Nowe przypadki koronawirusa w Polsce. Rekordowy dobowy przyrost ozdrowieńców

Polska
Nowe przypadki koronawirusa w Polsce. Rekordowy dobowy przyrost ozdrowieńców
Polsat News

Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 691 osób – podało w piątek Ministerstwo Zdrowia. Resort przekazał, że zmarło 8 chorych. Łącznie od początku epidemii potwierdzono obecność koronawirusa u 69 tys. 820 osób, a zmarło 2100 z nich. Ponad 27 tys. mniej osób objętych jest kwarantanną. To wynik ostatnich rozporządzeń ministra zdrowia Niedzielskiego.

Nowe potwierdzone przypadki zakażenia SARS-CoV-2 pochodzą z województw: mazowieckiego (121), małopolskiego (120), wielkopolskiego (93), podkarpackiego (92), śląskiego (54), łódzkiego (43), pomorskiego (41), dolnośląskiego (27), lubelskiego (27), świętokrzyskiego (15), warmińsko-mazurskiego (15), lubuskiego (13), kujawsko-pomorskiego (11), opolskiego (9), podlaskiego (8), zachodniopomorskiego (2).

 

ZOBACZ: 650 mln euro na wsparcie Polski w walce z COVID-19

 

 

Resort poinformował także o śmierci 8 chorych na COVID-19. Są to: (wiek-płeć, miejsce zgonu): 79-M, 58-M Poznań, 74-M Koszalin, 87-K Chorzów, 87-M Starachowice, K-79, M-95, K-89 Kraków.

 

ZOBACZ: Koronawirus w Polsce. Nowa lista "czerwonych" i "żółtych" stref

 

Większość zmarłych – jak przekazało MZ – miało choroby współistniejące. 

 

 

27 tys. mniej osób objętych kwarantanną

 

Do tej pory wyzdrowiało już 49 tys. 820 pacjentów zakażonych wirusem SARS-CoV– 2. W ciągu doby przybyło 1227 ozdrowieńców. W szpitalach z powodu koronawirusa przebywa obecnie 2 tys. 179 osób; pod respiratorem 75 chorych.

 

Kwarantanną objętych jest obecnie 71 tys. 311 osób, a nadzorem sanitarno-epidemiologicznym 7 tys. 610. Dzień wcześniej na kwarantannie przebywało o 27 tys. 030 więcej osób, a nadzorem objętych było o 460 osób więcej. 

 

 

Zmiany w przepisach

 

W środę weszły w życie nowe przepisy dotyczące m.in. trwania izolacji i kwarantanny z powodu COVID-19.

 

Regulacje zakładają m.in. skrócenie czasu kwarantanny do 10 z 14 dni oraz powiązanie zasad zwalniania z izolacji ze stanem klinicznym pacjenta. Przewidują także, że lekarz może zwolnić z izolacji osobę izolowaną z objawami klinicznymi COVID-19 po 3 dniach bez gorączki oraz objawów ze strony układu oddechowego, jednak nie wcześniej niż 13 dni od dnia wystąpienia u niej objawów. Natomiast osobę, u której objawy nie wystąpiły wypisać można po 10 dniach od daty, gdy zdiagnozowano u niej chorobę.

 

Czas izolacji może zostać wydłużony

 

U osób z deficytami odporności (immunoniekompetentnych) czas izolacji może zostać wydłużony adekwatnie do stanu zdrowia, do 20 dni. Przepisy dopuszczają też możliwość zakończenia izolacji pacjenta po uzyskaniu dwukrotnie ujemnego wyniku testu z próbek pobranych w odstępach co najmniej 24 godzinnych, niezależnie od liczby dni, które upłynęły od ostatniego dodatniego wyniku i od rodzaju objawów klinicznych.

 

ZOBACZ: Zamiast maseczki założyła na twarz... majtki. "Absurd goni absurd"

 

Przepisy stanowią też m.in, że w izolatoriach wizyta pielęgniarska odbywa się nie rzadziej niż dwa razy na dobę. W jej ramach m.in. ocenia się stan ogólny pacjenta, mierzy temperaturę ciała oraz podaje zlecone przez lekarza leki. W przypadku pogorszenia stanu zdrowia lub potrzeby podjęcia decyzji o wypisaniu pacjenta z izolatorium odbywa się wizyta lekarska. Lekarz może udzielać porad również zdalnie.

 

Rozporządzenie ministra zdrowia można znaleźć tutaj.

msl/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie