Sławomir Neumann: PO prawdopodobnie przyjmie nową deklarację ideowo-programową

Polska
Sławomir Neumann: PO prawdopodobnie przyjmie nową deklarację ideowo-programową
Polsat News
Decyzja o przygotowaniu nowej deklaracji ideowo-programowej zapadła podczas sobotniego nieformalnego spotkania posłów Platformy Obywatelskiej w Gdańsku.

W styczniu 2021 r. Platforma Obywatelska najprawdopodobniej przyjmie nową deklarację ideowo-programową. Okazją będą obchody 20-lecia istnienia partii. - W ciągu 20 lat Polska i świat się zmieniły - uzasadnia potrzebę przyjęcia nowej deklaracji Sławomir Neumann.

Decyzja o przygotowaniu nowej deklaracji ideowo-programowej zapadła podczas sobotniego nieformalnego spotkania posłów Platformy Obywatelskiej w Gdańsku. Jej przyjęcie w styczniu 2021 roku miałoby być elementem obchodów 20-lecia partii.

 

ZOBACZ: Budka obciążeniem dla PO? Schetyna odpowiada

 

- Nowa deklaracja ideowa odpowiadałaby na pytanie, po co istniejemy i dla kogo jesteśmy - mówi Neumann. - 20 lat temu Polska i świat były inne. To wszystko, co się zmieniło, trzeba zauważyć w nowej deklaracji, która powinna starczyć na następne 20 lat - zaznacza.

Dwudziestolecie partii

Dobrym momentem na przyjęcie nowego dokumentu będzie - podkreśla były szef klubu PO - dwudziestolecie partii, które będzie obchodzone w styczniu 2021 roku. Będzie to okazja do podsumowania ostatnich 20 lat, w których 8 lat Platforma współrządziła, a przez pozostałe 12 lat była w opozycji. Nie jest jeszcze przesądzone, jaką dokładnie obchody będą miały formułę, czy będzie to uroczysty kongres, czy tylko okolicznościowa impreza, z udziałem zaproszonych gości i wszystkich żyjących przewodniczących PO.

 

ZOBACZ: Neumann: Schetyna zrobił wielką rzecz dla Platformy

 

Platforma Obywatelska powstała w styczniu 2001 r. jako ruch obywatelski. Trzema założycielami byli Andrzej Olechowski, Maciej Płażyński i Donald Tusk. Pierwszy był politykiem, który kilka miesięcy wcześniej, w październiku 2000 roku, uzyskał drugie miejsce w wyborach prezydenckich. Drugi był marszałkiem Sejmu i politykiem Akcji Wyborczej Solidarność. Trzeci wicemarszałkiem Senatu, który w grudniu 2000 roku przegrał z Bronisławem Geremkiem wybory na przewodniczącego Unii Wolności i który ze swoimi zwolennikami z dawnego Kongresu Liberalno-Demokratycznego opuścił Unię.

W 2001r. zdobyła drugie miejsce, z poparciem 12 proc.

W wyborach parlamentarnych 2001 r., startując jako komitet wyborczy wyborców, Platforma zdobyła drugie miejsce, z poparciem 12 proc., za koalicją SLD-UP. Pierwszym przewodniczącym Platformy Obywatelskiej, w myśl ówczesnego statutu, był przewodniczący klubu parlamentarnego PO. Jesienią 2001 r. został nim Maciej Płażyński. W 2003 roku zastąpił go na tym stanowisku Donald Tusk, który kilka miesięcy później został wybrany na przewodniczącego partii Platforma Obywatelska.

 

ZOBACZ: "Od tweeta lepszy byłby SMS". Budka o wpisie Tuska

 

Tusk kierował PO do 2014 roku, gdy został przewodniczącym Rady Europejskiej. Jednocześnie w latach 2007-14 był premierem koalicyjnego rządu PO-PSL, w efekcie dwukrotnie wygranych wyborów parlamentarnych w 2007 i w 2011 roku. Jako p.o. przewodniczącej Platformy zastąpiła Tuska Ewa Kopacz, która objęła również funkcję premiera. Platforma pod jej kierownictwem przegrała z PiS wybory parlamentarne w 2015 roku. W latach 2016-20 przewodniczącym PO był Grzegorz Schetyna. Jesienią 2019 roku PO - startując w formule Koalicji Obywatelskiej - przegrała po raz kolejny wybory z PiS. Od stycznia bieżącego roku przewodniczącym PO, wybranym w powszechnych partyjnych wyborach, jest Borys Budka

ms/luq/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie