Pogoda, 30 sierpnia. Gwałtowne burze, możliwe trąby powietrzne

Polska
Pogoda, 30 sierpnia. Gwałtowne burze, możliwe trąby powietrzne
pixabay/ zdjęcie ilustracyjne
Niektórym burzom mogą towarzyszyć trąby powietrzne

Mieszkańcy południowych, centralnych i północno-wschodnich regionów Polski otrzymają dzisiaj SMS z ostrzeżeniem przed gwałtownymi burzami od Rządowego Centrum Bezpieczeństwa (RCB). Nie bagatelizujmy go, ponieważ pogoda pokaże swoje najbardziej skrajne oblicze.

Niedziela przyniesie nam burze o wyjątkowej intensywności. Choć opady będą się pojawiać już w pierwszej połowie dnia, to jednak najbardziej niebezpiecznie będzie zwłaszcza późnym popołudniem, wieczorem i w nocy w pasie od Śląska i Małopolski przez Wielkopolskę, Ziemię Łódzką, Mazowsze i Kielecczyznę po Mazury, Podlasie i Lubelszczyznę.

 

ZOBACZ: Zatoka Gdańska. Trąby wodne nad Bałtykiem [WIDEO]

 

Spodziewamy się tam wyładowań atmosferycznych z ulewnym deszczem do 30 litrów na metr kwadratowy (lokalnie do 50 litrów) deszczu, gradem o średnicy do 3 cm (lokalnie do 5 cm) i wiatrem w porywach do 100 kilometrów na godzinę (lokalnie do 120 km/h). Możliwe są trąby powietrzne.

 

Na zachodzie i północy kraju będzie pochmurno i deszczowo. Z kolei na południowym wschodzie przez cały dzień utrzyma się słoneczna i sucha aura.

 

IMGW ostrzega

 

IMGW wydał w niedzielę dla dziewięciu województw alerty ostrzegające przed silnym deszczem, porywistym wiatrem i burzami z gradem. W niektórych regionach ostrzeżenia obowiązują od godz. 13 w niedzielę i potrwają do późnych godzin wieczornych.

 

Alert trzeciego stopnia przed burzami z gradem Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w niedzielę dla woj. opolskiego oraz zachodniej części woj. śląskiego. Na tym terenie IMGW prognozuje wystąpienie burz z opadami deszczu od 30 mm do 40 mm oraz porywami wiatru do 120 km/h. Miejscami możliwy jest także grad.

 

ZOBACZ: Grad wielkości pomarańczy i tornado. Pogodowy armagedon we Włoszech

 

Z kolei alert drugiego stopnia przed burzami z gradem dotyczy północnej części woj. mazowieckiego, wschodniej części woj. łódzkiego, zachodniej części woj. świętokrzyskiego, zachodniej części woj. małopolskiego, wschodniej części woj. śląskiego oraz części woj. lubelskiego. W tych regionach prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu miejscami od 30 mm do 40 mm oraz porywami wiatru do 100 km/h. Tutaj również może pojawić się grad.

 

 

Od chłodu aż po upał

 

Temperatura w niedzielę będzie popadać w skrajności. W tym samym czasie, gdy na zachodzie będzie zaledwie 15 stopni, to na południowym wschodzie termometry pokażą nawet do 32 stopni.

 

ZOBACZ: Pogoda na weekend 29-30 sierpnia. Burze, ulewy i wichury

 

Wiatr zacznie zmieniać kierunek z południowego na północny i wzmagać się. Jego średnia prędkość dochodzić będzie do 10-20 km/h, a w porywach do 40-50 km/h. W czasie burz będzie znacznie silniejszy.

 

Biomet niekorzystny

 

Ciśnienie w samo południe wyniesie od 1006 hPa na południu do 1010 hPa na północnym wschodzie. Przez cały dzień będzie się lekko wahać.

 

Biomet z powodu burz, deszczu i zróżnicowanych temperatur będzie niekorzystny, co osoby wrażliwe mogą odczuwać w postaci bólu głowy, senności i rozkojarzenia.

 

Prognoza pogody na 30 sierpnia

 

Poniedziałek w kratkę

 

Na zachodzie i północy ostatni dzień tegorocznych wakacji i zarazem pierwszy dzień nowego tygodnia minie pod znakiem chmurzącego się nieba i obfitych, ciągłych opadów deszczu, miejscami połączonymi ze słabymi burzami. Może spaść nawet do 20-30 litrów wody na metr kwadratowy.

 

ZOBACZ: Gwałtowna ulewa z gradem nad Kłodzkiem. Ulice zamieniły się w rzeki

 

Na południu, wschodzie i w centrum będzie się przejaśniać i rozpogadzać. Opadów nie spodziewamy się. Termometry pokażą maksymalnie od 17 stopni na północnym wschodzie do 22 stopni na południowym wschodzie.

 

WIDEO: zobacz prognozę pogody na nadchodzące dni

  

Łukasz Mielczarek/ac/ twojapogoda.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie