Schreiber: tłumaczenia Trzaskowskiego ws. "Czajki" są żenujące

Polska
Schreiber: tłumaczenia Trzaskowskiego ws. "Czajki" są żenujące
Polsat News
Łukasz Schreiber w programie "Gość Wydarzeń".

- Warszawą od 14 lat rządzi ta sama ekipa. To nie jest tak, że sytuacja zaskoczyła ich pół roku po przejęciu władzy - powiedział w programie "Gość Wydarzeń" przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów Łukasz Schreiber. - Jeżeli po roku powtarza się awaria "Czajki", to budzi pewne wątpliwości. Tłumaczenia Trzaskowskiego są żenujące - dodał.

- Nie chcemy nikogo zostawiać samego. To przecież nie problem Platformy Obywatelskiej, tylko mieszkańców Warszawy oraz Polaków - mówił Schrebier. - Zrobimy wszystko, co można, aby pomóc. Jednak oczekuję wzięcia odpowiedzialności - przyznał. 

 

ZOBACZ: Awaria oczyszczalni "Czajka" w Warszawie. Jakość warszawskiej kranówki

 

- Niech prokuratura zbada, czy zaniedbania w ciągu ostatniego roku były duże - dodał gość Polsat News. - Jestem ostrożny w tych sprawach. Działanie pod wpływem emocji sprawiałoby wrażenie działania politycznego. Poznajmy więcej faktów, to będziemy decydować o następnych ruchach - mówił Schreiber o ewentualnym powołaniu komisarza w stolicy. 

 

Wideo: Schreiber komentował sprawę awarii w "Czajce"

  

"Wyspa Kaczyńskiego"

 

Tomasz Machała pytał o wakacje prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Nawiązał w ten sposób do sobotnich wpisów w mediach społecznościowych. Joachim Brudziński załączył w nich zdjęcia z pobytu nad Zalewem Szczecińskim. - Pozwólmy każdemu spędzać urlop tam, gdzie uważa za stosowne. To (że Jarosław Kaczyński dzierżawi wyspę - red.) jest ze strony Brudzińskiego trochę żartem. Nie byłem tam nigdy. Z tego co wiem, prezes Kaczyński dziś wrócił do Warszawy - przyznał Schreiber. 

 

ZOBACZ: Gdzie Jarosław Kaczyński spędza urlop? "Dokonał inspekcji swojej wyspy"

 

- Zaczynamy od poniedziałku pracę w normalnym trybie. Decyzje (o rekonstrukcji -red.) będą podejmowane na przełomie września i października. Trudno mi mówić za wszystkich, ale mnie nie spędza to snu z powiem. Pewne zmiany są konieczne, część z nich już się wydarzyła. Z pokorą czekam na rozstrzygnięcia - przekonywał przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów.

 

Walka polityków? "To na opozycji"

 

- Jeśli chcemy zobaczyć, jak politycy ze sobą zaciekle walczą, to trzeba spojrzeć na opozycję. To, że są (w Zjednoczonej Prawicy - red.) sprawy, co do których istnieje różnica zdań jest naturalne - mówił. 

 

ZOBACZ: Kaczyński o rekonstrukcji rządu i sytuacji w Zjednoczonej Prawicy [CAŁY WYWIAD]

 

- Król zajmuje bezpieczną pozycję i kieruje wydarzeniami na szachownicy. Jeżeli na jednym skrzydle przeprowadza się atak, to na drugim skrzydle trzeba zneutralizować atak przeciwnika albo go zatrzymać, wyłączyć - w taki sposób Schreiber opisał relację między Solidarną Polską a Prawem i Sprawiedliwością w ramach Zjednoczonej Prawicy, nawiązujac do rozgrywki szachowej. 

 

- Jestem przekonany, że Ziobro jest w tej samej drużynie - podkreślił. 

 

"Jednym słowem - przykre"

 

Tomasz Machała pytał o zbliżające się obchody 40. rocznicy Porozumień Szczecińskich, na których nie będzie m.in. Lecha Wałęsy i Bogdana Borusewicza. - Jednym słowem, to przykre. To, jak niektórych zaślepia bieżąca działalność publiczna, polityczna. Przecież to święto wszystkich. Pewnie nikt tutaj nie jest zupełnie bez winy. Spadkobiercą jest naturalnie "Solidarność'. Będzie premier, będzie prezydent i wydaje się, że dobrze, żeby zebrali się tam wszyscy - ocenił Schreiber w programie "Gość Wydarzeń". 

 

ZOBACZ: Pogoda. IMGW: w niedzielę burze z gradem i wiatr do 120 km/h

 

IMGW wydał w niedzielę dla dziewięciu województw alerty ostrzegające przed silnym deszczem, porywistym wiatrem i burzami z gradem.

 

Schreiber pytany w Polsat News, czy rząd jest przygotowany do zwalczania skutków ewentualnych burz odparł, że na tyle gotowy, na ile można sobie to wyobrazić w starciu z żywiołem. - W sześciu województwach mamy powołane sztaby kryzysowe - wskazał minister. Jak dodał, Polacy otrzymują też SMS-y z informacją o grożącym niebezpieczeństwie.

 

Schreiber zapewnił, że służby są postawione w stan gotowości. Dopytywany czy rząd jest gotowy do udzielenia pomocy finansowej jeśli będzie taka potrzeba odparł, że "wielokrotnie to pokazaliśmy, że rząd nie będzie się uchylał od pomocy w sytuacji, w której człowiek nie może z tym sam sobie poradzić".

 

Poprzednie odcinki programu dostępne są tutaj.

msl/luq/ Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie