA i Polska są najbliższymi sojusznikami"
YouTube/US Embassy Warsaw

- Polska i Stany Zjednoczone są przyjaciółmi i sojusznikami od ponad 240 lat, a dziś jesteśmy najbliższymi przyjaciółmi i sojusznikami - powiedziała Georgette Mosbacher, desygnowana na stanowisko Ambasadora Stanów Zjednoczonych w Polsce. Podkreśliła, że silna i bezpieczna Polska oznacza silniejszą Amerykę.

W filmie opublikowanym w czwartek w mediach społecznościowych, Mosbacher powiedziała, że jest zaszczycona, że będzie pełnić funkcję ambasadora USA w Polsce. "Ten rok jest wyjątkowy. Przypada w nim setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości i jestem szczęśliwa, że Stany Zjednoczone mogą obchodzić tę wspaniałą rocznicę razem z Polakami" - powiedziała.

 

"Polska jest liderem w NATO"

 

- Polska i Stany Zjednoczone są przyjaciółmi i sojusznikami od ponad 240 lat, a dziś jesteśmy najbliższymi przyjaciółmi i sojusznikami. Silna i bezpieczna Polska oznacza silniejszą Amerykę - powiedziała. Oceniła, że "Polska jest liderem w NATO" i podkreśliła, że USA są zadowolone ze ścisłej współpracy w sprawach obronności.

 

 

Wskazała także na wielkie znaczenie więzi ekonomicznych. - Nie mogę się doczekać współpracy z dynamicznym środowiskiem amerykańskich przedsiębiorców w Polsce w dziedzinie rozwoju handlu i inwestycji między naszymi krajami - powiedziała.

 

Dodała, że także nie może doczekać się przyjazdu do Polski i "jeszcze lepszego poznania jej wspaniałych mieszkańców, kultury i historii". = Za wolność Naszą i Waszą. Sto lat razem - zakończyła.

 

Otwierała rynki zagraniczne w Europie i Azji

 

Jak poinformowała ambasada amerykańska w Polsce, Georgette Mosbacher jest amerykańską przedsiębiorczynią, od 1992 roku prezeską firmy biznesowej i konsultingowej Georgette Mosbacher Enterprises. W latach 2001-2005 pełniła funkcję dyrektor naczelnej firmy Borghese Inc. z siedzibą w Nowym Jorku, produkującej kosmetyki. W 2016 r. została nominowana przez amerykański Senat do Amerykańskiej Komisji Doradczej ds. Dyplomacji Publicznej.

 

Przez kilkadziesiąt lat aktywnie zajmowała się sprawami międzynarodowymi, zarówno w działalności prywatnej, jak i publicznej kierując dwiema międzynarodowymi firmami i otwierając dla nich rynki zagraniczne, zwłaszcza w Europie i Azji. Jak podkreślono na stronie Ambasady i Konsulatu USA w Polsce, "przywództwo, umiejętność poruszania się w międzynarodowym środowisku biznesowym, jak i skutecznego prowadzenia negocjacji w wielokulturowym otoczeniu oraz wiedza z zakresu zarządzania" predestynują Mosbacher do pełnienia funkcji ambasadora w Polsce.

 

Pierwsza kobieta na stanowisku

 

Przypomniano, że Mosbacher angażuje się także w działalność filantropijną na rzecz dzieci, które padły ofiarą przemocy oraz ich rodzinom, a także udziela wsparcia weteranom. Należy również do Stowarzyszenia Polityki Zagranicznej, zasiada w zarządach Business Executives for National Security oraz Atlantic Council.

 

Mosbacher zaangażowana jest w działalność polityczną; sprawowała funkcję współprzewodniczącej Komisji Finansowej Narodowego Komitetu Partii Republikańskiej i była pierwszą kobietą pełniącą funkcję Przewodniczącej Stowarzyszenia Gubernatorów Partii Republikańskiej.

 

Kadencja ambasadora USA w Polsce Paula W. Jonesa kończy się we wrześniu. Kandydaturę Georgette Mosbacher na początku lipca zatwierdził Senat. Mosbacher będzie pierwszą kobietą w historii polsko-amerykańskich stosunków, która obejmie takie stanowisko w Warszawie.

 

PAP

bas/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie