Wielka woda w Warszawie. Miasto sparaliżowane po ulewie

Polska
Wielka woda w Warszawie. Miasto sparaliżowane po ulewie
Polsat News
Podtopiony Plac Trzech Krzyży w Warszawie

Po godz. 16 w poniedziałek nad Warszawą rozpętała się ulewa. Zalane zostały liczne ulice i place, w tym kluczowe ciągi komunikacyjne, jak Wisłostrada, Plac Trzech Krzyży czy drogi dojazdowe na Powiśle oraz Lotnisko Chopina. Ucierpiały zwłaszcza dzielnice Mokotów, Wola, Śródmieście, Bielany i Żoliborz. W wielu miejscach nie działała sygnalizacja.

Strażacy odnotowali setki zgłoszeń; gdy zjawiali się w jednym miejscu, centrala otrzymywała telefony od innych poszkodowanych mieszkańców. W sumie interweniowali około 440 razy.

 

Studzienki nie nadążały. Woda wybijała na metr w górę

 

Mocno ucierpiała dzielnica Bielany. Pod wodą znalazło się osiedle między ulicami Podleśną a Gwiaździstą.

 

ZOBACZ: Potężne burze z gradem, możliwe trąby powietrzne. Najwyższe ostrzeżenia

 

Mieszkańcy niektórych bloków nie mogli wejść do swoich mieszkań, bo uniemożliwiało im to potężne rozlewisko. Przed wejściem do klatek schodowych ustawiono worki z piaskiem.

 

WIDEO: Podtopione osiedle na Bielanach (nagranie od czytelniczki)

  

Z kolei lokatorom, którzy podczas ulewy byli w budynkach, trudno było opuścić osiedle. Drogi dojazdowe "zamieniły się w rzeki".

 

Podtopione osiedle na BielanachCzytelniczka polsatnews.pl
Podtopione osiedle na Bielanach

 

Zalane były także pobliska dzielnica Żoliborz, a także ulica Żwirki i Wigury, Wisłostrada w kierunku Łomianek, a także Plac Trzech Krzyży. Woda ze studzienek wybijała na ok. 1 metra w górę.

 

WIDEO: Plac Trzech Krzyży pod wodą (nagranie od czytelnika)

 

 

Ogromne ilości wody spływały ulicą Książęcą, która jest jedną z głównych dróg dojazdowych na Powiśle. Samochody brodziły w niej powoli, zanurzone do połowy kół. Podobne problemy dotknęły także inne rejony Śródmieścia.

 

 

Woda zalała również ulice położone na prawobrzeżnej części stolicy. Deszczówka, której nie nadążały odprowadzać studzienki, sięgała na poziom kilkunastu centymetrów - m.in. na ul. Francuskiej i Zwycięzców. Nieco lepiej było na ul. Fieldorfa i w okolicach ul. Ostrobramskiej.

 

Nieprzejezdne były też m.in. Trasa Łazienkowska w rejonie hali Torwar oraz ulice na Ochocie, m.in. Grójecka i Opaczewska.

 

Ulica Opaczewska na OchocieCzytelniczka polsatnews.pl
Ulica Opaczewska na Ochocie

 

Woda wdarła się również do środka stacji kolejowej Warszawa Centralna. 

 

 

 

Zalane zostały również pomieszczenia Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministerstwo Środowiska. - Warszawskich strażaków w działaniach wspomogą m.in. strażacy z Legionowa - podał. 

 

Zamknięto stację metra, problemy na skrzyżowaniach

 

Z kolei rzeczniczka Metra Warszawskiego Anna Bartoń przekazała, że z powodu ulewy zamknięta zostaje stacja metra Ratusz Arsenał. - Pociągi nie będą się na niej zatrzymywały się na niej przez około godzinę.

 

 

Problemy dotykały też pasażerów autobusów, tramwajów i pociągów w stolicy. "Z powodu trudnych warunków atmosferycznych występują poważne utrudnienia w ruchu pojazdów komunikacji miejskiej" - poinformował po godz. 17 Zarząd Transportu Miejskiego.

 

Nie działała sygnalizacja świetlna w wielu miejscach stolicy - m.in. na Placu Zawiszy, na Rondzie ONZ oraz w pobliży węzła Marsa. "Jeziorem" stała się natomiast popularna "patelnia", czyli plac przed wejściem do stacji metra Centrum.

wka/ polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie