Schetyna deklaruje pomoc premierowi

Polska
Schetyna deklaruje pomoc premierowi
Polsat News
Grzegorz Schetyna w "Gościu Wydarzeń"

- Jeżeli my dzisiaj nie będziemy skutecznie walczyć o polskie interesy, o każde euro dla Polski, to znaczy, że nie rozumiemy polityki. Następna szansa na dyskusje i negocjacje będzie za siedem lat. Każde euro, każde wsparcie dla Polski jest tego warte, współpracy nawet z politycznymi oponentami - mówił Grzegorz Schetyna w "Gościu Wydarzeń" komentując porozumienie szczytu unijnego.

Gość Doroty Gawryluk pytany o unijny szczyt powiedział: "bez propagandy sukcesu - po pierwsze, byłem na wystąpieniu premiera w Sejmie to dwa, dużo rzeczywiście robienia klimatu wielkiego zwycięstwa, trzy to debata i decyzja Parlamentu Europejskiego jutro". 

 

"Chcę dużych pieniędzy dla Polski"

 

- Jaki ma sens walka z praworządnością? Zapisem takim bardzo delikatnym, ale potwierdzającym, że praworządność jest naprawdę ważna dla wszystkich krajów wspólnoty europejskiej. Ile trzeba było trzeba poświęcić czasu, żeby osłabić skutecznie wydźwięk tego słowa i tej wartości - mówił Schetyna odnosząc się do ustaleń szczytu. 

 

ZOBACZ: "Pan się cieszy, że w Polsce miałoby nie być przestrzegane prawo". Budka do premiera

 

- Chodzi o to, żebyśmy zagwarantowali te pieniądze, które są zapisane i powiedzieli, że praworządność to jest coś, co nas wszystkich łączy, całą wspólnotę europejską. Że my, jako Polacy, nie będziemy walczyć z praworządnością i nie boimy się tego, że ten zapis -bardzo miękki i otwarty - jest związany z wydatkowaniem tych pieniędzy - powiedział Schetyna. 

 

Polityk PO dodał, że chce dużych pieniędzy dla Polski. - I chcę, żebyśmy wszyscy sobie zdali sprawę, że musi być zapis powiązania tych pieniędzy z praworządnością - mówił.

 

WIDEO: Grzegorz Schetyna w programie "Gość Wydarzeń"

  

Schetyna gotowy do pomocy

 

- Jeżeli premier konsumuje dzisiaj pieniądze, które jakoby załatwił w Brukseli, to chcę powiedzieć, że decyzja jest w Parlamencie Europejskim. I to jest jego obowiązek - nie prężenie dzisiaj muskułów na wiejskiej - tylko rozmowa w Brukseli z przedstawicielami wszystkich klubów parlamentarnych - dodał. Dopytywany, czy jest gotowy pomóc premierowi odparł: "oczywiście". 

 

- Jeżeli my dzisiaj nie będziemy skutecznie walczyć o polskie interesy, o każde euro dla Polski, to znaczy, że nie rozumiemy polityki. Następna szansa na dyskusje i negocjacje będzie za siedem lat. Każde euro, każde wsparcie dla Polski jest tego warte, współpracy nawet z politycznymi oponentami - dodał Schetyna. 

 

Unijny szczyt

 

We wtorek zakończył się unijny szczyt. Porozumienie zakłada powołanie funduszu odbudowy o wartości 750 mld euro: 390 mld euro będą stanowiły granty, a 360 mld euro pożyczki. Wartość całego budżetu UE na lata 2021-2027 wyniesie 1,074 bln euro.

 

Polska - podała KPRM - będzie mogła otrzymać z budżetu UE, tzn. w ramach Wieloletnich Ram Finansowych oraz Europejskiego Instrumentu na rzecz Odbudowy, ok. 139 mld euro w formie dotacji oraz 34 mld euro w pożyczkach. W przeliczeniu na złotówki - jak wylicza kancelaria premiera - oznacza to, że Polska będzie mogła skorzystać z ponad 776 mld zł wsparcia (w cenach bieżących), w tym: 623 mld zł w formie dotacji i 153 mld zł w formie niskooprocentowanych pożyczek.

 

Wcześniejsze odcinki "Gościa Wydarzeń" można obejrzeć tutaj. 

pgo/Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie