Przerwy świąteczne i egzaminy. Minister edukacji narodowej mówił o terminach

Polska
Przerwy świąteczne i egzaminy. Minister edukacji narodowej mówił o terminach
PAP/Radek Pietruszka
Dariusz Piontkowski przypomniał, że egzaminy maturalne odbędą się na początku maja

Mam nadzieję, że te zasady bezpiecznego funkcjonowania szkół spowodują, że bez problemów zajęcia stacjonarne będą mogły być nie tylko rozpoczęte, ale kontynuowane przez cały rok szkolny – powiedział w poniedziałek minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski.

Szef MEN podczas konferencji prasowej w Kuratorium Oświaty w Białymstoku wyraził nadzieję, że "zasady bezpiecznego funkcjonowania szkół spowodują, że bez problemów zajęcia stacjonarne będą mogły być nie tylko rozpoczęte, ale kontynuowane przez cały rok szkolny, że egzaminy odbędą się w zakładanych z góry terminach i nie będziemy koncentrowali się przede wszystkim na epidemii, tylko na tym, jak efektywnie uczona jest młodzież czy dobrze jest wychowywana, czy efekty nauczania są zadowalające i to będą najważniejsze tematy kolejnego roku szkolnego".

 

ZOBACZ: Dyrektor szkoły zdecyduje o przesunięciu roku szkolnego? Propozycja ZNP

"Staramy się zapewnić im jak najlepsze warunki"

Piontkowski ocenił, że "niezbyt licznym, ale ważnym elementem polskiej edukacji, jest edukacja włączająca, przeznaczona dla dzieci ze specjalnymi potrzebami". Jak mówił, "część z nich uczy się w specjalnych placówkach – szkołach czy ośrodkach wychowawczych, ale część z tych dzieci uczy się w szkołach ogólnodostępnych".

 

ZOBACZ: Siemoniak: chciałbym, żeby dzieci normalnie chodziły do szkoły

 

- W jednych i drugich typach placówek staramy się zapewnić im jak najlepsze warunki stąd publikowanie dobrych praktyk pracy z takimi uczniami, a także próba stworzenia takich centrów kształcenia nauczycieli oraz ośrodków pracy z dziećmi o specjalnych potrzebach edukacyjnych – podkreślił.

Terminy przerw świątecznych i egzaminów 

Poinformował, że "przerwa świąteczna bożonarodzeniowa będzie od 23 do 31 grudnia". "Potem ferie zimowe tradycyjnie, odbywające się z pewnym przesunięciem tak, aby wszystkie województwa naraz nie korzystały z tej przerwy zimowej. Pierwsze województwa rozpoczną przerwę zimową 18 stycznia, a ostatnie zakończą 28 lutego. Wiosenna przerwa świąteczna będzie od 1 do 6 kwietnia, a zakończenie zajęć dydaktycznych przewidujemy na 25 czerwca" – mówił szef resortu edukacji.

 

ZOBACZ: Matura 2020. "Młodzi walczyli samotnie"

 

Przypomniał, że egzaminy maturalne odbędą się na początku maja. "Od 4 maja ruszy maraton maturalny, który potrwa prawie trzy tygodnie, natomiast egzaminy ósmoklasisty w tym roku zdecydowaliśmy się przenieść o miesiąc później. To jest spełnienie postulatów dyrektorów wielu szkół podstawowych, którzy twierdzili, że młodzież, gdy zbyt wcześnie przystępuje do egzaminu, to potem nie ma motywacji, aby przez ostatni miesiąc lub półtora jeszcze uczestniczyć aktywnie w zajęciach szkolnych, stąd przesunięcie terminu egzaminu ósmoklasisty na końcówkę maja" – wyjaśnił.

 

Maseczki w komunikacji 

 

Minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski, minister infrastruktury Andrzej Adamczyk i główny inspektor sanitarny Jarosław Pinkas w poniedziałek, przed dzień rozpoczęcia nowego roku szkolnego 2020/2021, wystosowali wspólny list do dyrektorów szkół dotyczący bezpieczeństwa w drodze do i ze szkoły.

 

- Przygotowujemy się na bezpieczny powrót uczniów do szkół. Dokładamy wszelkich starań, aby szkoły i placówki funkcjonowały w tradycyjnej formule, a dzieci uczyły się razem ze swoimi rówieśnikami. Przygotowaliśmy odpowiednie wytyczne, które służą zapewnieniu w szkołach bezpiecznych warunków higienicznych. W stałym kontakcie są również dyrektorzy szkół, kuratorzy oświaty i państwowi powiatowi inspektorzy sanitarni, co w sytuacji ewentualnego zagrożenia umożliwi podjęcie szybkich i stosownych działań - czytamy w liście.

 

ZOBACZ: Trela: czy minister Piontkowski przez dwa miesiące sobie bimbał?

 

Dodano również, że "o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży musimy zadbać także w drodze do i ze szkoły. Uczniowie, którzy korzystają z transportu publicznego, są zobowiązani do zasłaniania nosa i ust. Te same zasady bezpieczeństwa obowiązują także w przypadku dowozu dzieci do szkół organizowanego przez wiele gmin na terenie całego kraju. W osłonę ust i nosa powinni być również wyposażeni kierowcy szkolnych autobusów. Stosowne wytyczne sanitarne w tym zakresie zostały opracowane przez Ministerstwo Infrastruktury i Główny Inspektorat Sanitarny - podano.

 

W wytycznych, które są załącznikiem do listu, zapisano, że pasażer ma obowiązek zasłaniania ust i nosa w pojazdach publicznego transportu zbiorowego oraz ma obowiązek zachowania bezpiecznego odstępu od innych pasażerów. Autorzy listu zwrócili się w do dyrektorów, aby we współpracy z organami prowadzącymi szkoły zadbali o pakiet maseczek jednorazowych w każdym autobusie szkolnym. Z takich maseczek mogliby korzystać uczniowie, którzy w danym dniu nie będą mieli własnej osłony nosa i ust

Jak dzieci spędzały wakacje?

Odnosząc się do końca wakacji, przekazał, że w tym roku ze zorganizowanego wypoczynku skorzystało "mniej dzieci niż w poprzednich latach". - W bazie wypoczynku mieliśmy ponad 20 tys. zgłoszeń, prawie 660 tys. uczniów skorzystało z zorganizowanego wypoczynku przytłaczająca większość dzieci korzystała z wypoczynku na terenie kraju - powiedział Piontkowski.

 

ZOBACZ: Ilu rodziców chce powrotu dzieci do szkół? Sondaż

 

Dodał, że "wyjazdy zagraniczne były bardzo, bardzo nieliczne; to jest zaledwie kilka tys. osób, które wyjeżdżało na zorganizowany wypoczynek poza granicami naszego kraju".

ms/laf/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie