Pogoda na weekend 29-30 sierpnia. Burze, ulewy i wichury

Polska
Pogoda na weekend 29-30 sierpnia. Burze, ulewy i wichury
PAP/Darek Delmanowicz
W weekend czekają nas gwałtowne zjawiska pogodowe

Ostatni weekend wakacji minie pod znakiem bardzo gwałtownej pogody z burzami, ulewami, gradem i porywistym wiatrem, a nawet trąbami powietrznymi. Temperatura będzie popadać w skrajności od chłodów aż po upały. Po południu Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało ostrzeżenia.

W sobotę na zachodzie, północy i w centrum kraju należy się spodziewać kapryśnej aury z przelotnymi opadami deszczu oraz występującymi pomiędzy nimi przejaśnieniami i rozpogodzeniami.

 

Ostrzeżenia przed burzami i gradem

 

Alert drugiego stopnia przed burzami z gradem Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dla zachodniej części woj. lubelskiego, południowej części woj. mazowieckiego, wschodniej części woj. łódzkiego oraz północnej części woj. świętokrzyskiego.

 

Na tym terenie prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu sięgającymi od 20 do 30 mm, którym towarzyszyć będzie porywisty wiatr osiągający nawet 100 km/h. Miejscami możliwy jest także grad.

 

ZOBACZ: Uciekający toi toi w Porębie [WIDEO]

 

Alerty pierwszego stopnia przed silnym deszczem z burzami i burzami z gradem IMGW wydał natomiast dla województw: małopolskiego, śląskiego, opolskiego oraz dla wschodniej części woj. wielkopolskiego i zachodniej części woj. łódzkiego oraz południowej części woj. świętokrzyskiego. W tych regionach prognozuje się natomiast umiarkowane opady deszczu sięgające od 30 do 40 mm, w trakcie których mogą występować burze i porywy wiatru sięgające do 75 km/h. Tutaj również może pojawić się grad.

 

Ostrzeżenia obowiązują od północy do godz. 9 rano w niedzielę.

Bez opadów na zachodzie i pd. wschodzie

W sobotę bez opadów i zarazem najpogodniej będzie miejscami na zachodzie i południowym wschodzie. Wieczorem pogoda załamie się w Tatrach i Beskidach Zachodnich, gdzie należy się liczyć z burzami z ulewnym deszczem i porywistym wiatrem. Możliwe są lokalne podtopienia.

 

ZOBACZ: IMGW ostrzega przed nocnymi ulewami. Powrót upałów w sobotę

 

W większości regionów kraju temperatura będzie umiarkowana, od 21 do 23 stopni. Wyjątkiem będzie południowy wschód, gdzie ociepli się nawet do 27 stopni w cieniu.

 

Ciśnienie będzie w sobotę obniżone i zacznie spadać. W samo południe wyniesie od 1003 hPa na północy do 1007 hPa na południu.

 

Warunki biometeorologiczne pogorszą się, co osoby wrażliwe mogą odczuwać w postaci bólu głowy, senności i rozkojarzenia.

 

Prognoza pogody na 29 sierpnia

Niedziela z nawałnicami i ...upałami

 

Druga połowa weekendu przyniesie gwałtowną pogodę. Na zachodzie i północy ochłodzi się do zaledwie 16-19 stopni, będzie się chmurzyć, padać i porywiście wiać. Na południu i południowym wschodzie będzie słonecznie i bardzo gorąco, nawet do 32 stopni w cieniu.

 

W pasie od Śląska przez Ziemię Łódzką i Mazowsze po Mazury i Podlasie przejdą po południu i wieczorem w niedzielę burze z gradem, ulewami i wichurami, a miejscami także trąbami powietrznymi.

 

Dodatkowo do godz. 18:30 w niedzielę obowiązują ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałami dla województwa podkarpackiego. W tym regionie, jak prognozuje IMGW, maksymalna temperatura może wynosić od 31 do 33 stopni.

 

Ostrzeżenie pierwszego stopnia oznacza, że przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie dla zdrowia oraz życia.

 

Z kolei ostrzeżenie drugiego stopnia oznacza, że przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. IMGW zaleca dużą ostrożność i śledzenie komunikatów o pogodzie.

 

RCB: w czasie burzy zostań w domu

 

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa na swoim profilu na Twitterze wydało ostrzeżenie przed burzami z gradem oraz upałem. "Uwaga. Wieczorem i w nocy burze z gradem oraz silny deszcz z burzami. Porywy wiatru do 100 km/h, a opady do 40 mm" - poinformowało RCB. Według ostrzeżenia, burze mogą wystąpić na terenie woj. łódzkiego, świętokrzyskiego, małopolskiego, śląskiego, opolskiego oraz w niektórych powiatach woj. mazowieckiego, lubelskiego oraz wielkopolskiego.

 

"Dodatkowo, dziś i jutro upał w południowo-wschodniej Polsce" - dodało RCB, przypominając, że podczas burz oraz silnego wiatru należy znaleźć bezpieczne schronienie oraz nie powinno się szukać schronienia pod drzewami.

ac/Łukasz Mielczarek/hlk/ TwojaPogoda.pl, polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie