Zmiany w kwarantannie i izolacji. Znamy szczegóły

Polska
Zmiany w kwarantannie i izolacji. Znamy szczegóły
Polsat News
Zmiany zapowiedział Minister Zdrowia na czwartkowej konferencji

Pacjent zakażony COVID-19 bez objawów klinicznych zwolniony może być z izolacji po 10 dniach od stwierdzeniu choroby, a z objawami nie wcześniej niż po 13 dni od dnia ich wystąpienia - wynika z nowelizacji rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie standardu organizacyjnego opieki w izolatoriach.

Według nowelizacji rozporządzenia opublikowanego na stronie Rządowego Centrum Legislacji w czwartek późnym wieczorem lekarz osobę izolowaną z objawami klinicznymi COVID-19 zwolnić może z izolacji po 3 dniach bez gorączki oraz objawów ze strony układu oddechowego, jednak nie wcześniej niż 13 dni od dnia wystąpienia u niej objawów. Natomiast osobę, u której objawy nie wystąpiły wypisać można po 10 dniach od daty, gdy zdiagnozowano u niej chorobę.

 

ZOBACZ: Wakacje Łukasza Szumowskiego. Były minister zdrowia wypoczywa na wyspie Fuerteventura

 

Dodatkowo też wykonanie testu na wykrycie koronawirusa nie jest warunkiem koniecznym do podjęcia przez lekarza decyzji o zakończeniu izolacji.

 

WIDEO: Zmiany w kwarantannie i izolacji

  

Nowe zasady

 

Zaproponowane przepisy pozwalają jednak na to, że u osób z deficytami odporności (immunokompetentnych) czas izolacji może zostać wydłużony adekwatnie do stanu zdrowia. Równocześnie przepisy dopuszczają możliwość zakończenia izolacji pacjenta po uzyskaniu dwukrotnie ujemnego wyniku testu z próbek pobranych w odstępach co najmniej 24 godzinnych, niezależnie od liczby dni, które upłynęły od ostatniego dodatniego wyniku i od rodzaju objawów klinicznych.

 

ZOBACZ: Koronawirus: kwarantanna i izolacja. Minister zdrowia zapowiada zmiany

 

"Szczególną sytuacją (...) jest przypadek, w którym pacjentowi objawowemu został pobrany wymaz przed przyjęciem do izolatorium, a wynik okazał się negatywny po przyjęciu do izolatorium. W takiej sytuacji przepis określa, że jest to przesłanka do zwolnienia danej osoby z izolacji celem leczenia w systemie ambulatoryjnym" - wynika z uzasadnienia do nowelizacji przepisów.

 

WIDEO: fragment czwartkowej konferencji prasowej Ministerstwa Zdrowia

  

 

Ponadto ze standardu organizacyjnego opieki w izolatoriach - określonego w przepisach - wynika, że wizyta pielęgniarska odbywa się nie rzadziej niż dwa razy na dobę. W jej ramach m.in. ocenia się stan ogólny pacjenta, mierzy temperaturę ciała oraz podaje zlecone przez lekarza leki. Natomiast w przypadku pogorszenia stanu zdrowia lub potrzeby podjęcia decyzji o wypisaniu pacjenta z izolatorium odbywa się wizyta lekarska. Lekarz może udzielać porad również zdalnie.

 

ZOBACZ: "Żółte" i "czerwone" powiaty [LISTA]

 

Kwarantanna 

 

"Okres obowiązkowej kwarantanny z powodu narażenia na zakażenie SARSCoV-2 u osób, u których nie wystąpiły objawy choroby COVID-19, albo styczności ze źródłem zakażenia, ulega zakończeniu po 10 dniach licząc od dnia następującego po ostatnim dniu odpowiednio narażenia albo styczności" - czytamy w projekcie rozporządzenia.

 

Państwowy powiatowy inspektor sanitarny może w uzasadnionych przypadkach zdecydować o skróceniu albo zwolnieniu z
obowiązku kwarantanny.

 

Rozporządzenie ma wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

 

Pełną treść projektów można znaleźć na stronie Rządowego Centrum Legislacji.

laf/luq/pgo/polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie