Wykorzystywał pozycję, przez 10 lat przyjmował łapówki. Były burmistrz przyznał się do winy

Świat
Wykorzystywał pozycję, przez 10 lat przyjmował łapówki. Były burmistrz przyznał się do winy
Pixabay/ zdj. ilustracyjne
Jeff Tobolski we wtorek przyznał się do winy podczas przesłuchania w sądzie

Ponad 250 tys. dolarów łapówki przyjął były komisarz Rady Hrabstwa Cook w stanie Illinois (USA). Jeff Tobolski przyznał się do winy i przystał na współpracę ze służbami federalnymi. Sprawował funkcję komisarza hrabstwa a także burmistrza miasta McCook przez 10 lat.

Na terenie Hrabstwa Cook leży Chicago jedno z największych miast Stanów Zjednoczonych. Jeff Tobolski od 2010 do marca 2020 roku sprawował funkcję komisarza Rady Hrabstwa, a także był burmistrzem położonego na przedmieściach aglomeracji chicagowskiej miasteczka McCook. W ciągu 10 lat przyjmował łapówki wykorzystując oba stanowiska.

 

Przyznał się do winy

 

Jeff Tobolski we wtorek przyznał się do winy podczas przesłuchania w sądzie w Chicago. Były komisarz powiedział amerykańskiemu sędziemu Harry'emu Leinenweberowi, że przyjął wiele łapówek w czasie rożnych realizacji projektów zarówno jako komisarz i burmistrz.

 

ZOBACZ: Krwawy weekend w Chicago. 10 zabitych i 55 rannych

 

Przyznał się do przyjęcia pieniędzy o łącznej sumie 250 000 dolarów "w ramach działalności przestępczej, w która było zamieszanych 5 innych osób". Przed sądem potwierdził także oskarżenie o składanie fałszywych oświadczeń podatkowych. 

 

Tobolski zrezygnował z pełnionych funkcji, miesiąc po tym, jak agenci federalni przeszukali jego gabinet w McCook. 

 

Współpraca podczas śledztwa  

 

Współpraca Tobolskiego ze służbami zakłada, że ​​będzie przekazywać informacje prokuratorom federalnym. Tym samym jak zaznacza Chicago Sun Times, dołączył do licznego grona skorumpowanych polityków z regionu, współpracujących ze służbami w celu zwalczenia korupcji. Chicagowski dziennik podkreśla, że agencje federalne pracują nad "serią korupcyjnych dochodzeń".

 

ZOBACZ: Porachunki gangów w Chicago. Zginął 26-letni raper

 

Tobolski ma usłyszeć wyrok dopiero po tym, jak współpraca zostanie zakończona. Za popełnione przestępstwa grozi mu wedle amerykańskiego prawa od 11 do 14 lat pozbawienia wolności.  

 

Jeden z zarzutów korupcji dotyczy zezwoleń i zgód na prowadzenie restauracji w mieście McCook. Miał przyjąć pieniądze w zamian za udzielenie koncesji na sprzedaż alkoholu. 

laf/bas/ Chicago Sun Times
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie